Hazır biz Temmuz’un en sıcak günlerinde iken yaz dekorasyonu içinde neler değiştirip ekleyebiliriz, öneriler yazısıyla buluşalım istedim. Sıcağı birkaç küçük dokunuşla neşeyle ve heyecanla karşılamak güzel olur. Gün içinde sıcaklığın en tepede olduğu saatlerde insan evinde olmak istiyor. İç mekanda olmak istiyoruz evet ama şöyle efil efil bir ev mi yoksa sıradan dekore edilmiş bir ev mi? Tabii ki serinlik istiyoruz. Hele de bir bahçemiz ya da terasımız varsa.

Bu arada yaz ayları dekorasyonu tazelemek için en iyi seçeneğiniz. Çünkü yaz dekorasyonu için 2020’de trendler isteklerimizi karşılıyor. Maliyet konusunda düşünceleriniz varsa, gerçek şu ki bu küçük sayılan ayrıntılar için çok büyük ücretler ödemenize gerek yok. Burada önemli olan yaratıcı olmak ve havalı seçenekleri bulmak.

Sıkıcı görüntüdeki yaşam alanınızı rahat ve parlak bir ortama kolayca dönüştürebilirsiniz. Tema ekleyerek yeniden dekore etme maliyetinden de kaçmış oluyoruz. Alanınız büyük veya küçük fark etmez, yaz esintisi tamamen uyumlu olacaktır. Eğer gerçek bir değişiklik arıyorsanız duvarlarınızı beyaza ve gri tonlarında gölgelendirmeye hazır olun. Beyaz ve nötr gölge fonları yaz dekorasyonu için mükemmel bir zemin oluşturur.

*Yazı içeriği ve örnek sayısı biraz uzun olacağı için bu yazının devamı niteliğinde Yaz Dekorasyonu 2 yazacağım. Onu da incelemek isterseniz üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

yaz dekorasyonu
yaz dekorasyonu

Yaz Dekorasyonu Fikirleri

Yaz denilince akla gelen ilk seçenek plaj, eğlence ve açık hava oluyor. Evinizde, dairenizde bir yazlık ev veya kır evi tasarımlarından ilham alın. Kıyıdan bir ev gibi görünmesi için deniz cazibesi ile dekore edin. Eviniz ister deniz kıyısından uzak şehrin içinde olsun ister huzurlu bir kırsal alanda, bu güzel yaz dekorasyonu ile plaj anılarınızı geri getirebilirsiniz. Hani bir müziği bir anı ile eşleştirmiş oluruz ya bazen, dekorasyonda da bu şekilde işler. Evinizin tarzı ne olursa olsun rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir dokunuş vermek için her zaman yaz dekorasyonu dokunuşlarını kullanabilirsiniz.

İç mekanınızda çağdaş ve canlı bir görünüm kazanmak için temayı abartmamak önemlidir. Sahil renklerinin basit tonlarını kullanmayı deneyin.

Ayrıca plaj teması kullanırken beyaz arka plan rengi kullanmak deniz süsleri için harika bir seçim oluyor. Yaz dekorasyonunu içinde plaj eğlencesini evinize taşırken yapabileceğiniz birçok şey var.

  • Nötr tonlar kullanmak (deniz havası ile kolay bir şekilde eşleşir)
  • Plajdan esinlenmiş duvar kağıtları kullanmak
  • Rustik bir fener veya halatlar ile aksesuar hazırlamak
  • Deniz kabuklarını evinize taşımak & aksesuar olarak kullanmak
  • Plaj ile eşleşen vazolar kullanmak
  • Alana plaj çantası veya şapkalarınızı aksesuar olarak eklemek

Burada önemli olan yaratıcı olmak ve temayı abartmadan kullanmak. Örneğin deniz kabuklarını bir odun parçasına monte edebilirsiniz, aynanızı süslemek için kabukları kullanabilirsiniz veya biblolar ile birlikte kullanabilirsiniz. Temayı uygulayacağınız alanda duvar renklerini değiştirmek iş yapacaktır. Eğer değiştirmeye karar verdiyseniz beyazı ve bej tonlarını seçin.

Bu alana cesur vurgulu mobilyalar seçin. Kıyı temalı duvar tabloları, soyut tarz resimler duvarınızda temayı hissettirir.


Yaz söz konusu olunca akla gelen diğer bir şey de çiçekler… Yaz dekorasyonu içinde kapınızın üzerine veya duvarınıza asmak için temaya özel güzel bir çiçek çelenk oluşturabilirsiniz. Bunun için bir ayçiçeği dalı kullanabilir ve elinizde bulunan çiçekleri sıcak tutkal ile dala yapıştırarak küçük bir çelenk üretebilirsiniz.

Çelenkte çiçekler arasına temaya uygun bileşenler de ekleyebilirsiniz. Eğer çok renkli bir çelenk istiyorsanız farklı boyutlarda çiçekler kullanmayı deneyin. Öneri isterseniz daha sakin pastel tonlardaki bitkiler yerine parlak sarı tonlarındaki çiçekler ve yaz çiçekleri bu çelenk ile harika eşleşiyor. Bence bu şekilde ilkbahardan yaza geçişi çok iyi temsil ediyor. Arka plan olarak koyu renkli bir kapının üzerine mükemmel oturur.

Ev bitkilerini her yerde tavsiye ettiğim gibi bu temada da öneriyorum. Fakat bu sefer şöyle renkli cıvıl cıvıl bir şeyler gerekli. Yapay çiçek veya taze çiçek fark etmez vazoda kullanılabilir. Tabii herhangi bir alerjik durumunuz yoksa…

Galvanizli bir vazo hazırlayarak alanın vurgusunu vazoya ve çiçeğe çekebilirsiniz. Çiçekler şu anda kullanım için çok uygun. Duvar kağıdından atma yastıklara hatta duş perdelerine kadar, evinizdeki herhangi bir odaya doğadan bir renk eklemek kolay olacaktır. 

Konu olarak çiçekler ve ev bitkilerine girmişken hemen sarmaşıkları da bu araya ekleyeyim. Bu yılın en favori bitki görüntüleri tırmanan bitkiler oluyor. Muhtemelen herkes bu görüntüye aşinadır fakat iç tasarımdan çok dış tasarımda görmüşüzdür. Sargılı, kıvrımlı bir iç mekan bitkisi, belki üzerine eklenen ışıklar ile mükemmel görünecektir. Nerede kullanabilirim ki derseniz, bunu bir duvara dekor olarak bile kullanabilirsiniz. Burada zorlanacağınız kısım bitkilerin doğru şekilde ve yönde büyümelerini düzenlemek olacaktır. Bunu ayarlayabilirseniz sarmaşık kullandığınız ortam serin bir orman hissi yaratacaktır.

Deniz yıldızlarını kullanmadan yaz dekorasyonu mu? Bu küçük tatlıları kullanarak ev dekorunuza bir damla deniz getirin! Cam kaselerde, tabaklarda, kavanozlarda, pencere önlerinde, şömine üzerinde, raflarda ve daha bir çok yerde kullanabilirsiniz.

Deniz yıldızları doğal güzel oldukları için ekstra süslemeye ihtiyaç duymaz. Başka bir yol olarak, mobilyalarınızı deniz yıldızları ile süslemeyi deneyin. Mesela sandalyelerin kenarlarına sıcak tutkal ile deniz yıldızları ekleyin. Aynı şekilde kanepelere, sepetlere, şamdanlara. En güzel yeri ise bence masa üzerinde kullanımı.

Doğal mercanlar o kadar güzeller ki sanırım bunları dekor olarak kullandıktan sonra fazlasına ihtiyaç bile kalmıyor. Mercanları sadece banyo dekorasyonu için ayırmayın. Herhangi bir alanın dekorasyonunda harika işler çıkartır. Yatak odasında, oturma odasında, mutfakta dekor olarak kullanılırlar. Sadece onları istediğiniz yere yerleştirin ve burada yaratıcı davranabilirsiniz.

  • Kaselere koyabilirsiniz.
  • Kadehlerde, saksılarda kullanabilirsiniz.
  • Mercanı yosun ve ahşap ile eşleştirin. Birlikte çok iyi görünecek.
  • Cam vazolara deniz kabukları, deniz yıldızları, mercanlar ve biraz da kum ekleyin.

+Yazının devamına “Yaz Dekorasyonu 2” linkinden ulaşabilirsiniz.

+ En son yazımdan “Rahat Ev Dekorasyonu” önerilerini üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir