Yemek odası dekorasyonu için tek tip klasik bir düzenleme dışına çıkmak istiyorsanız sizin için birkaç güzel ve fonksiyonel madde hazırladım. İnternet üzerinden birçok örneğe erişebilirsiniz bu konuda fakat genelde aynı önerilerin değiştirip sunulması yüzünden elle tutulur şeyleri bulmak zor oluyor. Bu yüzden ben sadece gerçekten etkisi olanları ele alacağım. Büyük boy sanat eserleri, tablolar, perdeler, kolye lambalar, renklerin ve desenlerin doğru kullanılması, odanın fonksiyonelliğini ölçme ve mobilya seçimleri gibi.

Yemek Odası Dekorasyonu

Bir alanı tasarlarken göz önünde tutmamız gereken bir düşünce var. Bu da misafirlerinizin rahat etmesi, konforu ve onların ilgisini çekecek birkaç dekoratif dokunuş. Böylece sohbet başlatmak için seçenekleri olur. Yemek odalarında yaratıcı tasarımlar ya da daha geleneksel yaklaşımlar yapabilirsiniz. İşlevselliği geri planda bırakmadığınız sürece yaptığınız seçimler olumlu sonuçlar verecektir.

Birkaç tavsiyeden de faydalanmak kötü olmaz tabii. O halde artık okumaya başlayabiliriz.

Oda İşlevselliğini Belirleme

Tasarım işlerine geçmeden önce kullanacağınız alanın işlevselliğini bilmeniz gerekir. Tamam yemek odası yapmak istiyorsunuz ama aileniz ve günlük kullanımınız için mi yoksa resmi akşam yemeği organizeleri, toplantılar için mi? Ne kadar zamanınızı burada geçireceksiniz? Tasarımın samimi mi yoksa daha soğuk ve resmi olmasını mı istiyorsunuz? Bunlara cevaplar bulduktan sonra duvar kağıdı ya da boyama, tablo ve aydınlatma seçimlerini yapabilirsiniz. Kullanacağınız mobilya tarzını ve servis takımlarınızı seçebilirsiniz.

Küçük ve yuvarlak masalar genelde aile içi samimi sohbetin geçeceği yemekler için uygunken daha uzun ve dikdörtgen masalar resmiyet getirir.

Kullanışlı Duvar Kağıdı

İşlevselliğini belirlediğiniz alanda ilk yapmanız gereken o düşünceye uygun bir duvar rengi belirlemek. Dokuları olan bir duvar kağıdı mı yoksa sade ve iştah açıcı bir renk mi? Desenli duvarlar vurgu için mükemmel olur. Duvarın sadece üst kısmını astarlamak isterseniz tasarımda sizi öne taşır.

Koyu renkleri kullanmak istiyorsanız resmi bir atmosfer alacağınızı bilmelisiniz. Koyu tonda duvarlar ile kontrast için ahşap kullanabilirsiniz.

Doğru Aydınlatma

Aydınlatma her alanda çok önemli fakat burada etkisini gerçekten hissedeceksiniz. Seçtiğiniz aydınlatma yemek yeme zevkinizi dahi etkileyecek. Bu yüzden seçim yapmadan önce birkaç örnek incelemek isteyebilirsiniz. Güzel aydınlatma armatürleri yemek odanızı olağanüstü bir yere dönüştürebilir. Göz alıcı avizeler yemek odasını ilgi çekici kılıyor. Misafirlerinizi bir yönden karanlıkta bırakmak istemezsiniz. O koyu gölgeleri ortadan kaldırmak için kolye lambalar ve düşük seviye (yükseklik olarak) duvar aplikleri kullanabilirsiniz.

Perdelerin Etkisi

Yemek odasında vurgu ışık üzerinde ya da duvar kağıtlarında olsa bile, seçtiğiniz perdeler dikkati üzerine çekecektir. Eğlenceli ve samimi bir oda hazırlıyorsanız renkli ve desenli perdeler sizin için var. Hatta duvarınız için seçtiğiniz renk çok sade kalıyorsa perdeler ile renk etkisini kullanabilirsiniz. Eğer yemek odasında vurguyu direkt olarak perdeye vermek istiyorsanız, perdelik çubuk yardımıyla duvarınızda boş kalan alanı ekstra perde ile kaplayın.

Şöminenin Romantik Spot Işığı

Yemek odanızda aradığınız şey biraz sıcaklık ve samimiyet ise şöminenin güzel görüntüsü ve ateşin ışığı sizin için burada. Nötr renkler kullanmayı tercih ettiğiniz zaman daha serin bir dekorasyon elde edersiniz. Böyle olduğunda şömineli bir oda işinizi kolaylaştırır ve dengeyi sağlar.

Gün Işığını İçeri Al

Yemek odasının sürgülü bir kapıdan bahçeye açıldığını düşünmek bile çok iyi hissettiriyor. Böyle bir fırsatınız varsa yemeğinizi bahçede yiyor hissini de yaşarsınız. Büyük boy camlar her zaman bir avantajdır.

Daha fazla örnek için;

Doğayı Kullan

Nötr renkler ve doğal malzemeler ile doğal bir ev ortamı yaratabilirsiniz. Yemek masanız için kullanacağınız kolye lambalara bile ahşabı katabilirsiniz. Biliyorsunuz ki ahşap nefes alan bir madde. Kullanımı hem kolay hem uyumlu hem de şık olacak. Bunun yanında ev bitkilerini kullanmayı da deneyin.

Daha fazla örnek için;

Özel ve Samimi Bir Toplantı Alanı

Eğer yemek alanınızı toplantılarınız için tasarlıyorsanız, konukların çoğu zamanı burada geçireceğini unutmayın. Tasarımı iyi yapılırsa konuşmaya teşvik artar, toplantılar sıkıcılıktan arınabilir. Ayrıca bu tip bir tasarımda yemek odanızda dikkat dağıtıcı dekorları kullanmayın.

Tasarım Mobilyalar

Klasik bir yemek odasının dışına çıkmak istiyorsanız bunun için en iyi yöntem tasarım mobilyalar. Benzersiz sandalyeler ve eşsiz bir masa ile her zamanki görüntüden arının. Tasarım mobilyaları tercih etmek alanınızı daha özel hissetmenizi sağlar. Ayrıca odak noktasını da mobilyalara bırakmış olursunuz.

Vintage Eşyaları Yeniden Tasarlayın

Yenilenme her zaman iyi. Görünümü artık hoşunuza gitmeyen mobilyalarınızı yenileyin ve vintage, tarihi karakteri olan bir yemek odası elde edin. Bu konuda sadece mobilyalar değil, seçtiğiniz halı ve avize de büyük iş görür. Plakalar ve ahşap ile çiftlik evi havasını yakalayabilirsiniz.

Yıl Boyunca Uyumlu Olacak Renkleri Kullanın

Burada söylemek istediğim şey, moda olan renkleri kullanın değil. Örneğin turuncu. Turuncu kesinlikle sonbahar ile eşleşiyor fakat aynı zamanda sıcak aylarda da canlı görüntüsünü kaybetmez. Yani çok yönlü bir renktir. Bu şekilde rengi uyumsuz bulup değiştirmek zorunda hissetmezsiniz. Mercan tonları çiçekli günleri, gri tonlar daha çok soğuğu anımsatır. Kullandığınız bu renkleri daha sonra değiştirmek isteyebilirsiniz. Çok yönlü renkler tercih etmek akıllıca geliyor biraz da güzel bir hileye kaçıyor gibi.

Aile Dostu Yapın

Aslında aile dostu derken ortamdaki samimiyeti hissettiren seçimler yapabilirsiniz demek istiyorum. Samimi ve rahat… Rahatlık kesinlikle gerekli. Davetkar olmasını istiyorsanız rahatlığı göz önünde tutun. Özellikle küçük çocuklarınız için yemek zamanında daha istekli olabilecekleri tarzda bir rahatlıktan bahsediyorum. Döşemeler ve duvar sanatları ile ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Güzel tonlarda bir kolye ışığı, rahat bir sandalye için yumuşak peluş döşeme ve basit bir masa ile odanızı tamamlayabilirsiniz.

İskandinav Tarzı

Tarzlarda en beğendiklerimden biri İskandinav. Beyaz duvarları ahşaplar ve olabildiğince basit mobilyalar ile eşleyin. Minimalizm severler için mükemmel sonuçlar. Yemek odanızda bir odun sobasının vereceği sıcaklığı başka nerede bulabilirsiniz?

Eşleşmeyen Oturma

Aslında klasiğin dışına çıkmak sayılmıyor bu. Gerçekten ihtiyacımız olan değişimi burada kullanabiliriz. 2 sandalyenin farklı olması, bütün sandalyelerin aynı olmasından daha çekici ve eğlenceli görünüyor. Ayrıca tamamlayıcılara yardım etmiş sayılırız. Mesela artık kolye lamba ya da armatürler için seçeneğimiz artar.

Trend Sandalyeler

Bu sandalyeler hem şık hem de kullanışlı. En başta söylediğim gibi, işlevselliği olmayan bir madde eklemedim. Görünüş olarak belki emin olamıyorsunuz rahatlığından fakat peluş döşemeler ile ne kadar rahat olduğunu anlayacaksınız. Ayrıca artısı da çok. Şeffaf sandalyeler temiz bir görünüm verir. Kolay temizlenir. Özellikle çocuğunuz varsa kolay temizlenir olması büyük bir artı. Mat duvarlar ve cilalı bir masa ile en iyi eşleşmeyi sağlar.

Blogdaki son yazılar;

Yemek Odası Dekorasyonu, Yemek Odası Dekorasyonu, Yemek Odası Dekorasyonu Yemek Odası Dekorasyonu, Yemek Odası Dekorasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir