sulu boya teknikleri
Hobi Yazıları,  Kolay Sulu Boya

Sulu Boya Teknikleri – Kolay sulu boya çalışmalarına giriş

Sulu Boya Teknikleri

Merhaba, sulu boya yapmak isteyip araştırmaya başlamış arkadaşlar için biraz Sulu Boya Tekniklerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle buradan başlangıç için kolay sayılacak sulu boya çalışmalarına göz atabilirsiniz. Kendi çalışmalarımı da bu sayfaya ekledim. Kolay yapılabilecek birçok Pinterest örneğini de ayırdım, videolu olanlar ile kolayca başlangıç seviyesinden başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu şekilde çalışmak çok eğlenceli oluyor.

Sulu Boya Kağıtları

Başlarken bilmemiz gereken ilk şey, kullanacağımız kağıdın kalın ve pütürleri olan bir kağıt olması gerektiğidir. Ayrıca bu kağıt suyu emerek matlaşma özelliği de gösterir. Yumuşak bir kağıt kullandığınız zaman, kağıt ıslanmadan dolayı buruşup dalgalanacaktır. Ayrıca kağıdın zarar görmesi kaçınılmaz olur. Çalışmalarımda yumuşak kağıt kullandığımdan sonuçlarını biliyorum.

Su Kapları

Sulu boya çalışması yaparken kullanacağınız bir diğer eşya fırçalarınız için su kabı. Su kaplarının uzun süre kullanılmaması, suyun temiz kalması gerekiyor ki boyama düzgün olabilsin. Bu nedenle ben kuru sulu boyalarla çalışırken iki kap kullanıyorum, biri fırçaları temizlemek için diğeri de boyayı sulandırmak için.

Sulu boya çeşitleri vardır. İki tip boyadan birincisi kuru olarak satılan sulu boyadır. Diğeri ise yaş olarak satılır. Yaş olan boyalar tüplere koyulurken, bizim bildiğimiz okul paletleri kuru olarak satılan sulu boya tipidir.

Fırçalar – Sulu Boya Teknikleri

Kolay Sulu Boya Çalışmaları yazımda fırçaların ne kadar önemli olduğunu söylemiştim. Bence fırçalar bu kısımda önemli bir yere sahip. Bende sulu boya çalışmaları yaparken çok fazla fırça vardı ve bu kadarına ihtiyacınızın olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bir kalın uçlu bir de ince uçlu fırçanız olursa size yetecektir. Bu fırçalarda önerilen samur kılından yapılanlarmış. Islatıldığı zaman ucu sivrileşiyormuş. Benim fırçalarım farklıydı bu yüzden kullanışı hakkında pek yorum yapamayacağım.

Bir diğer önemli konuysa kesinlikle dikkat etmeniz gereken şey, fırçaları kullandıktan sonra yıkayıp kaldırmanız. Tavsiyem fırça kıllarını düzenli şekilde bırakmanız, çünkü büküldüklerinde düzelmeleri zor oluyor. Ama elinizde böyle fırçalar varsa kullanılmaz durumda değil tabii, buhar ile düzeltilebiliyor.

Kağıtlar İçin Altlık

İhtiyacınız olan bir başka şey de kağıtlarınızı koyabileceğiniz bir resim altlığı. Elinizde bir tuval varsa en rahatı olur. Ama eğer yoksa resim için kullandığınız kağıt boyutundan biraz büyük bir altlık işinizi görecektir. Kullanacağınız altlık bir tahta, kalın bir mukavva olabilir. Önemli olan, sulu boya çalışması yapacağınız kağıdın, altlığa dört köşesinden yapıştırılması veya tutturulmasıdır. Aksi takdirde kağıdı sürekli elinizle tutmanız gerekecek.

Ben fırçalardan fazla suyu almak için yanımda hep bir bez ya da peçete bulunduruyorum. Sulu boya çalışmasına başlamadan önce kağıdı bir süngerle ıslatırsanız daha rahat çalışırsınız. Ayrıca ıslak sünger yanlış yapılan boyamaları da temizleyecektir. (kalın ve pürüzlü bir kağıtta)

Son olarak vereceğim bir tavsiye ise, başlangıçta zor çalışmalar yerine pasajlar (renkli geçitler) yapabileceğiniz manzara çizimlerini deneyin. Hem eğlenceli, hem yapıcı olacaktır. Buna bir örnek olsun diye aşağıya bir video bırakacağım. Şimdiden iyi çalışmalar! 🙂


Sulu Boya Teknikleri, Sulu Boya Teknikleri, Sulu Boya Teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.