İç Tasarımda Pencere Çeşitleri ve Dekoru

Pencere seçimi, pencere dekorasyonu denildiğinde aklımıza sadece pencere önü süsleri gelmesin. Yeni yerleşim alanlarında artık evimizin içerisinde nefes alabileceğimiz pencere modelleri kullanılmaya başladı. Bu ara çok fazla ev incelemesi yaptım. Şunu fark ettim ki ben, zamanımın çoğunu geçireceğim oturma odamdaki camların tüm duvarda etkisini göstermesini istiyorum. Evin manzarasını çerçeveleyecek cam duvarlar sahip olabileceğiniz en iyi seçenek. Ancak maalesef bu şansı herkes bulamıyor. Bu yüzden oturup mutsuz olmak yerine, araştırıp evimize yakışan bir pencere tipi ile kendi camlarımızı şekillendirebiliriz.

Ev, insan için huzur kaynağı olmalı. Evinize geldiğinizde mutlu olmalısınız, uzak kaldığınızda bir an önce kavuşmak istemelisiniz. Sonuçta günün sonunda herkes gidiyor, siz evinizle baş başa kalıyorsunuz. Evet, bahsettiğimiz huzura ulaşmanın başlıca yollarından biri, evinizin nefes almasını sağlamak. Görsel açıdan hem dış cephede hem iç cephede bizi mutlu etmesini sağlamak. İlerde, bu işlere adım atarsam tasarlayacağım ilk şeylerden birisi salon pencereleri olacak.

Evdeki küçük, tıknaz pencerelerden kurtulabiliyorsanız (bir binada oturuyorsanız diğer mülk sahiplerinin de onayını almanız gerekiyor, ayrıca belediyeden de mimarisi için belge almalısınız) bir dakika bile üzerine düşünmeyin, tereddüt etmeyin derim. Eğer evinizi kendiniz yapıyor ya da yaptırıyorsanız ve tasarım aşamasındaysanız tabii ki daha şanslısınız.

Pencere Seçiminde Önemli Olan Şeyler

Pencere dekorasyonunuzu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç husustan bahsedeceğim. Birincisi, camlarınızın kalitesini belirlemek. Cam çeşitleri hakkında bir araştırma yaptıktan sonra kendi istediğinize göre seçebilirsiniz. Evlerde genel kullanım olarak genelde normal camlar tercih ediliyor. Ancak bu cam çeşidi, bize tam olarak istediğimizi vermiyor.

Siz sadece bir cam görmek istiyorsanız, kullanılabilir ancak bu cam modeli hem dışarıdaki gürültüyü hem de soğuğu daha çok hissetmenize yol açacak. Normal cam kullanmak yerine, hava tabakalı camları tercih edebilirsiniz. Hava tabakalı camlar, çift cam dediğimiz yapıdadır. Hm dışarıdaki gürültüyü azaltacaktır hem de soğuğu.

Pencere seçiminde bir diğer husus ise pencereyi kullanacağınız odanın fiziksel özelliği. Odanıza göre cam dekoru seçmeniz gerekiyor ki daha sonra absürt bir görüntü ile karşı karşıya kalmayın. Pencelerinizi yenilemeden önce estetik ihtiyaçlarınızı iyi düşünmelisiniz ve ona göre karar vermelisiniz.

Pencere Çeşitleri

Pencere seçimi özellikle küçük odalar için doğru şekilde yapılmalı. Doğal ışıktan iyi şekilde yararlanamayan bir alan sağlıklı bir ortam sayılmaz. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız Karanlık Bir Odayı Aydınlatma İpuçları yazıma göz atmanızı da tavsiye ederim.

Dilerseniz artık kullanabileceğimiz alternatif pencere görüntülerine bir bakalım. Pencere modelleri neler, güzel bir görünüm için neler yapılabilir? — Mobilden giriş yaptığınızda yazıdaki Pinterest gönderilerini göremiyorsanız, sayfanın en altına inip “View Non-AMP Version“a tıklayarak gönderilere erişebilirsiniz.

1. Tek Kanatlı Pencereler

Belki ismini bilmiyorsunuz ama evlerimizde en sık kullandığımız penceredir. Bu pencereler genelde PVC dediğimiz, yalıtım özellikleri oldukça kuvvetli, çift camlı olduğu için dışarıdan gelen ses ve soğuk havayı kesmede oldukça başarılı olan çerçeve ile kullanılıyor. Bu pencerenin üç çeşidi bulunuyor. Çift kanatlı olanları ve dışa açılan tarzları da var.

Pencere Çeşitleri, Tek Kanatlı Pencereler

2. Vasistas Pencere

İlk kullanımı 2000’li yıllarda başlamış olan pencere çeşididir. Bizim bildiğimiz çift kanatlı pencerelerin içe, dışa ve düşey şekilde açılan modeli oluyor. Eğer kullanacağınız alan daha fazla havalandırmaya ihtiyaç duyuyorsa vasistaslı pencereyi tercih edebilirsiniz.

Vasistas Pencere

3. Giyotin Pencere

Giyotin adını aşağı yukarı kayarak açılıp kapatılmasından dolayı almıştır. Kullanımı hoşuma giden bir pencere çeşidi. Kullanıldığı ortamda atmosferi güzelleştirir.

 4. Fransız Pencere Modeli

Pencereler arasında estetik bakımdan belki de ilk sırada yer alıyor. Çift kanatlı olması özelliğiyle balkona açılıyor hissi veriyor. Romantikleştirme özelliği de artısı…

5. Sürgülü Pencereler

Bizim daha çok balkon kapılarından aşinalığımızın olduğu model. Çek-sür de denir. Özellikle cam duvarlı odalarda çok şık bir kullanım sunuyor. Eğer bir ev tasarlama aşamasındaysanız oturma odanız ya da salonunuz için balkon ya da bahçeye açılan kapıyı bu şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

6. Güneşlik Pencere Modeli

Bu model genelde çatı katlarında görmeye alışkın olduğumuz bir pencere modeli. Fakat bazı evlerde bu pencereyi dekor için görmek mümkün. Bence kullanımıyla gayet şık görüntü elde ediliyor.

Bunun dışında çatı katlarında açılır halde kullanılabiliyor. Önemli bir özelliği ise yağmur gibi hava olaylarında içeri su girmiyor çünkü bu pencere modelleri dışarı doğru açılıyor.

Güneşlik Pencere Modeli

7. Pivot Model

Bir diğer çatı penceresi de bu model. Dönel çatı penceresi olarak da adlandırılan bu açılım sisteminde pencerenin menteşeleri sıradan pencerelerde olduğu gibi köşelerde ya da tek tarafta değil, iki kenarın ortasında yer alır. Böylece çatı penceresi kendi etrafında dönerek açılır ve farklı açılarda açık kalabilir.

8. Katlanır Pencere Modeli

Bu modeli balkonlardan hatırlarsınız. Bu model ile balkonlarda cam pencere ile kaplama yapılıyor. Küçük bir alan için gayet kullanışlı bir tercih olur.

9. Kemerli Pencere

Klasik mimarinin öne çıkan üslup özelliklerinden birini oluşturan kemerler, bugün hem klasik hem modern tarza uyum sağlayabilen pencerelerin tasarımına önayak oluyor.

kemerli pencere

10. Panjurlu Pencere

Panjurlar güneşin ve hava akışının kontrolünü sağlamak için en ideal dış cephe aksesuarlarından biri. Ayrıca oldukça romantik bir tercih… 🙂

11. Gotik Model Pencere

12. yüzyılın ortalarında doğan gotik sanatının birer uzantısı olan gotik stil pencereleri bugün aslında formundan bağımsız olarak vitray sanatı ile süslenmiş pencereler oluşturuyor. Renkli camlar ve birbirinden şık desenlerle gotik pencereler genellikle ışığın geçmesine izin verirken perdeye ihtiyaç duyulmayan bir mahremiyet yarattığı için merdiven boşluklarında, banyolarda vs daha çok kullanılıyor.

Pencere Çeşitleri

11. Ahşap Pencere Modeli

Favorilerimden biri ahşap pencere modelidir. Neden mi? Zaten doğal olan görüntüleri çok seviyorken bir de kullanımı konusunda artılarım var. Ahşap nefes alabilen bir malzeme olduğu için kullanımı daha sağlıklı. Güzel kısmı bu kadar değil. Ayrıca çevreye de dost. Estetik görüntüsünü söylememe zaten gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir