Yeşille uyumlu renkler neler? Dekorasyonda yeşil kullanırken neye dikkat etmeliyiz?

Genel olarak evlerde yeşil kullanımı yaygın. Bunun ilk sebebi de bitki aşkımız. Yeşillik en çok onlar sayesinde ev hayatımıza katılıyor. Bu sayede daha sakin ve daha huzurlu bir ortamda yaşamış oluyoruz. Belki farkında değiliz ama renklerin ruh halimiz ve psikolojimiz üzerinde bazı etkileri oluyor. Ben, günlük hayatımda bunu dikkate alarak birçok şey yapıyorum. Örneğin mavi ve yeşil bilgilerin hafızada kalmasını kolaylaştırıyor. Bu yüzden not tutarken mavi ve yeşili tercih ediyorum. Ya da çalışma odasında yeşil renk kullanmaya özen gösteriyorum ki yeşilin sakinleştirici özelliğinden faydalanayım. Araştırmacılar, yeşilin okuma yeteneğini geliştirebileceğini bulmuşlar. Okuma materyali üzerine şeffaf bir yeşil sayfa yerleştirmenin okuma hızını ve kavrayışını artırdığını deneyerek görebilirsiniz.

Evlerimiz için rastgele seçtiğimiz renkler aslında çok önemli. Ortamına göre renk ayarlaması yapabilmeyi öğrenmeliyiz. Trend olan renkleri kullanmamaktan bahsetmiyorum. Herhangi bir materyal eklenerek de istediğiniz rengi o ortama aktarabilirsiniz. İç tasarımda ve dış tasarımda yeşili kullanmanın etkilerine geçmeden önce renk ile ilgili kısa bir bilgi paylaşacağım.

Dekorasyonda renklerin anlamları ve uyumları hakkında bilgiye ve daha fazla iç tasarım rengine “Dekorasyon Renkleri” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

1. Yeşilin Anlamı ve Etkileri

Olumlu bir bakış açısıyla, yeşil yaşamın, yenilenmenin, doğanın ve enerjinin rengidir. Yeşil genel olarak büyüme, uyum, tazelik, güvenlik, doğurganlık ve pozitif çevre ile ilişkilidir. Bu nedenle, renk genellikle denge ve düzen, değişim ve dönüşüm duygusu uyandırmaya ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Çoğu mitolojide, yeni fırsatlar peşinde koşmak veya kendini korku ve endişelerden korumak için yeşil rengin hayata eklendiğine inanılmaktadır. Ayrıca psikolojide, renklerin insan vücudundaki belirli fiziksel ve psikolojik tepkileri uyandırabileceği kanıtlanmıştır. 

“Doğanın rengi olan yeşil, dinlendirici, yatıştırıcı, neşeli ve sağlık vericidir.” – Paul Brunton

Yeşille Uyumlu Renkler, Ev Dekorasyonu

Yeşil, sakinleştirici etkisi nedeniyle dekorasyonda sıklıkla kullanılır. Örneğin, televizyon programlarında görünmeyi bekleyen konuklar dinlenmek için genellikle “yeşil odada” beklerler. Yeşilin stresi hafiflettiği ve iyileşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yeşil bir çalışma ortamına sahip olanlar daha az karın ağrısı yaşarlar. Doğada ve ruhsal alanda olduğu gibi tasarım dünyasında yeşil, büyümeyi, uyumu ve yeni başlangıçları temsil eder.

2. Yeşil Renk ve Çakralar

Yoga veya meditasyon yapıyorsanız, çakraları ile zaten yakından alakalısınızdır. Bir fikriniz yoksa eğer çakralar; Budizm ve Hinduizm’in bazı formlarında vücuttaki enerji merkezleri olarak kabul edilirler. Çakralar omurganın tabanında başlar ve başın tepesine kadar yükselir, alt çakralar fiziksel bedenlerimizle ve üst çakralar ruhumuzla daha yakından ilişkilidir.

Yeşil renkle ilişkilendirilen kalp çakrası çakraların merkezindedir ve bedenimizle ruhumuz, sevinç, sevgi ve iç barış arasındaki bağlantıyı temsil eder. Kalp çakrası dengelendiğinde, sevginin ve merhametin kolayca akmasına izin verebiliriz.

yeşille uyumlu renkler
yeşille uyumlu renkler

Yeşil Sakinleştiricidir

Yeşil sakinleştirici ve konsantrasyona yardımcı olan bir renk. Yeşilin sakinleştirici etkileri, insanların genellikle rahatlatıcı ve ferahlatıcı hissettikleri doğa ile olan ilişkilerinden kaynaklanıyor.

Yeşil Heyecan Verir

Bazı insanlar için yeşil rahatlatıcı bir renk olurken, bazı insanlar için ise heyecan verici olabiliyor. Bu, özellikle canlı yeşil tonları için doğrudur. Canlı yeşiller birçok insan için çok enerjik ve motive edici görünebiliyor.

Yeşil Doğadır

Yeşil, bir denge ve uyum rengidir ve doğanın güçlü enerjilerini içerdiğine inanılmaktadır. Zaten yeşilin etkisi denildiği zaman da akla gelen ilk seçenek bu oluyor.

Yeşil İyimserliğin Temsilcisidir

Bazı insanlar yeşilin onun için yeni bir başlangıcı ifade ettiğini söylüyor. Haksız da sayılmazlar. Düşünün, yeni bir işe başlamak istiyorsunuz veya bir problemi çözüme ulaştırmak istiyorsunuz, o an çevrenizin yeşil ile kaplı olması sizi motive edecektir. Aslında renklere karşı tepkilerimiz bir yerde son derece kişisel olabiliyor. Genel olarak renklerin özelliklerini öğrendikten sonra, bunu kendiniz keşfetmelisiniz.

Yeşil hakkında bilmemiz gerekenlere göz attıktan sonra gelelim dekorasyonda nasıl kullanabiliriz konusuna. Yeşilin etkilerini görebilmek için neler yapılabilir?

yeşil ev dekorasyonu, dekorasyon renkleri

3. İç Tasarımda Yeşil Renk Kullanımı — Yeşille Uyumlu Renkler

Yeşil, tonlarına göre çeşitli terim başlıkları altında incelenir. Birincil, Tamamlayıcı, Sıcak ve Serin gibi çeşitli terimlerle tanımlanır. Bu renkleri ayırt etmekte fayda var çünkü yeşile uyumlu tonları da bu şekilde belirleriz.

Yeşilin, mavi rengine benzer şekilde gözleriniz için yatıştırıcı etkisi vardır. Birçok rengin tasarımda uyumlu biçimde rahatlıkla kullanılabileceğini biliyoruz, bu kısımda yeşilin kullanılma tercihi ilk sıralarda. Yani en çok tercih edilen renkler arasında. Tasarımcılar, yeşil rengi, birden fazla gölgenin bir karışımı olarak veya diğer sakin ve yatıştırıcı renklerle birlikte, onarıcı bir etki yaratmak için kullanıyorlar.

1. Tavanda Yeşil Renk

Yeşil, tavanlar için kullanıldığında koruyucu bir atmosfer yaratır. Bununla birlikte, çok parlak veya koyu tonlar pek öneriler içinde yer almıyor. Kullanıldığında rahatsız edici bir görünüme neden olur.

2. Yeşil Duvar Tasarımları

Hafif yeşil tonlar iç duvarlarda serin ve sakin bir his yaratır. Bununla birlikte, yine duvarlardaki çok koyu tonlar gözlerde tahriş hissi yaratabilir.

yeşil duvar rengi, yeşil dekorasyon

3. Parkelerde ve Zeminde Yeşil Renk Kullanımı

Yeşilin daha yumuşak tonları yerde yumuşak ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratır.

Tasarımda kireç gibi daha açık yeşiller modern bir ortam yaratmak için zaman kullanılırken, daha derin yeşiller ise daha geleneksel ve tarihi bir ortam için kullanılır. 

4. Mobilyalar ile Yeşil Ev Dekorasyonu

Doğada birincil renk, hayatın zenginliklerine karşılık gelir. Yeni başlangıçların ve büyümenin rengidir. Benzersiz yeteneklerinizi onurlandırmaya ve onları maddi dünyada tezahür ettirmeye teşvik edecektir. Yeşil bir sandalye, yeşil bir masa veya ön kapınızı yeşile boyamayı deneyin.

Yeşilin tonları, tona bağlı olarak sıcak veya soğuk bir renk olma yeteneğine sahiptir ve yeşil, dekorasyon için en çok yönlü renklerden biridir. Farklı yeşil tonları, tonu herhangi bir odada sakinleştirici veya enerji verici bir etki için duvar rengi, mobilya rengi veya aksesuarlarda parlaklık patlaması olarak kullanmanızı sağlar.

yeşil mobilya, yeşille uyumlu renkler

Yeşil ve Mavi Uyumu — Yeşille Uyumlu Renkler

Yeşile biraz mavi renk ekleyin ve elde edilen rengi mutfağınızda kullanmayı deneyin. Bu, mutfak için ideal renkler arasındadır. Yeşiller sarı veya mavi (renk tekerleğindeki bitişik tonlar) ile iyi kullanılan tonlardır. Yada daha dramatik bir etki istiyorsanız mor ile eşleştirmeyi deneyin.

Mavinin ferahlatıcı kalitesini ve sarının neşesini birleştiren yeşil, evin hemen hemen her odası için uygundur. Soluk nane ve cam göbeği yeşili mutfakta kullanılırken, yumuşak bahar yeşili duvarlar genelde çalışma odası, yatak odası veya oturma odasında ferahlatıcı bir atmosfer yaratabilir. Geleneksel bir kütüphane için, zengin, derin, parlak yeşil boyalı duvarları ve kitaplıkları başka bir renk ile yenemezsiniz.

yeşille mavi uyumu, yeşil dekorasyon, yeşille uyumlu renkler

Ev Dekorasyonunda Adaçayı Yeşili

Gri alt tonlara sahip olan adaçayı yeşil tonları, dekorasyondaki en popüler yeşilliklerden biridir ve genellikle dekorasyonda nötr bir renk olarak kabul edilir. Adaçayı yeşili ve diğer gri yeşillikler, mevcut olabilecek mavi alt tonlar nedeniyle doğru rengi elde etmek için biraz deneme yanılma yapabilir, ancak odadaki sıcak renkli bir öğenin yakınına adaçayı yeşili eklediğinizde görünür hale gelir. Orta ila açık renkli ahşap dolaplar ve mobilyalar, genellikle renk tekerleği üzerinde mavi ve sarı yan yana olduğu için mavimsi adaçayı yeşilinin folyolarıdır. Adaçayı yeşili odadaki mevcut renklerin yanında üşüyorsa sıcak yeşil daha iyi bir seçim olur.

adaçayı yeşili, yeşil ev dekorasyonu

Dekorasyonda Kullanılabilecek 5 Serin Tonlu Yeşil

Yeşil-mavi veya aqua da soğuk tonlu yeşillikler olarak kabul edilir. Bu taze ve eğlenceli renkler adaçayı yeşili daha canlı ama aynı zamanda yatıştırıcı olur. Aqua, plaj dekorunu çağdaş renk şemalarına kolaylıkla geçiren şaşırtıcı derecede çok yönlü bir renktir. Soğuk tonlu yeşilleri eve taşımak için bu 5 rengi deneyebilirsiniz.

  1. Bitkisel Mist
  2. Adaçayı Yeşili
  3. Seamist Yeşil
  4. Sancak
  5. Hafif Çiseleme

Sıcak Tonlu Yeşil ile Dekorasyon

“Sıcak yeşil” terimini gördüğünüzde, bunun gerçek anlamı sarı alt tonlarına sahip bir yeşildir. Elma yeşili, chartreuse ve wasabi renkleri de bugün dekorasyonda popüler sıcak yeşiller arasında yer alıyor. 

Koyu renkli ahşaplara ve diğer derin renklere sahip çağdaş bir renk düzeni, koyu ve sıcak tonlardaki yeşil ile uyumlu bir görünüm yapar. Canlı sarı-yeşil, pembe ve sarı hatta yeşil tonlarının kırmızı renklerle eşleştirilmesi mekana eğlenceli bir hava katar. 

Tabi dikkatli olmakta da fayda var. Eğer bir odada canlı bir sıcak yeşil kullanmak istiyorsanız öncelikle küçük bir alanda deneyin ki sonradan pişman olmayın. Rengin duruşunu örneklemeden kullanırsanız değişiklik yapmak isteyeceğiniz bir görüntü de elde edebilirsiniz. Çünkü canlı yeşiller bazen boğucu hale gelir. Bununla birlikte, sıcak tonlu bir yeşil sadece vurgu rengi olarak da mükemmel sonuçlar bırakır.

yeşille uyumlu renkler

Dikkate Alınması Gereken 5 Sıcak Tonlu Yeşil

  1. Wasabi
  2. Bahçe Noktası
  3. Melanj Yeşil
  4. Siyam Yeşili
  5. Yeşil Süet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir