Petunya çiçeği anlamı

Petunya çiçekleri yaz mevsiminde uzun soluklu güzel bir manzara oluşturmak için harikadır. Bu manzara sadece bahçede değil aynı zamanda evinizin dekorasyonunda da oldukça etkili izler bırakır. Eve ferah bir yaz hissi taşımanın basit yollarından biridir.

Patlıcangiller (Solanaceae) familyasına ait olan Petunya çiçekleri hem sevdikleriniz için mükemmel hem de gönül almak için birebir bir hediye seçimidir. Mükemmel dememin sebebi Petunyaların çiçek aranjmanları tercihinden daha çok saksıda yetişmesidir. Çiçekler güzel bir yaz gününde hediye edilen kişinin evine görünümleri ve muhteşem kokuları ile neşe ve ferahlık katacaktır. Bu durum da onları diğer çiçeklerden daha özel bir hediye haline getirir. Biliyorsunuz ki hediyede söz konusu çiçeklerse, anlamları bilmek çok işimize yarar. Gelelim gönül alma kısmına… Burada çiçeğin anlamı devreye giriyor. Aşağıdaki başlıktan göz atabilirsiniz.

Petunya çiçeği anlamı nedir? pembe petunya çiçeği, sarı petunya

Petunya güzel görünümü ve hoş kokusunun yanı sıra hediye ettiğiniz kişiye ya da çiçeğin renklerine göre anlamlar içeriyor. Eğer aklınızda böyle bir hediye seçimi varsa çiçeğin anlamından önce çiçek ile ilgili işinize yarayacak, sizi bir adım daha ileride gösterecek birkaç bilgi de ekleyeyim.

Genel olarak yıllık çiçeklerdir ancak don olayları olan ya da düşük sıcaklıktaki bir yerde yaşamıyorsanız çok yıllık da oluyor. Petunyalar sıcağı sever. Güneşli ve sıcak bir alanda mükemmel çiçek açar. Gölgeli bir yere sahipseniz çiçekleri yine görebilirsiniz ancak beklediğiniz kadar canlı ve gür çiçekleri olmayacaktır. Bunun dışında Petunya nemli toprak sever. Yaz aylarında haftada iki gün bol bol sulamak gerekir. Çünkü Petunya çiçeğinin dalları topraktaki nemden besleniyor. Kış aylarında ise 2 derecenin altına düşmeyecek şekilde kapalı-camlı balkonlarda muhafaza edilmesini tavsiye ederim. Genelde bahçelerde ve saksılarda yetiştirilir. Petunya hakkında biraz da olsa bilgimiz olduğuna göre şimdi anlamına geçebiliriz…


Petunya çiçeği anlamı nedir? Ne zaman tercih edilmelidir?

  • Petunyalar hoş kokuları ve güzel görünümleri ile kırdığımız kalpleri tamir etmek için yanımızda olurlar. Aslında sadece bunun için de değil. Aynı zamanda birine Petunya hediye etmek o kişiye karşı hala kırgın olduğunuzu da gösterir. Örneğin bir tartışma yaşadınız ve özür dilemek istiyorsunuz ancak hala kırgınsınız da… Bu çiçekten daha iyi bir seçim bulamazsınız. Çiçek sizin için konuşacaktır. Daha önce de söylediğim gibi Petunya gönül alma çiçeğidir. Küslük ya da kırgınlığı temsil eder.
  • İkinci bir sembolik anlamı ise bir insana karşı duyduğunuz rahatlık hissi, aidiyet ve samimiyetttir. Evet küslük ve dargınlık gibi anlamlarından sonra belki çok tercih edilir görünmüyor ancak Petunya bazı kültürlerde “birlikte geçirilen zaman” sembolik anlamını taşırmış. Bu da göz ardı edilemeyecek bir anlam olarak karşımıza çıkıyor.
  • Petunya ayrıca Roma ve Yunan kültürlerinden gelen umudunu asla kaybetme, nezaket ve başkalarının yerine düşünmeyi unutma sembolik anlamlarını taşır. Bu çiçek nezaketi insanlara iletmenin etkili ancak basit bir yoludur.

Petunya çiçekleri ne zaman, kime hediye edilir? Çiçekler daha çok saksıda kullanıldığından yeni ev kutlamaları, ev yenilemeleri ya da yeni bir ofis için özel bir çiçek olacaktır. Daha çok samimi olduğunuz ve birlikte olmaktan keyif aldığınız insanlar için tercih edilir. Buradaki en çok terchi edilen kişiler ise annelerdir. Bunun dışında Petunyaların küslük gibi konulara değinmesinden dolayı tartışma yaşadığınız insana bir mesaj niteliğinde hediye edebilirsiniz.

petunya, petunya çiçeği, petunya çiçeği anlamı, petunya anlamı, petunyalar, betonya cicegi, petunya çiçek, siyah petunya çiçeği anlamı, petunya anlamı nedir, petunya çiçeği ne anlama gelir

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.


Petunya çiçeği renklerine göre anlamları değişir mi?

Evet Petunyalar diğer çiçeklerde olduğu gibi renklerine göre sembolik anlamlar taşır. Bunlara hemen göz atalım;

Beyaz Petunya çiçeği

Beyaz Petunya çiçekleri her beyaz çiçekte olduğu gibi masumişyet ve saflık anlamları taşır. Beyaz, nerede olursa olsun akıllara ilk önce bu anlamları getirir. Bu da beyaz çiçekleri düğünler ve mutlu günler için güzel bir seçim haline getirir.

Mor Petunya çiçeği

Mor Petunya çiçeği kesinlikle ilk akla gelen Petunya rengidir. Sebebi de en çok tercih edilen rengin mor olmasıdır. Mor Petunya çiçekleri yanlış anlaşılmalara karşı etkili bir hediyedir. Okul arkadaşınız ya da iş arkadaşınız için seçtiğinizde herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olmaz çünkü mor Petunya çiçekleri arkadaşlık ve dostluk hatrına seçilir.

Pembe Petunya çiçeği

Pembe renk Petunyalar anne sevgisi, şefkat ve nezaketin sembolik bir temsilcisidir. Size karşı şefkatini esirgemeyen herkese hediye edebilirsiniz.

Mavi Petunya çiçeği

Mavi Petunya barışcıl bir enerji ve samimiyet hislerini yansıtır. Sizin için yeterince değerli birine hediye edebilirsiniz.

Kırmızı Petunya çiçeği

Kırmızı Petunya çoğu kırmızı çiçekte olduğu gibi derin sevgi ve tutkunun temsilcisidir. Bu da kırmızı Petunya çiçeklerini yıldönümü ya da özel günlerde mükemmel bir seçim haline getirir.


Petunya Çiçeği Eğlenceli Gerçekler

  • Neredeyse her renkte olan Petunya mükemmel bir yaz çiçeğidir.
  • Yaklaşık olarak 35 türü vardır.
  • Petunyalarda en çok tercih edilen en popüler çeşit, büyük çiçekler açan ve diğer türlerden daha fazla (yaklaşık 1.5 m) uzunluğa ulaşabilen Surfinia’dır.
  • Petunya sinekleri kendine çeker.
  • Anavatanı Güney Amerikadır ve bu yüzden sıcağı sever. Çiçeğin adı da Güney Amiraka’da yerli bir kelime olan Petun’dan gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir