Plumeria çiçeği anlamı

Frangipani, narin ve tropik görüntüsü ile gün geçtikçe sevenlerini artırıyor. Sevenler artınca anlamı da merak konusu olmaya başlıyor haliyle. Anlamları çok güzel ve sayıca fazla ancak bu kısma geçmeden önce çiçek hakkında birkaç tatlı bilgi vermek istiyorum. Bu çiçeğin daha yaygın olarak kullanılan adından başlayalım. Çiçeğin belki sizin de duyduğunuz hali ile en bilinen ismi Plumeria’dır. Güney Amerikaya özgü, sıcak iklim seven, gerçekten muhteşem kokan ayrıca kokusunu etrafa güçlü şekilde yayan ve Apocynaceae familyasına ait olan bir çiçektir. Bu tür içinde 8 tane çiçek çeşidi mevcut. Bunların hepsi Plumeria adı altında sayılıyor. Bilimsel adını 16. yüzyılda Plumeria çiçeği parfümünü yapan Marquis Frangipani’den alıyor. Frangipani çiçeği aynı zamanda Laos’un ulusal çiçek amblemidir.

Plumeria çiçeği anlamı birçok kültürde farklı sembolizme sahiptir. Aslında bu farklılıklar büyük büyük farklılıklar değil ama yine de anlamı için seçenekler oluşturuyor. Örneğin Mayalar bu çiçeğe çok değer veriyor ve saygı duyuyorlarmış. Çiçeğin ne amaçla kullanıldığı bilinmese bile bulunan oyma resimler ile duyulan saygı kanıtlanmış durumda. Mayalar dışında günümüzde Hindu, Budist, Swahili gibi kültürlerde dini ayinlerde Plumeria çiçeği kullanılıyor. Plumeria çiçeğine bu kültürlere göre farklı anlamlar yükleniyor. Ancak şunu söylemeliyim ki, diğer çiçeklerden biraz daha değişik anlamlar görmeye hazır olmalısınız. Şimdi bakalım bu çiçeğin anlamları nelermiş?

Plumeria çiçeği anlamı nedir?

Çiçekler söz konusu olunca hakkında daha fazla şey öğrenmeye istekli oluyoruz. Özellikle güzel görünümleri ve muhteşem kokularıyla bir sevdiğimizi anımsattığında. Bu durumda anlamlar önemli hale geliyor. Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden daha fazla çiçek anlamlarına ulaşabilirsiniz.

Plumeria çiçeği anlamları;

 1. Zorluklar karşısında direnme gücü,
 2. Ruhsal varlıklar ile iletişim kurabilme, ruhsal bağlılık, (Çin ve Vietnam’da yaşayan insanlardan bazıları Frangipani çiçeğini uğursuz kabul eder çünkü çiçeğin dallarında kötü ruhların yaşadığını düşünürler.)
 3. Yaşanan çok yoğun aşk ve biri ile kurulan büyük bağ, (Swahili şairleri Frangipani çiçeklerini aşkın temsilcisi olarak kullanırken, Budist ve Hindu tarafında ruhsal bağlar ile ilişkilendiriliyor.)
 4. Baharı ve güneşli günlerin gelişini, parlak renkler ve hoş günleri,
 5. Çiçeğin sert yapısına göre çiçeklerin narin görünümü sayesinde Asya tarafında zarafet ve mükemmellik anlamları taşır.
Plumeria çiçeği anlamı — Frangipani çiçeği

Frangipani çiçeklerini ne zaman hediye etmelisin;

 • Çopk uyumlu olan iki kişiye, özellikle düğünlerde,
 • Zor zamanlardan geçen bir tanıdığına, (Modern zamanda çiçekçiler bu anlamı onaylar çünkü Frangipani sadece 260°C üzerinde bir sıcaklıkta yanmaya başlar. Bu da zorluğa katlanmış bir tanıdık için Plumeria çiçeğini güzel bir hediye yapar.)
 • Ruhsal olaylara ilgisi olan birine,
 • Ruhun ölümsüzlüğünü hatırlatmak istediğiniiz birine hediye edebilirsiniz.
 • Zor bir zamandan sonra bir arkadaşı neşelendirmek,
 • Modern çiçekçiler genellikle Frangipani’yi birçok zorluğa katlanmış biri için bir hediye olarak tavsiye eder çünkü bu bitkinin alev alması ve yanmaya başlaması için 260°C üzerinde ısıtılması gerekir.
Plumeria çiçeği anlamı — Frangipani çiçeği

plumeria, plumeria çiçeği, frangipani, frangipani çiçeği, plumeria çiçeği, plumeria çiçeği anlamı, westindische frangipani, frangipani çiçeği anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir