Çiçekler ve Bitkiler

Pembe Gül Anlamı — Güllerin atası pembe gül hakkında bilmedikleriniz

pembe gül anlamı, pembe gül anlami nedir, pembe gül ne anlama gelir, pembe gülün anlamı ne, pembe gul anlami, pembe gülün manası, gül anlamı, güllerin anlamı, renkli güllerin anlamı, pembe gül, gül çeşitleri

Çiçekler ile duygu iletmek dünyanın en kolay yollarından biri. Özellikle çiçekler hakkında pek bir bilginiz yoksa pembe gülleri tercih edin. Çünkü pembe gül çok yönlü bir seçenektir. Tonlarına göre birçok şey ifade eder.

Pembe güllerin kırmızı güllerden sonra dünyanın en çok tercih edilen 2. çiçeği olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın çeşitli yerlerinde pembe gül için anlamlar yüklenmiş. Ama bu anlamlar farklı değil. Hep aynı yere çıkıyor. Tabi güller söz konusu olunca renklere ve tonlara göre anlamlarının çeşitliliği onları pek çok duruma uygun hale getiriyor.

Pembe güller, kırmızı güller gibi tonlarına göre değişen farklı anlamlar taşıyor. Örneğin açık tondaki pembe güller genellikle kadınlar ile ilişkilendiriliyor. Bu yüzden de açık tondaki pembe güller nezaket, zarif çekicilik ve zarafet anlamı taşıyor. Koyu tonlar ise daha çok takdir etmek için kullanılıyor. Bu şekilde her tonunun güzel olması pembe gülleri çok yönlü bir çiçek yapıyor. Pembe gül hediye etmek için uygun durumlar;

 • Yıldönümü
 • Anneler Günü
 • Doğum günleri
 • Yeni Doğmuş Kız Bebek

Pembe gül anlamı nedir?

Pembe gül tercihi ilişkilerde kırmızı güllerden daha fazla heyecan yaratıyormuş. Kendi açımdan düşününce mantıklı da geliyor. Daha sofistike, daha alımlı bir hissi oluyor gerçekten. Kırmızı güllerden bir sınıf üstte diyebiliriz. Dekorasyonda da en çok tercih edilen güllerden biri çünkü kırmızı güller kadar romantik bir yaklaşımı yok. Peki pembe güllerin anlamı nedir?

 1. Zarafeti, zarifliği, nezaketi ve stili temsil eder.
 2. Bilimsel araştırmalara göre pembe gülün verimliliği artırıcı, sakinleştirici ve ortamı yumuşatıcı bir özelliği var. Bu yüzden ofis ziyaretleri için ya da barışma çiçeği olarak hediye edilebilir.
 3. Aynı zamanda şükran, hayranlık ve neşeyi sembolize ediyor. Birine duydduğunuz hayranlığı pembe gülün zarafeti ile anlatabilirsiniz.
 4. Narinliği ve nazikliği temsil etmesi yönünden baby shower süslemelerinde ve düğün buketlerinde kullanılır.
 5. Minnettarlığı, takdiri ve sempatiyi simgeler. Takdir için bir jest çiçeğidir. Burada romantik hiçbir anlam yoktur. Böylece pembe güller yanlış anlaşılmaya yol açmaz.
pembe gül anlamı, peembe gül, açık pembe gül

Pembe güllerin tonları ne anlama gelir?

 • Soluk pembe güller hayranlık ve oluşan tutkuyu,
 • Sıcak tondaki pembe güller minnettarlığı ve takdiri,
 • İnci kadar açık tondaki pembe renkli güller neşe ve mutluluğu,
 • Koyu tondaki pembe güller teşekkürü,
 • Henüz çiçek açmamış tomurcuklu güller gençliği ve masum bir kalbi,
 • Dikensiz pembe güller ilk görüşte aşkı,
 • ve kırmızı güller ile birlikte kullanılan pembe gül buketi romantik bir ilişkideki neşeyi ve mutluluğu temsil eder.

Pembe gül hakkında bazı ilginç gerçekler

 1. Bulunan pembe gül fosili üzerindeki incelemeler sonucu, pembe gülün 40 milyon yıl öncesine ait olduğu çıkmıştır.
 2. Bu durumda pembe güller tüm güllerin atası olarak kabul ediliyor.
 3. Kudüs şehrinde izin verilen tek çiçeğin pembe güller olduğu bulunan İbranice metinler sayesinde biliniyor. O zamanlardaki tek gül renginin pembe olduğu düşünülüyor.
 4. Pembe gül MÖ 500’lü yıllarda Çin ve Akdeniz ülkelerinde oldukça popüler bir çiçekmiş.
 5. Eski zamanlarda pembe gülün hediye olarak sunulması bencillik ve saflığın bir çiçek ile temsil edilmesini sağlıyormuş.
pembe gül,, pembe gülün anlamı nedir?, yeşil yapraklı gül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.