Siyah gül anlamı

Bildiğimiz üzere siyah rengin mistik, gotik ve gizemli bir etkisi vardır. Güller için farklı bir bakış açısı da kazandırıyor. Siyah güller sofistike, zarif ve büyüleyici görüntüleri ile birçok insana hitap ediyor. Farklı yaşlarda ve farklı geçmişleri olan birçok insana aynı duyguyu aktarmayı başarıyor. Siyah güller yaygın olarak görülmediği için çoğu insan siyah gülün varlığından bile haberdar değil. Bu hiç mantıksız gelmiyor çünkü gül denildiğinde akıllara pekte siyah gelmiyor. Bu kadar nadir olması aslında bir avantaj. Kırmızı güllerin hediye edildiğindeki muhteşem etkisini saymazsak siyah güller az bulunmasından ötürü son derece özel oluyor. Genellikle hediye edildiğinde başka hiçbir yardıma ihtiyaç duymaz. Çünkü siyah güller zaten rakipsiz bir estetik güzelliktir.

Siyah güller doğada gerçekten var olmasa bile renklendirme yardımı ile üretilmesi kolay. Birçok şekilde elde edilebiliyor. Sadece üretimi değil, taşıdığı anlamlar da zengin. Üretiminin yanı sıra ayrıca koyu tonlardaki kırmızı ve mor güller çoğu zaman siyah gül olarak geçiyor.

Anlamlarına gelince, siyah güller tutkulu aşktan derin nefrete kadar geniş bir skalaya sahip. Birçok yaşam olayını sembolize ediyor, sayısına ve kullanım şekline göre de anlamları değişiyor. Her çiçekte ana unsur olan “iletişim kurma” amacı taşır.

siyah gül anlamı, siyah gül resmi
siyah gül anlamı

Siyah gül anlamı nedir?

Siyaha bağlanan en yaygın anlam maalesef ölüm ve yas tutmaktır. İster tek başına bir siyah gül ister beyaz güllerle birlikte buket olsun anma ve cenaze törenlerinde yas tutmayı ve vedayı temsil eder. Tabii yas bir sevdiğinizi kaybetmek anlamına geldiğinden büyük bir aşkın sonunda da bu çiçekler tercih sebebi olur. Kendi ilişkileriniz için kullanmak istemezseniz bile yakın bir arkadaşınızın acısını paylaşmak için seçilebilir. Örneğin boşanmak üzere olan bir çift arkadaşınıza hediye edip onların duygularını onurlandırabilir ve empati kurduğunuzu gösterebilirsiniz. Dediğim gibi, çiçekler iletişim kurmanın en güzel yollarından biridir.

  • Siyahın kudreti güle yansıyor. Güç ve kuvvet anlamlarını taşıyor.
  • Kararlı bir kimseyi ve amaçlarını temsilen kullanılması mantıklıdır.
  • Yas ve üzüntü en bilindik anlamıdır.
  • Ayrılıklarda siyah güller, empati kurulabildiğini gösteriyor.
  • Mistik ve gotik havası üzerine, ölümün yası gibi bir anlamı göz önünde bulundurularak vampirler ile ilişkilendiriliyor.

1. Aşkta siyah güller

Siyah, trajik bir romantizmi temsil eder. Bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi, ilişkide mutluluğu sembolize etmez. Daha çok üzüntüyü ve üzüntünün paylaşılmasını temsil eder.

2. Tarot kartlarında siyah gül sembolizmi nedir?

Ölüm ve yası temsilen kullanılan siyah güller tarotta ölüm kartı ile anılmıştır. Tarot kartlarında aslında siyah gül vardır ancak baskıya ve sanatçıya göre de yoktur diyebiliriz. Bunun yerine ölüm kartında beyaz gül bulunmaktadır. Bu da trajik bir olaydaki pozitiflikleri görmek ve bulmak anlamını taşır. Ölümden sonra gelen yaşam için bir umut anlamını taşıdığından siyah gül, beyaz şeklinde görülür.

3. Küllerinden doğmak

Aslında çoktan bitmiş bir birlikteliğin yeniden doğuşunu temsil eder. Olumsuzlukların nasıl olumluya çevrilebileceğini anlatır. Bunun yanında geçmişinde mutsuzluklar yaşamış birinin, hayatında tamamen yeni bir sayfa açmasını kutlamak için kullanmak mantıklıdır.

siyah gül anlamı nedir, siyah gül resmi

4. Nefret ve trajedinin birlikteliği

Adanmışlıkların sonunda hep mutluluk olmuyor. Bazı insanlar için siyah güller nefreti anlatmaya yardımcı oluyor.

5. Sanat ve Edebiyatta siyah güller

Nora Roberts, Christina Skye, Debra Mullins ve Harlequin gibi birçok ünlü yazar, romanlarında siyah güle yer vermiştir. Aşk ve romantizm açısından oldukça trajik çağrışımları olsa bile siyah güller romanlara ekleniyor. Edebiyatta da bir karakterin karanlık geçmişinden arınması ve aslında değişimini temsil etmek için kullanılıyor.

siyah gül anlamı, siyah gül, siyah gül ne anlama gelir, siyah güllerin anlamı, siyah gül var mı?, tarot kartlarında siyah gül, tarot ölüm kartı anlamı, siyah gülün anlamı, siyah gül anlamı nedir

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir