Sarı ile uyumlu renkler dekorasyonunuzu aydınlatsın. Sarının neşesini evinizde hissetmeye hazır olun!

Sarı renk ve dekorasyon birleşince aklınıza her yeri sarı olan bir oda gelmesin. Sarının aydınlatma özelliğini ve enerjisini evlerimizde kullanmamızın tek yolu sarı bir duvar ya da sarı bir halı değil. Sarıyı seviyorsunuz ama aynı zamanda çekinceleriniz mi var? Güzel bir eve sahip olmak için illa ki trendlerdeki renkleri takip etmenize gerek yok. Tabii ki edebilirsiniz ama sevdiğiniz renkleri her zaman zaman geçirdiğiniz evinizde kullanmanız mantıksız değil. 

Bir evde yaşayan insanlar, tercihlerini ve kişiliklerini yansıtan renkleri seçerek onu güzelleştirir. İşin püf noktası, sevdiğiniz renkleri hoş bir kombinasyon haline getirmektir. Sarı rengin dekorasyon içinde pek tercih edilmeyen bir renk olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu doğru değil. Renkler konusuna ilgili olan insanlar bilir ki, sarı renk pozitifliği getirir. Alanınızda sarı bir vazo kullanmak bile etkili olacaktır.

Dekorasyonda renklerin anlamları ve uyumları hakkında bilgiye ve daha fazla iç tasarım rengine “Dekorasyon Renkleri” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

sarı renk vazo, sarı vazo dekor fikirleri, sarı ile uyumlu renkler

Sarı Rengin Psikolojik Etkisi

Sarı sevinç, neşe ve zihinsel uyarmanın rengidir. Parlak sarı rengin, sarının açıklığa kavuşturulduğu ve uyanıklığı artırdığı düşünülürken, altın sarısı rahat ve sıcak hissettiriyormuş. Evinizde sarı renk ile pozitif olmayı, mutluluğu, enerjiyi ve sıcaklığı temsil edebilirsiniz. Canlı sarı bir rengi odanızı aydınlatmak için kullanabilirsiniz. Eğer sarı renk sizi mutlu ediyorsa, başkalarının düşüncesine göre değiştirmeyin.

Sarı güneş ışığının sevincini hissettirir ve mutluluğunuzu iletir. Enerji verici ve canlandırıcı sarı tonları mutfaklar, yemek odaları ve banyolar için mükemmel bir seçimdir. Salonlarda, girişlerde ve küçük alanlarda, sarı kullanmak geniş ve misafirperver hissettirir. Fakat sarıyı kullanma yolunuzu iyi belirlemeniz gerekir. Aşırı kullanılan sarı tonları, elde etmek istediğiniz olumlu psikolojiyi tersine çevirir. Her şeyin dozunda güzel olduğunu unutmayalım. Bir bebek odası dizayn etmeyi düşünüyorsanız, sarı rengin buraya pek uymayacağını söylemek isterim. Yapılan araştırmalar ile sarı renk bir odanın bebekler üzerinde olumlu etki göstermediği söyleniyor.

Doğada Sarı

Büyük açık havada sarı renk, sonbaharda güneş, bahar nergis, olgun limon ve kavak yapraklarını akla getiriyor.

1. Gri ve Sarı Uyumu

Sarı ile uyumlu renkler arasında ilk sırayı griye ayırabiliriz. Daha açık renklerde sade ve serinliği olan bir gri ile koyu renklerde bir sarıyı eşleştirin. Bu eşleşmenin yapıldığı alanda kontrastı sağlamak için siyah ve beyazı ekleyin.

Huzurlu bir gri yatak odası, sarı bir yastık, sarı masa lambası veya sarı bir battaniyeyle sıcak bir al beni oluşturur. Modern bir mutfak alanı sadece gri ve beyaz kullanılarak muhteşem olur. Fakat aynı zamanda sarı renge yer vermek buraya eğlence katar.

sarı ile uyumlu renkler, sarı dekorasyon

2. Sarı Renk Evde Nasıl Kullanılır?

Evinizde sarıya yer vermek için hali hazırdaki mobilyalarınızı dışarı atmanız ve yerine sarı olanları almanız gerekmez. Eğer odanız nötr dekore edilmiş ve küçük bir dokunuşa ihtiyacınız varsa kullanacağınız küçük aksesuar detayları sizi tatmin etmeye yetecektir. Ayrıca sarı ile uyumlu renkler kullanarak etrafı neşelendirebilirsiniz. Örneğin salonunuza sarı yastık eklemek, sarı bir vazo satın almak, sarı bir aksesuar eklemek.

sarı ile uyumlu renkler, dekorasyonda sarı renk kullanımı, sarı yastık, sarı tabure

1. Kapılarınız için sarı rengi deneyin

Klasik kapılardan kendinizi uzaklaştırmak istiyor olabilirsiniz. İşte tam bu kısımda sarı dekorasyon sizin imdadınıza yetişir. Genel olarak evlerde nötr renkli kapılar kullanılıyor. İnsanlar genel olarak alışılanı tercih eder. Görebileceğiniz en renkli kapı belki kırmızı olanlardır. Eğer dış cephe için bir engeliniz varsa kapınızın iç tarafını boyayabilirsiniz. Bunun dışında evdeki diğer iç kapılarda da sarı renk kullanılabilir.

sarı kapı, sarı ev dekorasyonu

2. Mutfakta Sarı Renk

Mutfaklarını renklendirmek isteyen insanların tercihlerine göre sarı renk, kırmızıdan sonra 2. sırada gelmektedir. Mutfakta sarı kullanmak akla belki limonu getirdiği için size fresh ve temiz hissettirir. Kahvaltı yaptığınız masada sarı renk tonlarını tercih edin, bu şekilde güne güneşli ve mutlu bir ruh hali ile başlayacaksınız.

3. Sarıyı yemek alanlarında kullanın

Yemek alanlarında sarı rengi nasıl kullanabilirim? Yemek alanında sarı ile uyumlu renkler bulmak zor olmaz mı? En basit ve en kullanışlı tercih olarak sarı sandalyeler kullanmanızı önerebilirim. Buraya ekleyeceğiniz doğru tonda sarı sandalyelerin asla rahatsız edici bir görüntüye neden olmayacağını söylemek isterim. Özellikle yemek alanlarında sarı kullanmak yüksek enerjili bir görünüm kazanmanızı sağlar.

sarı sandalye, sarı ile uyumlu renkler
sarı ile uyumlu renkler

Peki başka neler ekleyebilirim?

  • Sarı renk bir kolye tavan lambası ekleyebilirsiniz.
  • Doğru tonlanmış sarı renkte bir masa örtüsü
  • İlk başta söylediğim gibi sarı yemek sandalyeleri
  • Doğru tonda sarı renk duvarlar veya sarı duvar kağıtları
  • Sarı renk perdeler
sarı duvar, sarı duvar kağıdı, sarı laleler

Daha fazla örnek için;

4. Sarının doğru tonu nasıl seçilir?

Evinizde doğru şekilde kullanacağınız sarı tonları, davetlilerinizin dikkatini mutlaka çekecek ve tezahüratını alacaksınız. Bir masaya taze limonlarla dolu kase eklemek bile sarının etkisini yaşatacaktır.

Sarı renk ile kullanmayı seçtiğiniz gölge renk, hangi genel stilde ilerlemiş olduğunuza bağlı olmalıdır. Geleneksel dekore edilmiş evler, çiftlik evleri ve yazlık alanlarda soluk, kremsi ve sıcak tonlarda altın sarısı ile iyi eşleşir, daha modern dekore edilmiş alanlar ise en canlı sarıları kullanabilir.

sarı renk dekorasyon, sarı koltuk, sarı ile uyumlu renkler
  • Farklı odalarda sarı çiçek tomurcuk vazolar yerleştirerek küçük bir şekilde sarı ile süsleyin.
  • Marketten bir torba limon alın ve masanızdaki bir kasede limonlarınızı gösterin.
  • Bir süre boyunca beğendiğiniz sarı renkli şeylerin fotoğraflarını çekin. Daha sonra da fotoğrafların albümünü yapıp duvarınıza asabilirsiniz.

3. Sarı ile Karanlık Odayı Aydınlatmak

Bütün bir odayı parlak tonlarda sarı renk duvarlarla kaplamamak gerektiğini başlarda ifade etmiştim. Renk düzenlerinde büyük miktarlarda sarı kullanmanız, tamamen parlak sarı duvarlar veya sarı renkte çok fazla oda dekor öğesi kullanmak, bir süre sonra üzerinizde agresiflik ve sinirlilik yaratır.

Daha çok ışık almayan ve kasvetli bir odanız varsa burayı aydınlatmak için açık sarı bir boya kullanabilirsiniz. Kremsi sarı tonlar, yumuşak ve soft duvar boya renkleri ve duvar kağıdı desenleri ile karanlık ve küçük olan odaları aydınlık göstermek mümkündür.

Dekorasyonunuz için sarı renk kullanmak isterseniz, ister boya ister modern duvar kağıdı desenleri olsun, iç tasarımı dengelemek ve hoş bir atmosfer yaratmak için zemin ve tavan tasarımlarınız için nötr bir renk seçin.

Gömme dolapları veya banyoları dekore ederken sarının aydınlatıcı olduğunu düşünün. Sarı, genellikle çok fazla doğal ışığın olmadığı banyolarda da mükemmeldir. Banyoda küçük dozlarda sarı dekorasyon kullanabilir ve parlak ve açık bir his için beyazla eşleştirebilirsiniz.

4. Evde Sarı Renk ile Beyazın Uyumu

Beyazla eşleştirildiğinde, sarı gerçekten fazla göze çarpmaz. Aslında, kaybolur. Sonuç olarak, sarı dekorasyon göze çarpması ve fark edilmesi için daha koyu bir renge ihtiyaç duyar. Tabii ki, çok zengin veya dramatik olmadan taze ve neşeli bir vibe ile çok parlak ve sakin bir dekor yaratmak için beyaz ve sarı kombinasyondan da yararlanabilirsiniz.

5. Sarı ve Siyah Dekor Uyumu

Koyu tonlarla (özellikle siyah) eşleştirildiğinde sarı daha fazla göze çarpıyor. Siyah renk sarıyı daha ön plana çıkaracağı için vurgu yapmak istediğiniz noktalarda sarı dekorasyonu kullanabilirsiniz. Çünkü iç tasarımınızdaki en önemli unsurları vurgulamak veya bir odada odak noktaları oluşturmak için sarı, harika bir vurgu rengidir. Örneğin sarı bir kanepe kullanmak, sarı bir yatak örtüsü kullanmak.

6. Açık Tonlu Sarılar ile Dekor Fikirleri

Açık gri bir gölge kullanıyorsanız, açık sarı bir gölge ile eşleştirin.

Yatak odasında, rahatlatıcı bir ortam sağlamak için orta ve küçük dozlarda sarı kullanın. Bazı sarı tonları, özellikle onları tonlayan (tonları birbirine yakın olan) bir renkle birleştirildiğinde çok yatıştırıcı ve rahatlatıcı görünebilir. Ayrıca yeşil ile birlikte kullanıldığı zaman sarı çok taze, neşeli ve yazlık görünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir