Siyah Ev Dekorasyonu

Siyah ev dekorasyonu, belki de bizi en iyi ve modern görüntüye ulaştıran dekorasyon. Dekorasyonda benim en sevdiğim görüntüleri oluşturan, önemli renklerden biri siyah. Evde kullanıldığında karanlık ve iç karartıcı olacağını düşünüyor olabilirsiniz fakat durum tabii ki böyle değil. Doğru kullanıldığında siyah her zaman şıklığını gösterir. Ayrıca her odada kullanılabilir ve ayrı ayrı tarzlara da uyum sağlar. Şık ve modern bir kanepe, geometrik desenli bir halı, siyah bir yemek masası…

— Mobilden giriş yaptığınızda yazıdaki Pinterest gönderilerini göremiyorsanız, sayfanın en altına inip “View Non-AMP Version“a tıklayarak gönderilere erişebilirsiniz.

Siyahın karamsarlığı getireceğini düşünenler için, odada biraz siyah kullanmak topraklama etkisi yaratır. Böylece odaya şöyle bir baktığınızda gözünüzü dinlendirecek alanlar oluşturmuş olursunuz. Biraz koyu rengi katmadığınız odalarda açık renklerin etkisiyle yüzüyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Siyahı kullanırken isterseniz bütün odada uygulayabilirsiniz. Tavanda ve yerde siyah kullanmak size aşırı gelebilir ancak kullanmayı deneyin. Siyah zarafetini size gösterir. Size düşündüğünüz gibi bir etki bırakmayacağını rahatça söylüyorum.

Bu hoşunuza gitmezse siyahı kullanabileceğiniz çok fazla alan var. Bir yastık üzerinde şerit olarak bile kullansanız etkisini gösterir. Duvarınızda birkaç siyah resim çerçevesi, siyah bir sehpa, siyah abajur, siyah sandalyeler, siyah çiçek saksıları veya siyah pencere çerçeveleri alanınıza derinlik katacaktır.

Pencerelerde siyah çerçeve görüntüleri ya da siyah çerçeveli cam duvarlar evde en sevdiğim görüntülerden biri, klasik görüntüyü ortadan kaldırıyor.

Siyah Duvarlar

Artık siyahı evinizde kullanmaya karar verdiyseniz bu konuda size birkaç ipucu vereceğim. İlk olarak siyah duvarlardan başlayalım. Eğer evinizde siyah duvar kullanmaya karar vermişseniz, duvarı boş bırakmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Duvarı düz görüntüsünden kurtarmak için çerçeveler ya da mimari detaylar ile süsleyin.

Bu Dekorasyona Uygun Vurgu Renkleri Neler?

Siyah bir oda tasarlıyorsanız vurgu renkleri kullanmayı deneyin. Böylece çok sade olan görüntüyü önleyebilirsiniz. Her rengin kendine göre etkisi olduğunu biliyoruz. Daha önce de blogda Mavi Dekorasyon, Sarı Dekorasyon ve Yeşil Dekorasyon hakkında yazılar yazmıştım. Siyah ile bir renk kullanmak istiyorsanız bunları da göz önünde bulundurun.

Siyah ile denge sağlayacak bazı renkler; beyaz, mavi, yeşil, pembe, gümüş, bakır ve altın. Siyah bir odaya altın ayna ve kristal mobilyalar vurgu sağlar. Siyah odanızı bir elbise gibi düşünebilirsiniz. Hangi renkleri ve aksesuarları siyah ile birlikte kullanırdınız? Odanızı da bu şekilde planlayabilirsiniz.

Yatak Odasında Siyah Kullanmak

Her odaya bir siyah dokunuş iyi gider. Yatak odasında siyahı kullanarak sofistike, sakin ve biraz da göz alıcı bir görünüm elde edin. Siyahı banyoda ya da yatak odasında kullanmanın bir mağarayı andıracağını düşünüyorsanız, birkaç örnek göstereyim. Farklı tonda siyahlar kullanarak muhteşem ve son derece yaşanabilir ortam kazanılabilir. Siyahı, griyi ve krem rengini bir arada kullanmak, çok çağdaş görünen yatıştırıcı, nötr bir palet oluşturabilirsiniz.

Daha fazla siyah mutfak örneği için;

Daha fazla siyah banyo örneği için;

Duvarlarda ya da zeminde siyah istemiyorsanız, siyah mobilya tercih edin. Doğru şekilde kullanılacak siyah mobilyalar çağdaş, modern dekorasyon teması oluşturur.

Siyah tek başına ayakta durabilen bir renk olsa da onunla birlikte kullanacağınız doğru renkler evinizin havasını değiştirir.

Beyazın Siyah ile Uyumu

En öngörülür olanı elbette siyahı beyaz ile kullanmak. Siyahı beyaz ile kullanmak alana havadarlık katar. Bunun yanı sıra araya gri de katılabilir.

siyah banyo

Mavi ile Siyah

İkinci seçenek olarak siyaha mavi eklemek. Eğer hali hazırda dekorasyonda mavi rengi kullanıyor ve değişiklik arıyorsanız da siyahı kullanabilirsiniz. Koyu mavi tonları ile siyah kullanmak hem şık hem de yatıştırıcı etki bırakır.

İç Tasarımın En Şık Rengi: Siyah Dekorasyon

Daha fazla Siyah ve Mavi örneği;

Siyah ve Sarı

Üçüncü renk olarak sarı. Siyah ve sarı uyumu reddedilemez bir gerçek. Sarı ve siyah ile hem ciddi hem de yumuşak görüntüde bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Kolye lambalar, sarı abajur, sarı mutfak eşyaları gibi tasarıma sarı renk küçük küçük eklenebilir. Sarı, siyah üzerinde en iyi vurgu renklerinden biridir.

Kırmızı ve Siyah

Siyah ile eşleşmesi en iyi renklerden bir diğeri de kırmızı. Kırmızı da siyah gibi modası geçmeyen bir renk, birkaç yılda bir kendini tekrarlıyor. Kırmızının kullanım alanları genel olarak daha küçük tutuluyor. Çünkü kırmızı da sarı renk gibi güçlü bir vurgu rengi. Kullanmak istiyorsanız mutfak adanız için kırmızı sandalyeler, kırmızı kolye ışıklar, küçük mutfak aletleri alabilirsiniz. Masanızın üzerine ekleyebileceğiniz kırmızı çiçekler de etkiyi gösterir. Kırmızı kullanıldığı yerin enerjisini de artırır.

Siyah + Kahverengi

Fotoğraftaki yatak odasında modern havanın sahibi siyah ve kahverengi. Siyah çarşaflar, kahverengi yatak örtüsü ile siyah beyaz grafik bir çerçeve, beyaz başucu lambaları eşleşmesi yatak odasına çağdaş görünüm kazandırmış.

İç Tasarımın En Şık Rengi: Siyah Dekorasyon

Gold ile Siyah

Siyah ile birlikte altın rengini aksesuarlarda kolayca kullanabilirsiniz. Ayrıca altın renk mutfak ve banyo lavabolarındaki muslukları, altın çerçeveli aynaları kullanarak siyah odaya vurgu ekleyebilirsiniz. Banyolarda siyah kullanırken kum renginde döşemeler ve duvarlar, bol miktarda beyaz kullanmak tasarımın ağırlığını ve abartısını azaltacaktır.

Siyah ve Yeşil Uyumu

Yeşil kullanmayı her yazımda önerdiğim gibi siyah ile olan uyumundan da söz edeyim. Siyah tasarımın içinde sadece bir ev bitkisi ile yeşili hissettirebilirsiniz.

İç Tasarımın En Şık Rengi: Siyah Dekorasyon

Daha fazla örnek için;

Siyahı evlerinize modern ve çağdaş bir görünüm elde etmek için ekleyin. Siyahın modası asla geçmez. Bu yüzden sürekli değiştirmek zorunda hissetmezsiniz. Dekor bayatlamamış olur. Sizi de mutsuz etmez. Ara sıra birkaç dekor ayarı ile güçlendirebilirsiniz.

Eviniz için siyahlar konusunda güzel gidecek birkaç şey daha 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir