Dekorasyon Renkleri

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Evlerde yeşil dekorasyon modelleri oldukça popülerdir. Belki farkında değiliz ama renklerin ruh halimiz ve psikolojimiz üzerinde bazı etkileri oluyor. Ben, günlük hayatımda bunu dikkate alarak birçok şey yapıyorum. Örneğin mavi ve yeşil bilgilerin hafızada kalmasını kolaylaştırıyor. Bu yüzden not tutarken mavi ve yeşili tercih ediyorum. Ya da çalışma odasında yeşil renk kullanmaya özen gösteriyorum ki yeşilin sakinleştirici özelliğinden faydalanayım. Araştırmacılar, yeşilin okuma yeteneğini geliştirebileceğini bulmuşlar. Okuma materyali üzerine şeffaf bir yeşil sayfa yerleştirmenin okuma hızını ve kavrayışını artırdığını deneyerek görebilirsiniz.

Evlerimiz için rastgele seçtiğimiz renkler aslında çok önemli. Ortamına göre renk ayarlaması yapabilmeyi öğrenmeliyiz. Trend olan renkleri kullanmamaktan bahsetmiyorum. Herhangi bir materyal eklenerek de istediğiniz rengi o ortama aktarabilirsiniz. İç tasarımda ve dış tasarımda yeşili kullanmanın etkilerine geçmeden önce renk ile ilgili kısa bir bilgi paylaşacağım.

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Yeşilin Anlamı ve Etkileri

Olumlu bir bakış açısıyla, yeşil yaşamın, yenilenmenin, doğanın ve enerjinin rengidir. Yeşil genel olarak büyüme, uyum, tazelik, güvenlik, doğurganlık ve pozitif çevre ile ilişkilidir. Bu nedenle, renk genellikle denge ve düzen, değişim ve dönüşüm duygusu uyandırmaya ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Çoğu mitolojide, yeni fırsatlar peşinde koşmak veya kendini korku ve endişelerden korumak için yeşil rengin hayata eklendiğine inanılmaktadır. Ayrıca psikolojide, renklerin insan vücudundaki belirli fiziksel ve psikolojik tepkileri uyandırabileceği kanıtlanmıştır. 

“Doğanın rengi olan yeşil, dinlendirici, yatıştırıcı, neşeli ve sağlık vericidir.” – Paul Brunton

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Yeşil, sakinleştirici etkisi nedeniyle dekorasyonda sıklıkla kullanılır. Örneğin, televizyon programlarında görünmeyi bekleyen konuklar dinlenmek için genellikle “yeşil odada” beklerler. Yeşilin stresi hafiflettiği ve iyileşmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yeşil bir çalışma ortamına sahip olanlar daha az karın ağrısı yaşarlar. Doğada ve ruhsal alanda olduğu gibi tasarım dünyasında yeşil, büyümeyi, uyumu ve yeni başlangıçları temsil eder.

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Yeşil Renk ve Çakralar

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Yoga veya meditasyon yapıyorsanız, çakraları duymuş olabilirsiniz; Budizm ve Hinduizmin bazı formlarında vücuttaki enerji merkezleri olarak kabul edilirler. Çakralar omurganın tabanında başlar ve başın tepesine kadar yükselir, alt çakralar fiziksel bedenlerimizle ve üst çakralar ruhumuzla daha yakından ilişkilidir.

Yeşil renkle ilişkilendirilen kalp çakrası çakraların merkezindedir ve bedenimizle ruhumuz, sevinç, sevgi ve iç barış arasındaki bağlantıyı temsil eder. Kalp çakrası dengelendiğinde, sevginin ve merhametin kolayca akmasına izin verebiliriz.

Yeşil Sakinleştirici

Yeşil sakinleştirici ve konsantrasyona yardımcı olan bir renk. Yeşilin sakinleştirici etkileri, insanların genellikle rahatlatıcı ve ferahlatıcı hissettikleri doğa ile olan ilişkilerinden kaynaklanıyor olabilir.

Yeşil Heyecan Verici

Bazı insanlar için yeşil rahatlatıcı bir renk olurken, bazı insanlar için ise heyecan verici olabiliyor. Bu, özellikle canlı yeşil tonları için doğru olabilir. Canlı yeşiller birçok insan için çok enerjik ve motive edici görünebiliyor.

Yeşil Doğadır

Yeşil, bir denge ve uyum rengidir ve doğanın güçlü enerjilerini içerdiğine inanılmaktadır. Zaten yeşilin etkisi denildiği zaman da akla gelen ilk seçenek bu oluyor.

Yeşil İyimser

Bazı insanlar yeşilin onun için yeni bir başlangıcı ifade ettiğini söylüyor. Haksız da sayılmazlar. Düşünün, yeni bir işe başlamak istiyorsunuz veya bir problemi çözüme ulaştırmak istiyorsunuz, o an çevrenizin yeşil ile kaplı olması sizi motive edecektir. Aslında renklere karşı tepkilerimiz bir yerde son derece kişisel olabiliyor. Genel olarak renklerin özelliklerini öğrendikten sonra, bunu kendiniz keşfetmelisiniz.

Yeşil hakkında bilmemiz gerekenlere göz attıktan sonra gelelim dekorasyonda nasıl kullanabiliriz konusuna. Yeşilin etkilerini görebilmek için neler yapılabilir?

İç Tasarımda Yeşil

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Yeşil, tonlarına göre çeşitli terim başlıkları altında incelenir. Birincil, Tamamlayıcı’, Sıcak ve Serin gibi çeşitli terimlerle tanımlanır. Sağlık hizmeti veren alanlarda genelde yeşil kullanılır çünkü yeşil, sakin ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için etkilidir.

Yeşilin, mavi rengine benzer şekilde gözleriniz için yatıştırıcı etkisi vardır. Birçok rengin tasarımda uyumlu biçimde rahatlıkla kullanılabileceğini biliyoruz, bu kısımda yeşilin kullanılma tercihi ilk sıralarda. Yani en çok tercih edilen renkler arasında. Tasarımcılar, yeşil rengi, birden fazla gölgenin bir karışımı olarak veya diğer sakin ve yatıştırıcı renklerle birlikte, onarıcı bir etki yaratmak için kullanıyorlar.

Tavanda Yeşil Renk : Yeşil, tavanlar için kullanıldığında koruyucu bir atmosfer yaratır. Bununla birlikte, çok parlak veya koyu tonlar pek öneriler içinde yer almıyor. Kullanıldığında rahatsız edici bir görünüme neden olabilir.
Duvarlarda Yeşil : Hafif yeşil tonlar iç duvarlarda serin ve sakin bir his yaratır. Bununla birlikte, yine duvarlardaki çok koyu tonlar gözlerde tahriş hissi yaratabilir.

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu


Zeminde Yeşil : Yeşilin daha yumuşak tonları yerde yumuşak ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratır.

Tasarımda kireç gibi daha açık yeşiller modern bir ortam yaratmak için zaman kullanılırken, daha derin yeşiller ise daha geleneksel ve tarihi bir ortam için kullanılır. 

Yeşile biraz mavi renk ekleyin ve elde edilen rengi mutfağınızda kullanmayı deneyin. Bu, mutfak için ideal renkler arasındadır. Yeşiller sarı veya mavi (renk tekerleğindeki bitişik tonlar) ile iyi kullanılabilir veya daha dramatik bir etki istiyorsanız mor ile eşleştirebilir.

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Mavinin ferahlatıcı kalitesini ve sarının neşesini birleştiren yeşil, evin hemen hemen her odası için uygundur. Soluk nane ve cam göbeği yeşili mutfakta kullanılırken, yumuşak bahar yeşili duvarlar genelde çalışma odası, yatak odası veya oturma odasında ferahlatıcı bir atmosfer yaratabilir. Geleneksel bir kütüphane için, zengin, derin, parlak yeşil boyalı duvarları ve kitaplıkları başka bir renk ile yenemezsiniz.

Yeşil duvarlar için rahatlatıcı bir renk seçimi olabilir fakat sevmediğiniz halde yeşili kullanmayı denemeyin. Yeşili daha küçük dozlarda almayı tercih edebilirsiniz, mesela koca bir duvarı boyamaya geçmeden önce bir ev bitkisi alıp gözünüzü alıştırabilirsiniz.

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Doğada birincil renk, hayatın zenginliklerine karşılık gelir. Yeni başlangıçların ve büyümenin rengidir. Benzersiz yeteneklerinizi onurlandırmaya ve onları maddi dünyada tezahür ettirmeye teşvik edecektir. Yeşil bir sandalye, yeşil bir masa veya ön kapınızı yeşile boyamayı deneyin.

Yeşilin tonları, tona bağlı olarak sıcak veya soğuk bir renk olma yeteneğine sahiptir ve yeşil, dekorasyon için en çok yönlü renklerden biridir. Farklı yeşil tonları, tonu herhangi bir odada sakinleştirici veya enerji verici bir etki için duvar rengi, mobilya rengi veya aksesuarlarda parlaklık patlaması olarak kullanmanızı sağlar.

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Serin Tonlu Yeşillerle Dekorasyon

Gri tonlarla sessiz olan adaçayı yeşil tonları, dekorasyondaki en popüler yeşilliklerden biridir ve genellikle dekorasyonda nötr bir renk olarak kabul edilir. Adaçayı yeşili ve diğer gri yeşillikler, mevcut olabilecek mavi alt tonlar nedeniyle doğru rengi elde etmek için biraz deneme yanılma yapabilir, ancak odadaki sıcak renkli bir öğenin yakınına adaçayı yeşili eklediğinizde görünür hale gelir. Orta ila açık renkli ahşap dolaplar ve mobilyalar, genellikle renk tekerleği üzerinde mavi ve sarı yan yana olduğu için mavimsi adaçayı yeşilinin folyolarıdır. Adaçayı yeşili odadaki mevcut renklerin yanında üşüyorsa sıcak yeşil daha iyi bir seçim olabilir. 

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Yeşil-mavi veya aqua da soğuk tonlu yeşillikler olarak kabul edilebilir. Bu taze ve eğlenceli renkler adaçayı yeşili daha canlı ama aynı zamanda yatıştırıcı olabilir. Aqua, plaj dekorunu çağdaş renk şemalarına kolaylıkla geçiren şaşırtıcı derecede çok yönlü bir renktir. 

Dekorasyonda Kullanılabilecek 5 Serin Tonlu Yeşil

 1. Bitkisel Mist
 2. Adaçayı Yeşili
 3. Seamist Yeşil
 4. Sancak
 5. Hafif Çiseleme

Sıcak Tonlu Yeşillerle Dekorasyon

“Sıcak yeşil” terimini gördüğünüzde, bunun gerçek anlamı sarı-yeşildir. Elma yeşili, chartreuse ve wasabi bugün dekorasyonda popüler sıcak yeşillikler. 

Koyu renkli ahşaplara ve diğer derin renklere sahip çağdaş bir renk düzeni, sessiz bir zeytin veya wasabi yeşili ile iyi çalışır. Canlı sarı-yeşil, pembe ve sarı hatta yeşilin kırmızı renklerle eşleştirilmesi mekana eğlenceli bir hava katar. Bir odada canlı bir sıcak yeşil kullanmak istiyorsanız öncelikle küçük bir alanda denemelisiniz. Rengin duruşunu örneklemeden kullanırsanız değişiklik yapmak isteyeceğiniz bir görüntü de elde edebilirsiniz. Çünkü canlı yeşiller bazen boğucu gelebilir. Bununla birlikte, sıcak tonlu bir yeşil mükemmel bir vurgu rengidir. 

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Dikkate Alınması Gereken 5 Sıcak Tonlu Yeşil

 1. Wasabi
 2. Bahçe Noktası
 3. Melanj Yeşil
 4. Siyam Yeşili
 5. Yeşil Süet

Ayrıca,

 • 2020 Banyo Trendleri yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 • Küçük Oda Dekorasyonu / Öneriler yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Balkon Tasarım Önerileri yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • 2020 Mutfak Trendlerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
 • 2020 Yatak Odası Trendleri yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu, Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu, Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu, Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu, Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu, Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu, Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu, Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu Yeşil İle Uyumlu Renkler Ev Dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir