pratik fikirler

Pratik ev dekorasyon fikirleri demek aslında çok küçük dokunuşlar ile evin havasını oldukça etkili şekilde değiştirmek demek. Hepimiz bir an bile olsa evde neleri pratik olarak değiştirebilirim diye düşünmüşüzdür. İnternete girip neler yapabilirim evim için diye araştırmışızdır. Aslında o kadar kolay şeyler yapılabilir ki dekorasyon için bu fikirleri nasıl düşünemedim ben diye üzülürsünüz görünce.

Belki zamanı bahane ediyoruz kendimize. Bunu düşünerek sizler için toparladığım pratik dekorasyon önerilerini paylaşacağım. Bunlar genel olarak çok zaman harcatmayacak kolay uygulanabilir dekorlar olacak.

O zaman isterseniz artık maddelere göz atabiliriz. — Mobilden giriş yaptığınızda yazıdaki Pinterest gönderilerini göremiyorsanız, sayfanın en altına inip “View Non-AMP Version“a tıklayarak gönderilere erişebilirsiniz.

1. Kiler Tasarımı ve Organizasyonu

Genelde göz önünde olmadığı için bu alanın dekorasyonu yok sayılır. Aslında ev için önemli bir yer ve depolanan her şeye kolayca ulaşmak için dekorasyonunu yapmak gerekiyor. Buraya kendi hazırlayacağınız raflı bir dolap ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda eğer yiyeceklerinizi muhafaza ediyorsanız, ambalajlarını yeniden kullanılabilen kaplar ile değiştirmeyi düşünün. Bu şekilde daha taze kalacaklar ve dolabınız da düzenli görünecek.

2. Kahve Bar Merkezi

Benim için sıcak ya da soğuk fark etmeden içeceklerde ilk sırada kahve var. Eğer siz de kahveyi ilk sıraya koyanlardansanız mutfağınız için bir kahve arabası tasarlayabilirsiniz. Bar arabanızın olduğu köşeyi duvar dekorları ile güçlendirebilirsiniz. Aslında bunu yapmak mutfağa daha sıcak bir görünüm sağlar.

3. Çıkarılabilir Duvar Kağıdı

Belki de yapılabilecek en kolay değişim yöntemi budur. Benim gibi her fikirden çok çabuk sıkılan biriyseniz çıkarılabilir duvar kağıdı sizin için mükemmel bir seçim olur.

4. Bir Günde Pencerenizi Değiştirin

Doğal ışığın iyi olduğu alanları seviyoruz. Bir perde kullanmak bazen sıkıcı olabiliyor. Aynı zamanda perdeyi mahremiyet için de tercih ediyoruz. Buna bir çözüm getirmek için mahremiyeti koruyarak doğal ışığı kesmeyen cam filmleri kullanabilirsiniz. Uygulaması gerçekten kolay ve çok zaman harcatmıyor. Bu işlemi yapmadan önce pencerenizin iyi temizlendiğinden emin olmalısınız.

5. Mutfağa 2 Renk Duvar

Bu seçimde koyu renkler tercih etmek cesaret işi ancak sonucunda elde edeceğiniz yenilenmişlik hissi ve modern görünüş bu cesareti göstermenize değer. Tabii diğer tonları da kullanabilirsiniz. 2 renk kullanırken duvarınızı yarı yarıya boyamanız gerekmez. Bu yüksekliği belirlemek için duvar raflarını ya da mobilya boylarını baz alabilirsiniz. Duvar ve Tavan Boyama için daha fazla örneğe ihtiyacınız varsa bu yazımı da okuyabilirsiniz.

  • Başlamadan önce duvarlarınızı şekerli su ile temizleyebilirsiniz. (Yağ lekesi vs çıkarır.)
  • Önce açık ya da soluk rengi uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.
  • Bir bant yardımı ile diğer yarısını boyayın. Bu bantları süpürgelik üzerinde de kullanırsanız boya hasarını engellenmiş olursunuz.

6. Kısa Sürede Çekmece Yenileme

Artık görüntüsü hoşunuza gitmeyen eski model üniteleriniz, çekmeceleriniz varsa bunları kolayca yenileyebilirsiniz. İster yeniden boyayarak ister yapışkanlı kaplamalar ile yeni görüntüler elde edin. Kendi evimde kullanmayı sevdiğim ancak artık renk olarak hoşuma gitmeyen üniteleri mermer desenler ile kapladım. Emin olun eski halinden eser kalmıyor. Eğer boya kullanmayı tercih edecekseniz malzemeye göre boya seçmeyi unutmayın. Örneğin boyayacağınız çekmece ahşap ise ahşaba uygun boya türü seçmelisiniz.

7. Resim Duvarı

Çekmece ya da vazo boyamaktan daha fazlasını istiyorsanız bir duvarınızı tuval olarak kullanın. Kendinize güvendiğiniz bir tarzda duvarınızı boyayın ve odaya daha fazla ilgi katın. Başlarken gölge renk ile tüm duvarı boyayıp kurumasını bekleyin. Daha sonra sanatınıza geçebilirsiniz.

8. Merdivenler İlgi Çeksin

Koridorunuzda bir merdivene sahipseniz basamakları dekore etmeyi düşünmelisiniz. Hele ki dar bir koridorunuz varsa o alanı iyi şekillendirmeyi öğrenmelisiniz. Nasıl daha geniş bir alan yanılsaması oluşturacaksınız birkaç fikir edinin. Bunun dışında görüntüsünden artık sıkıldığınız ve değiştirmek istediğiniz merdivenler için basamak boyamayı ya da 3D resim eklemeyi deneyin. Bütün alanın modunu ve etkisini değiştirecek.

9. Her Odaya Uygun Merdiven Dekoru

Bu basit numara pratiktir, yerden tasarruf sağlar ve bir özellik olarak çok etkilidir. Salonda ve yatak odasında hırkalar battaniyeler için, banyoda ve mutfakta havlular için kullanabilirsiniz. Dikey depolama alanı sağlar ve dekoratif görüntüsü de artısıdır.

10. Çaydanlıktan Vazolar

Eski çaydanlıklar için güzel bir geri dönüşüm önerisi. Tabii hepsinden güzel bir sonuç almanız zor ama vintage, rustik, porselen ve zarif çaydanlıklar büyüleyici vazolar haline gelebiliyor. Canlı çiçekler ile bulunduğu alanı etkisi altına alıyorlar.

pratik dekorasyonlar, çaydanlık, çaydanlık vazo, Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

11. Perde Tutacağı Halatlar

Bunu daha çok yaz dekorasyonları için tavsiye edebilirim. Kıyı görünümünü gerçekten seviyorsanız halatları her dekorda kullanabilirsiniz. Oldukça iyi eşleşmeleri var. Basit, zaman almayan etkili bir dekor önerisi.

12. Kapı ve Çekmece Yanları

Koca bir duvarı ya da merdivenlerin basamaklarını boyamaya çekiniyor aynı zamanda alana eğlenceli bir hava katmak istiyorsanız, kapıların ve çekmecelerin yanlarını boyamayı deneyin. Sadece kapı açıkken görünecek ve beğenmediğiniz durumda değiştirmek ve farklı renkleri kullanmak kolay olacak.

13. Koltukların Ayaklarını Değiştirin

Eski model koltuklarda yüksek ayaklar kullanılmıyordu. Yeni ayaklar ekleyerek eski koltuk ve kanepelerinizi kolayca güncelleyebilirsiniz. Bu küçük bir ayrıntı gibi dursa da genel ambiyansı ve dekoru hatta alanının genişlik ve ferahlık düzeyini değiştirir.

14. Ponpon Paspas

Kendi yaptığınız bir paspası banyoda kullanabilirsiniz. Banyonuza daha fazla kişisellik katmış olursunuz. Ponpon halı yapımı oldukça kolay. Biraz zaman ve sabır ayırarak güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. Hatta oturma odası ve yatak odası için büyük boylarını da örebilirsiniz.

15. Kabloları Çit ile Gizleyin

Bu fikir o kadar tatlı ki eklemezsem üzülürdüm. Ortada duran kabloların görüntüsü kadar rahatsız edici şeyler çok az. Bunları gizlemenin tatlı bir yolu ise ahşap tahtalardan yapabileceğiniz sevimli çitleri kullanmak.

16. Halat ve Ahşap İle Lamba

Fikir şu: Duvara monte edeceğiniz bir ahşap çubuk ya da raf ile dekoratif halata asılı ampul. Bu kadar kolay ve şık.

17. Duvarda Washi Bant

Duvar Dekorasyonu yazılarımda da üstünden geçtiğim washi bantlar özellikle genç odaları için kullanışlı. Üstelik istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu bantlar ile istediğiniz her tasarımı duvarınızda deneyebilirsiniz.

18. Koyu Renk Abajur Değişimi

Koyu gölgelere sahip bir aydınlatmaya sahipseniz bunu değiştirmeniz için ilginç bir tasarım önerisi. Abajur üzerinde delikler açarak lambayı açtığınızda güzel bir ışık yayılması ile karşılaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir