Oda Duvarı Süsleme

Güncelleme: Nisan, 2021

Duvar dekorasyonu da dahil olmak üzere, her ayrıntı ile evimizin güzel görünmesi için uğraşıyoruz. Bunu yaparken yardıma ihtiyacımız elbette ki oluyor. Eve yaşam ve enerji katmak istiyoruz ve bunu yapmanın en kolay yollarından biri duvarları süslemek. Tabii söylediğim gibi bunun için birkaç örnek incelemekte ve bilgi almakta fayda var. Mutfakta tezgah üzerindeki duvardan yatak odasına kadar, seçtiğiniz dekor benzersiz bir hava katabilir veya rahatsız edici olabilir. Yanlış kullanılan her dekor gibi özellikle odak noktası haline gelecek duvarlarda kötü izlenim bırakmak istemeyiz.

Bu arada bahsetmiş olduğum benzersiz görünümü kazanmak öyle çok cep yakan bir olay da değil. Duvarları süslemek dekorasyonda en ucuz işlerden biridir. Çünkü her zaman yaratıcılığınızı kullanıp kendiniz ve eviniz için önemli şeyleri tasarlayarak bir duvar dekoru hazırlayabilirsiniz. Tuval resimlerden, ayna süslemelerine kadar birçok dekoru kendiniz hazırlayabilirsiniz. Dağlardan okyanuslara, çiçeklerden meyvelere kadar en doğal konuları seçip çok kolay bir şekilde resim çizebilirsiniz. Bunun için birçok YouTube videosu da var. Kolay Sulu Boya Çalışmaları yazımda bunlardan bahsetmiştim ve video linkini de orada bulabilirsiniz. Yani ben yapamam demeden önce denemenizi tavsiye ederim.

Hali hazırdaki sanat tablolarınızı ve en sevdiğiniz anı fotoğraflarınızı neşeli, rustik, ilginç veya rahatlatıcı bir his için kullanabilirsiniz. Önemli olan neyi nerede ve nasıl kullanacağınızı bilmeniz. Bunun için de size birçok örnek hazırladım. Hazırsanız bir göz atalım.

Yazdırılabilir Tuval Resimler

Duvarımda göstermek için istediğim şeyi bulamıyorum diye üzülmenize gerek yok. Artık yazdırılabilir soyut resimlerin satışları var. Bunun için çok büyük ücretler ödemenize gerek yok. Ortalama $7 gibi bir ücretle AliExpress’den sipariş edebilirsiniz. Çerçeveyi kendiniz hazırlayabilirsiniz, birazdan buna da bir örnek vereceğim. Hatta eğer isterseniz ücretsiz fotoğraf arşivi yapan sitelerden faydalanın. Örneğin Pixabay üzerinden ücretsiz yazdırılabilir bir resim bularak indirebilirsiniz.

Hasır Şapkalar

Genelde depolama için kullandığımız duvar kancalarına şemsiye veya günlük hırkalar asarız. Bunun yerine farklı yollar deneyin. Mesela hasır şapkalarınız varsa ve gerçekten hoşunuza gidiyorsa bunları duvarınızda sergilemeyi deneyin. Sonuçtan pişman olmayacaksınız.

Dize Işık Büyüsü

Geldik en sevdiğim bölüme. Dize ışıklar her alanda muhteşem görünüyor. Işıl ışıl bir alana bir de ev bitkileri katıldığında oranın samimiyetini hemen hissedersiniz. Kullanacağınız birkaç dize ışığı boş bir duvarı çok kısa sürede büyülü bir sahneye çevirebilir. Tüm duvarda kullanmak belki her dekorasyona uymaz fakat istenirse küçük bir alanda kullanılabilir. Evet şıklığını konuşmamıza da gerek yok bence…

Anılarınızı sergilerken dize ışıklardan yararlanın, perde üzerine veya cam kenarına sabitleyin, renkli bir duvarınız varsa sarı ışıkları olan bir dize ışık mükemmel eşleşir, kitap raflarının üzerine veya altına sabitlemeyi deneyin. Dize ışıklar yanında bu senelerde moda olan led ışıklı yazıları da tercih edebilirsiniz. Bence her alanda mükemmel uyum sağlıyor.

Duvar Apliği

Bu ışıklar şık görünümüyle acaba diye bile düşündürtmüyor. Eğer evinizde ışığını beğenmediğiniz bir alan varsa, ışıktan yoksun kısımlara bir aydınlatma gerekiyorsa aplik kullanmayı deneyin. Hantal masa üzeri lambaları yerine yatak odanız için bir duvar apliği düşünün. Hem şık hem de işlevsel olmaları kullanımını arttırıyor. Günümüzde birçok insan tercihini bu yönde yapıyor ki bence gayet mantıklı.

oda duvarı süsleme, duvar apliği, merdiven dekor

Çerçeveler İle Pencere

Bu seçeneği en çok ışık almayan bir odaya sahip insanlar beğenecek. Eğer ışık almayan ve küçük bir pencereye sahipseniz odanız için aynalar ve açık renkler kullanmalısınız. Aynı zamanda içinizi açacak bir tablo da ekleyebilirsiniz. Bu tablolar bakıldığında pencere hissini yaşatır. 2 veya 4 parça tablo kullanın. Bir doğa fotoğrafını ya da resmini bu tablolar için bölerek bastırın. Yazdırılabilir resimler işinizi görür. Deneyin, pişman olmayacaksınız.

Oda Duvarı Süsleme

Oda Duvarı Süsleme İçin Ahşap Raflar

Raflar söz konusu olduğunda akla ilk kitaplar geliyor. Evet kitaplığınızda yer kalmamışsa duvarda bir depolama alanı için raf ekleyebilirsiniz. Ama olay bununla bitmiyor. Özellikle ahşap burada büyük etki gösterir. Benim tercihim her zaman el yapımı ahşap raflardan yana oluyor. Kişisellik katılmış her dekor güzeldir. Hem yapımı da gayet basit ve duruşu gayet şık. Birçok şekilde bu rafları inşa edebilirsiniz.

oda duvarı süsleme, ahşap raflar, ahşap duvar raafı

Ev bitkileri duvarda muazzam etki bırakıyor. Özellikle sarmaşıklar! Bitkilerinizi duvarda bu raflar ile kullanmayı deneyin. Bunun için özel olarak bir başlık açacağım altta ama buraya da birkaç örnek ekliyorum. Bunun dışında en güzel çiçeklerinizi, yapay veya gerçek, canlı ya da kurumuş fark etmeden sergileyebilirsiniz. Eğer heykelleri seviyorsanız küçük olanları buraya monte edip kullanmayı deneyin. Her ortamda kullanımı ve yapımı kolay, görüntüsü de muhteşem! Banyodan mutfağa, yatak odasından oturma odasına kadar her alanda kendini belli edecektir.

Kendiniz çok çeşitli raflar üretebilirsiniz, yaratıcılığınızı kullanın ve ortaya kişisel bir şeyler çıksın. Birkaç güzel örnek bırakıyorum.

Duvar Dekoru İçin Antika Tabaklar

En sevdiğiniz antika tabakları ve çinileri gösterebiliyorken neden gizleyesiniz ki? Bu vintage görüntü her zaman ortama uyum sağlar.

Çıkarılabilir Duvar Sanatı ile Duvar Dekorasyonu

Evinizin bir duvarında duvar kağıdı veya renkli bir boya kullanmak konusunda çekinceleriniz varsa çıkarılabilir duvar resimlerini deneyin. Ayrıca kendi eviniz değilse de bu yol sizin için iyi bir seçim olabilir. Duvara zarar vermeden istediğiniz zaman tekrar çıkarabilirsiniz. 3D bir çıkartma veya evcil hayvanınız için özel bir şeyler düşünebilirsiniz. Daha eğlenceli ve sade ya da sofistike bir görüntü elde etmek için hem kolay hem de güzel bir seçenek.

Takvim ile Duvarı Dekore Et

Genel tercih alanları çalışma odaları, mutfak veya ofis olabilir. Hem odanızda canlı ve göze çarpan bir unsur eklemiş olun hem de etkinliklerinizi yakından takip edin. Bunu da yine kendiniz kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Büyük bir takvimli duvar modern bir görünüm kazanır. Dekorunuza uygun parlak ve cesur renkleri kullanmaktan çekinmeyin.

duvar dekorasyonu, takvim dekor

Dev Bir Beyaz Tahta veya Kara Tahta Ekleyin

Çocuklar için çok eğlenceli, unutkan biriyseniz de çok pratik ve kullanışlı bir yol. Duvarınızı dekore ederken aynı zamanda işinizi kolaylaştırıyorsunuz. Küçük tahtaları yan yana dize şeklinde kullanabilirsiniz ya da etrafını yapay çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Büyük bir tahta ofis, oyun odası ve hatta mutfağa bile mükemmel işlevsellik katar. Kara tahta kullanmak rustik bir hava katarken, beyaz tahta çağdaş bir alternatiftir.

Aynı zamanda bu tahtalardan beyaz almak zorunda da değilsiniz. Birçok tonda ve baskılarda yazı tahtası bulmanız mümkün. Bunun bir üst seviyesi ise yazılabilir bir yüzey oluşturan boya türü ile tüm duvarınızı boyayabilirsiniz. Bu boyayı online olarak kolayca sipariş edebilirsiniz.

Oda Duvarı Süsleme

Kişiselleştirilmiş Harita Dekoru

Artık hemen hemen her renkte bir şehir, ülke veya dünya haritasını kişiselleştirilmiş şekilde sipariş verebilirsiniz. Ziyaret edip gördüğünüz yerleri veya ziyaret etmeyi düşündüğünüz yerleri pinleyerek daha da kişisel bir hale dönüştürebilirsiniz. Dekor olarak kullanmakta çekinceleriniz varsa birkaç örnek ile buna hiç gerek olmadığını göstermek isterim.

harita duvar dekoru

Tablolarda Düşük Askı Trendi

Özellikle hol gibi bir giriş alanı için tablo kullanmak istiyorsanız düşük akıyı deneyin. Tamamen şık ve en etkili kullanımını elde edebilirsiniz. Konsol masasını tamamlamak için canlı bir parçayı tercih edebilirsiniz.

Altın Çerçeve ile Duvarı Süslemek

Tarzları ya da eskilik, yenilik durumları fark etmeden en sevdiğiniz sanat eserlerini karıştırın ve altın çerçeveler ile duvarınızda sergileyin. Altın çerçeveler farklılıkları reddedecek ve bütün bir görüntü elde edeceksiniz.

Duvar Kitaplığı – Oda Duvarı Süsleme Tüyoları

Sofistike bir daire içinde, boş bir duvara kitaplarınızı toplayın ve toplanan hazineyi bir müze gibi sergileyin. Özellikle meşe merdiven kitaplıklar bu konuda iddialıdır. Basit bir dekor fikri gibi görünse de sizin yaratıcılığınız ile ortaya çıkan kitaplıklar enfes olabilir. İlham almak isterseniz sizin için birkaç tanesini toparladım.


Duvar dekorasyonunda bol örnekli Duvar Dekorasyon Fikirleri ve El Yapımı Dekorasyon yazılarımı da buradan okuyabilirsiniz.


2021 Duvar Dekorasyon Önerileri, 2021 Duvar Dekorasyon Önerileri, 2021 Duvar Dekorasyon Önerileri, 2021 Duvar Dekorasyon Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir