Veranda Dekorasyonu

Verandayı açık bir oda gibi düşünün, dekorasyonunda kullanabileceğiniz mükemmel fikirler var ve bu yazıda davetkar bir veranda için 12 güzel fikir veriyorum. Bu fikirleri işlevsellik ve görsellik açısından puanlayarak en iyisine ulaşmanızı kolaylaştırmaya çalışacağım.

Dış mekanlar da tıpkı iç mekanlar gibi yeni mobilya düzenlemeleri ya da aksesuarlara ihtiyaç duyar. Eğer verandayı, terasınızı ya da balkonunuzu kapalı bir kutu haline getirmemişseniz bu alanlar genel olarak mevsime göre hazırlanır.

En sevilen hallerinin yaz mevsiminde olduğunu düşünülse bile sonbahar veya kış aylarında da mükemmel görünürler. Veranda için özel olarak seçeceğiniz birkaç sonbahar dekoru ile sonbaharın bütün güzelliklerinden kolayca yararlanırsınız. Buna ulaşmak olukça kolaydır ve belki bu yüzden çok etki bırakmayacağını düşündüğümüz için küçük şeyleri yapmamaya karar veririz.

Dış mekan yaşam alanınızı sezona hazırlamak için birkaç ipucu ve kendinizin yapabileceği dekor fikir maddelerini bu yazıya toplayacağım. Ayrıca işlevsellik ve görsel açıdan da puanlama yapacağım bir yazı olacak. Yani kendi verandamızda kullanmayı düşünmediğim bir maddeyi buraya yazmayacağım. Buradaki püf noktalar dış mekanı iç mekana benzetmek ve çekicilik kazandırmak için size yardımcı olacaktır.

Veranda tasarımının yanı sıra Bahçe Düzenleme ve Balkon Dekorasyonu yazılarım da ilginizi çekebilir.

1. Veranda Dekorasyonu İçin Romantik Bir Bank

(İşlevsellik:5 Görsellik:9)

Ağaçların gölgesinde, huzurlu bir açık alanda oturma alanına sahip oluyorsunuz. Burada bank kullanmak, yeşillerin belki sonbaharın en güzel günlerinin sakince tadını çıkarabileceğiniz anlamına geliyor. Sarmaşıklı, bol çiçekli ve gölgelik ağaçlı bir bahçeniz varsa sevdiğiniz bir insan ile burada muhabbet etmek muhteşem olur. İşlevsellik konusunda 5 puanı da bu yüzden verdim. Kalabalık sayılabilecek aile seçeneği ya da konforlu yastıklara sahip olmadığı için.

2. Beyazlar İçinde Veranda Dekorları

(İşlevsellik:9 Görsellik:9)

Bu işlevsellik puanı tamamen yaz mevsimi için verilmiş bir puan. Biliyorsunuz yaz mevsiminde kullanabileceğiniz en işlevsel renk beyazdır. Bu sadece kıyafetler için geçerli değil tabi. Sıcak aylarda verandada beyaz tüller ve beyaz mobilyalar daha serin zaman geçirmenize olanak sağlar. Görsellik konusunda da gerçekten çok şık. Hele ki etrafında da muhteşem kokan ve görünen çiçekleriniz varsa… Tam bir yaz verandası olur.

Veranda Dekorasyonu

3. Depolama Kancaları Kullanın

(İşlevsellik:10 Görsellik:7)

Bu kancalar için tasarım ve modern seçimler yapabilirsiniz. Bu tasarımlar arasında oldukça şık ve işlevsel olanlar mevcut. Tek bir askı için bu kadar uğraşamam demeyin. Her küçük ayrıntı bir topluluğu oluşturur. Hepsinin tüm görsel üzerinde bir önemi vardır. Kullanım alanına göre bir tasarım seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu tasarımları kendiniz de oluşturabilirsiniz. Özellikle yaz günleri için dağınıklığı uzak tutmanıza yardımcı olur. (şapkalar, hırkalar, havuz için havlular)

4. Veranda İçin Muhteşem Ateş Çukuru

(İşlevsellik:8 Görsellik:10)

Ateş çukuru tek tip bir tasarıma sahip değil. Her şekilde kendi alanınızın dekorasyonuna uygun bir çukur ekleyebilirsiniz. Hem sonbahar-kış aylarında hem de yazın serin akşamlarında çok işinize yarayacak şık bir dekor olur. Etrafına rahat minderli oturma alanları da eklerseniz daha sonra o rahatlıktan ayrılmak size çok zor gelebilir.

Üstelik arkadaşlarınız ve aileniz ile akşamları marshmallow kızartacak bir toplanma alanınız olacak. Hem misafirleriniz ile ateşin çevresine toplandığınızda iletişim kurmanız daha kolay olur.

5. Köşe Çeşmesi

(İşlevsellik:10 Görsellik:10)

Pastoral bir veranda için köşe çeşmesi mükemmel bir seçimdir. Özellikle yaz teması getirmeyi düşünüyorsunuz fakat verandanız sıcak tonlu ise mavi taşlı bir çeşme size yardımcı olur.

6. Çakıl ve Çitler

(İşlevsellik:7 Görsellik:9)

Özellikle beton bir yapıya sahipseniz daha fazla doğallık için çakıl taşlarını döşeme yöntemi olarak seçebilirsiniz. Bu çok klasik ve basit bir yöntemdir. Kendinizi daha fazla doğanın içinde hissetmenize yardımcı olur.

7. Veranda Dekorasyonunu Tasarım Sandalyeler ile Tamamla

(İşlevsellik:5 Görsellik:9)

Bir veranda modern ve çağdaş bir görünüm için minimalist bir yaklaşıma ihtiyaç duyabilir. Minimalizmin sakinleştirici ve kafa dinleyici bir etkisi vardır. Eğer ihtiyacınız olan şey küçük bir dokunuş ise 2 tasarım sandalye size yeterli olacak. Ayrıca klasik dış mekan oturmalarını kendi tasarımlarınız ile yeniden dekore edebilirsiniz. Böylece uygun fiyatlı görselliği yüksek bir dekora sahip olursunuz.

8. Küçük Veranda Dekorasyonu İçin Yükseltilmiş Oturma Tarzını Deneyin

(İşlevsellik:9 Görsellik:10)

Puanlamaya bakarak bu maddenin favorilerim arasında ilk sıralarda olduğunu anlayabilirsiniz. Neden olmasın? Bu madde ile hem salıncağınız hem rahat bir oturma belki de uyuma alanınız hem de temizlemesi kolay bir verandanız oluyor. Ayrıca çok şık ve gösterişli. Doğal malzemelerden yapılmışsa dış mekana çok kolay uyum sağlar. Verandanızın biraz küçük olduğunu düşünüyorsanız bu fikre bir şans verin derim. Çünkü yüksek mobilyalar küçük alanları daha geniş ve ferah göstermeye yardımcı oluyor.

9. Veranda Aydınlatması

(İşlevsellik:10 Görsellik:10)

Her alanda aydınlatma benim için çok önemli bir konu. Aslında birçok insan için önemli. Doğru aydınlatma pek çok etkiye sahip. Ruh halimizi bile doğrudan etkiliyor. Bu yüzden aydınlatma konusunda biraz araştırma yapmak iyi bir fikir. Genel olarak kullanılan dize ışıklar dış mekana çok uyumlu oluyor. Ayrıca tombul lambalar da popülerliğini kaybetmeyen bir seçenek. Doğru yapılan aydınlatmayla şöyle dışardan bakıldığında insanın canını çektirecek bir manzaraya olanak sağlayabilirsiniz. Bunun için ben bol örnek bırakıyorum buraya tabi ama birkaç video izlemek seçimlerinize yardımı olacaktır. Veranda yapımı, veranda örnekleri şeklinde aratmalar ile kafanızda bir şekil oluşturabilirsiniz.

Dize ışıklar oldukça şık ve farklı kullanımlara sahip. Bir konuda çok fazla bilgiye sahip olsanız da hakkında çok küçük yeni bir ayrıntı öğrenmek bile farklı bir bakış açısı kazandırabiliyor. Bunun için bol bol örnek fotoğraf ekliyorum. Özellikle bitkiler ile birlikte kullanılan ışıklandırmalar bahçelerde ve verandalarda mükemmel görünüyor.

10. Şık ve Rahat Bir Veranda Dekorasyonu İçin Hamak

(İşlevsellik:8 Görsellik:10)

Bu madde belki de rahat bir dış mekan dekorasyonunun en olmazsa olmazıdır. Önemli olan nasıl bir hamak seçtiğiniz. Eğer doğada olmayı dinlendirici buluyorsanız doğadan ilham alan mobilyalar kullanın. Bunun için mobilyanın yapıldığı maddeleri mutlaka öğrenin.

11. Verandaya Beton Eklentiler

(İşlevsellik:8 Görsellik:7)

Bu seçeneği çok yeşilli bir alanı olanlar için eklemek istedim. Beton doğallığı biraz kıracaktır. Bir nevi denge sağlamak için beton bir masa tercihi yapılabilir duruyor. Bunun yanında endüstriyel bir tasarım seviyorsanız bu seçenek sizin için doğru seçenektir. Aydınlatmayı yuvarlak top led ışıklar ile yapabilirsiniz.

12. Açık Veranda Barı

(İşlevsellik:10 Görsellik:8)

Dış mekanda eğlence düzenlemeleri seven biriyseniz bu madde sizin için kullanışlı olacak. Görselliği kişiden kişiye değişir yönde, tartışılır olabilir. Sadece dinlenme tesisi isteyenler için aranan görsel değildir mesela. Yazlık bir tema için göz alıcı karolar ile dekore edebilir ince ipli dize ışıklar kullanabilirsiniz.

Blogdaki son yazılar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir