Çiçekler ve Bitkiler

Sümbül Çiçeğinin Anlamı – Kaç renk sümbül çiçeği var? Anlam farklılıkları

sümbül çiçeği

Bilimsel adı: Hyacinthus

Sümbül çiçekleri oldukça zarif görünümleri ve hoş kokuları ile bilinir. İlkbahar geldiği zaman mis kokularını almaya başlarız. Derin mavi tonları, eflatun, pembe, mor ve beyaza kadar çok farklı çeşitleri ile kuşkonmaz familyasında yer alır. Aslında bu aile içinde yeni yeni incelenmeye başladı. Daha önceden zambakgiller familyasında yer alıyordu. Sümbülün renk renk farklı olarak yaklaşık 30 çeşidi var.

Bahçelerin vazgeçilmez çiçekleri iç mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Ama unutmayın, bu çiçekleri en gözde yerlerde yetiştirin ki kokusu daima yakınınızda olsun. Bu şekilde sümbüller baharın güzel esintisini her zaman evinize taşır.

Sümbüller kendileri kadar renkli bir geçmişe sahip. Batı rüzgarı tanrısı Zephyr tarafından öldürülen Hyakinthos adında genç ve güzel bir çocuk hakkındaki Yunan efsanesinden türemiştir. Ayrıca mavi bir değerli taş anlamına gelen Jacinth kelimesinden türetilmiştir.

Çiçekler, meyveler ya da diğer bitkiler hakkında birçok yazıya Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Sümbül Çiçeği Anlamı

Her çiçeğin kendine has bir anlamı olduğu gibi sümbüller de bir önem taşır. Hoş kokusunu bilmeyen yoktur. Hatta parfüm ve esans sektöründe bu koku oldukça yaygın kullanılıyor. Kendine özel kokusu onun tek artısı değil. Mükemmel görünümü de sizi kendine çekmeye yeter.

Sümbüller sevdiklerinize sevginizi göstermek için hediye edebileceğiniz çiçekler arasında yer alıyor. Çünkü sümbül çiçeği, sonsuz sevgi ve bağlılığı ifade eder. Aynı zamanda ilkbaharda açtığı için yenilenme ve tazelenme anlamlarına da gelir. Ancak bu çiçek seçimini yaparken renkler konusunda dikkatli olmanız gerekiyor çünkü sarı sümbül kıskançlık anlamına geliyor. Yani birinin başarısını kutlamak isterken seçmemeniz gerekir… Bunların yanı sıra keder ve samimiyeti sembolize etmek için de kullanılır.

Sportif bir kutlama yapılacağı zaman bu çiçeği seçebilirsiniz çünkü sümbüller antik zamanda Victorialılarda spor aktivitelerini temsil edermiş. Renklerine göre farklı anlamlar taşıyan sümbüller bakalım bizlere daha neler anlatıyor?


sarı sümbül çiçeği

Sarı Sümbül Çiçeği Anlamı

Kışkırtıcı bir renk olan sarı neşeyi de beraberinde getirir. Sarı sümbüller kıskançlık anlamına gelir.


mor sümbül ne anlama geliyor

Mor Sümbül Çiçeği Anlamı

Mor sümbüller af dilemek için doğru tercihtir. Eğer bir konuda pişmanlık duyuyor ve özür dilemek için çiçek arıyorsanız mor tercihi yapabilirsiniz.


beyaz sümbül ne anlama geliyor

Beyaz Sümbül Anlamı

Rengin genel anlamı masumiyet ve saflıktır. Beyaz bunların yanında ümit verici, sevecenlik ve duaları temsil eder. Birine beyaz sümbülü ona dua ettiğinizi belli etmek için verebilirsiniz.


kırmızı sümbül çiçeği

Kırmızı Sümbül Anlamı

Sümbülde kırmızının eğlenceli ve canlı bir anlatımı vardır. Kırmızı aşkı ve romantikliği temsil eder. Kırmızı sümbülde de tutku öndedir. Ancak romantik bir jest için ilk tercih olmaz. Genelde dekorda kullanımı popülerdir. Romantik bir organizasyon yapılacaksa kırmızı sümbül seçilebilir.


pembe çiçek

En Güzel Kokulu Türü: Pembe Sümbül

Pembe renk bu çiçekte melankoliyi, siniri, biraz negatifliği ve duygusallığı temsil eder. Bu olumsuz gibi görünen sembollerinden farklı, bu çiçekte koku olarak en cazip pembe olanıdır.


mavi sümbül ne anlama geliyor

Mavi Sümbül Anlamı

Mavi renk anlamı olarak sakinleştiricidir. Bu çiçekte de huzuru, sakinliği ve rahatlığı sembolize eder. Eğer sevdiğiniz bir insana sümbül hediye etmeyi düşünüyorsanız mavi rengi tercih edebilirsiniz. Mavi bu çiçekte sadakat ve uyumun ifadesi olarak kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.