Vapur dumanı çiçeği çok sayıda isme sahip. Ageratum, Floss Flower, Bluemink bunlardan bazılarıdır. Cins adı Yunanca kökenlidir ve uzun ömürlü anlamına gelir. Bu anlamı taşımasının ana sebebi ilkbaharın sonundan sonbahar başına kadar uzun süre çiçekli kalmasıdır. Kümeli ve yoğun çiçek gruplarına sahiptir. Güvenli bir şekilde uzun yıllık bitkilerden biridir diyebiliriz. Birçok renkte güzel çiçekleri olur. Ancak en çok görülen mavidir. Aslında bu yönden ilgi çekici olur çünkü mavi çiçekler bahçelerde ya da balkonlarda en çok görmek istediğimiz çiçeklerden biridir. Bakımı ve ekimi de kolay olduğundan birçok bakımlı bahçede görebilirsiniz.

Özelliklerinin yanı sıra güzel anlamlar da taşır. Çiçekler uzun süredir bazı şeyleri sembolize ediyor. İnsanlar önemli mesajlar göndermek için bitkileri tercih eder. Bu Viktorya döneminden beri böyledir. Sebebi de çiçeklerin oldukça fazla çeşitliliğe sahip olmasıdır. Şekilleri, renkleri, bulundukları bölgeler ve yapıları çiçeklere farklı anlamlar kazandırır. Bu yazıda Ageratum çiçeği genel özelliklerini ve güzel anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden birçok çiçek anlamına ulaşabilirsiniz.

Bitki nasıl ekilir? Ekim zamanı, toprak, ışık ve gübreleme ihtiyaçları

Tohumları toprağa hafifçe bastırın. Tohumların çimlenmesi için güneşe ihtiyacı olur bu yüzden üzerini tam kapatmayın. Yaprakları 5-10 gün içinde çıkar. Bu zamana kadar toprağı nemli tutmayı ve don tehlikesinden korumayı unutmayın. Eğer yan yana birçok tohum ekmeyi düşünüyorsanız 15-20 cm aralıklarla yapabilirsiniz. Çimlenme olduktan sonra fidan 3-4 ay sonra çiçek açacaktır.

 • Ekim Zamanı: Tüm don tehlikesi geçtikten sonra ilkbahar mevsiminde.
 • Toprak: İyi drene edilmiş orta verimli toprak.
 • Gübre: Düzenli gübreleme.
 • Güneş: Tam güneş, açık hava ve iyi hava sirkülasyonu sever.

Ageratum çiçeği özellikleri nelerdir?

 • Sertlik: Bitki yarı dayanıklıdır.
 • Çiçeklenme Zamanı: İlkbaharın son zamanlarından yaz mevsiminin sonuna kadar çiçekli kalır.
 • Çiçek Özellikleri: Yoğun küme şeklinde çiçekleri vardır. Mavi en çok bulunan rengidir ve bu yüzden popüler bir bahçe bitkisidir. Çünkü mavi çiçekler bahçıvanlara göre oldukça ilgi çekicidir. Çiçek tam güneşi sever ancak mavi rengi diğer renklerine göre daha gölgeli yerleri sever. Bunun dışında mor, kırmızı, beyaz renkli yumuşak, yuvarlak ve tüylü çiçekleri vardır. Yapraklar orta tonlarda yeşil renginde ve oval şeklinde olur.
 • Türleri: 30’dan fazla türü bulunur. Bahçeler, balkon ve teraslar için oldukça dekoratif bir çiçektir.
 • Kelebekleri çeker: Ageratum çiçeği, oldukça fazla kelebek çekme yeteneğine sahiptir. Bahçenizde ya da balkonunuzda kelebek görmek hoşunuza gidiyorsa bir tane Ageratum çiçeği ekmeyi deneyin. Aynı zamanda kelebek tozlaşmaya da yardımcı olur.
 • Toksiklik: Bitkinin tüm kısımları zehirlidir ve yutulduğunda evcil hayvanlar veya insanlar için zararlıdır.
mavi ageratum, vapur dumanı çiçeği

Vapur Dumanı Çiçeği anlamı nedir?

Dünyanın birçok bölgesinde Ageratum çiçeği nezaketi temsil eder. Bunun yanında çok yıllık bir bitki olması ve uzun süreli çiçeklenme dönemine sahip olmasından dolayı Yunanlılar bu çiçeğin uzun yaşamın bir sembolü olduğuna inanırlar. Bu açıdan bakıldığında hasta bir yakınınız varsa, ona hediye edilebilecek güzel bir çiçektir. Uzun ve sağlıklı bir ömür mesajı verir. Ayrıca arınma ve duygusal saflık anlamlarına da gelir.

Ageratum çiçeği koruyucu özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde böcek ilacı ya da antioksidan olarak kullanılıyor. Kendisi zehirli olsa bile etrafı koruyucu özelliklere sahip olan bir çiçektir.

Eğlenceli gerçekler:

 • Ageratum çiçeği mükemmel kokusu sayesinde oldukça popüler bir parfüm seçeneğidir.
 • Sivrisinekleri kaçıran kumarin salgılar. Bu yüzden sivrisinek savar olarak kullanılabilir.
 • Ageratum çiçeği ayçiçek, enginar ve karahindiba ile akrabadır.
Vapur dumanı çiçeği anlamı, özellikleri, mor ageratum çiçeği

Ageratum – Floss Flower – Vapur Dumanı Çiçeği – Bluemink – Ageratum Çiçeği, vapur dumanı çiçeği, vapur dumanı, vapur dumanı çiçeği bakımı, vapur çiçeği mavi vapur dumanı çiçeği, vapur dumanı çiçeği özellikleri, vapur dumanı çiçeği ne zaman dikilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir