Papatyanın Anlamı

En sevdiğim aylardan biri olan Nisan ayının ilk gününde buraları papatyalar ile şenlendirelim istedim. Çünkü papatyalar nisanın ilk yağmurları ile ortaya çıkmaya başlar. Bahar yağmurları ile birlikte hemen hemen her yerde büyüyen papatyalar görmeye başlarız. Ta ki sonbahara kadar. Yani uzun bir süre bizimle kalır. Eğer daha da şanslıysanız, binaların değil de yeşillerin arasında bir eviniz varsa papatyalar baharda başlayarak kışa kadar her gününüzü güzelleştirecek. Çünkü bu çiçekler neşeyi ve canlılığı yanında getirir.

İngiltere’de papatyaya “Bruisewort” (Koyungözü) de denir. Bunun sebebi ise yapraklarının ezilerek kullanılması çatlak ciltlere iyi gelmesidir.

Papatya çiçeği adını akşamları kapanan ve sabahları açılan yapraklarından alıyor. Bu çiçeğe “Gündüzün Gözü” deniliyor. Bu da “Daes eage” deyiminden geliyormuş.

Papatya çiçeğinin anlamı nedir?

Papatyalar neyi simgeliyor ve renklerine göre farklılık oluyor mu? Evet, her çiçekte söylediğim gibi papatyalar da renklerine ve türlerine göre farklı anlamlar taşıyor.

  • Aslında anlam çok fazla değişmiyor yani şöyle genel olarak bakarsak masumiyet ve saflığı temsil eder diyebiliriz. Bunun sebebi de ilk olarak efsaneler ikinci olarak da beyaz olan papatyaların daha yaygın olmasıdır. Biliyorsunuz ki beyaz masumiyeti temsil eder.
  • Eski bir Kelt efsanesine göreyse, yeryüzünde ne zaman bir bebek ölse Tanrı anne ve babaya neşe vermek için çimler arasında papatyalar çıkarırmış.
  • Annelere hediye edilmesi ise İskandinav mitolojisindeki bir efsaneye dayanıyor. İskandinav güzellik ve doğurganlık tanrıçası Freya, papatyayı kutsal çiçeği olarak kabul etmiş. Bu nedenle de papatya çiçeği yeni başlangıçlar ve annelik ile ilişkilendiriliyor.
  • Papatyaların iki çiçekten oluştuğunu biliyor muydunuz? İç kısmında kalan çiçek disk çiçeği, dış kısmı yani taç bölümü de ışın çiçeği olarak isimlendiriliyor. Bu şekilde iki çiçeğin bir arada ve büyük bir uyumla yetişmeleri papatyaya gerçek aşk anlamı da katıyor.
Papatyanın Anlamı, beyaz papatya, yağmurlu papatya, Papatya çiçeğinin anlamı

Eski zamanda bazı insanlar papatyaların şimşekleri uzak tuttuğuna inanıyordu. Bu yüzden en çok tercih edilen ev bitkisi papatya çiçeğiydi.

Eğlenceli Gerçekler

Papatya dövmesi anlamı nedir?

Bence papatyanın dövme olarak seçilmesinin ilk nedeni neşeyi yansıtmasından kaynaklı. Papatya dövmesi sevgiyi, sadakati, inancı ve saflığı temsil etmek için kullanılıyor. Yuvarlak ve basit yapraklara sahip olması tercih sebebini güçlendiriyor.

Birine ne zaman papatya çiçeği verilir? Burada papatyanın anlamı nedir?

  • Nisan yağmurları ile baharın çiçeği papatyalar ortaya çıkıyor. Bu yüzden nisan ayında doğanlara papatya hediye etmek daha anlamlı hale geliyor.
  • İkinci olarak yeni başlangıçları ve gerçek aşkı temsil etmesinden ötürü sevdiğiniz insana hediye edebilirsiniz.
  • Neşeyi, saygıyı, anneliği ve doğurganlığı temsil etmesi papatyaları anneler için mükemmel tercih haline getiriyor.
çim, beyaz papatyalar, papatya çiçeği anlamı
Papatyanın Anlamı

Papatyalar, birçok hastalığa karşı doğal olarak dirençlidir, bu da onları bahçe için mükemmel bir tercih haline getiriyor.

Eğlenceli Gerçekler

Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden daha fazla çiçeğin anlamına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir