Nisan ayı çiçekleri nelerdir?

Mart ayının ortalarına geldik ve artık Nisan ayının güzel kır çiçeklerini görmek için sabırsızlanıyoruz. Nisan ayının sonlarına doğru baharın en güzel çiçekleri cıvıltılı görüntüleri ve muhteşem kokularıyla bizi mest etmeye hazırlanıyor. Binlerce nergis, lale, kiraz çiçeği, çiğdem ve daha birçok kır çiçeği bu yıl upuzun süren kış günlerini bize unutturacak. Erken dönemde açan bahar çiçekleri bizlere ılıman havaların çok yakınlarda olduğunu hatırlatır. Bunlar genelde kiraz çiçekleri ve kır çiçekleridir. Baharın birçok çiçeği Nisan ayının sonuna doğru kendini gösterir. Nisandan itibaren beyaz, sarı ve birçok pembe çiçek güneşin dik ışınları ile birleşerek size kendinizi cıvıl cıvıl hissettirecek.

Doğanın içinde birkaç plan yapmak için şahane zamanlar geliyor. Karamsarlık ve depresiflik yerini barışçıl ve huzurlu bir atmosfere bırakıyor. Aslında ilkbaharın çiçeklerini ve o pozitif enerjisini düşündüğünüzde abartmadığımı fark edebilirsiniz.

Bakalım bizi Nisan ayında hangi kır çiçekleri, hangi uzun yıllık ya da kısa zamanlı çiçekler bekliyor? Ayrıca sadece Nisan çiçekleri bana yetmez, ben ilkbaharın tüm çiçeklerini severim diyenler; sizi En Sevilen Bahar Çiçekleri yazıma davet ediyorum. 🌼

1. Baharın Güzelleri: Kır Çiçekleri

Birden fazla kır çiçeği bahçelerde yerli olarak yetiştirilir ve çoğu da Nisan ayında çiçeklenir. Çayırdikeni, sarı kantaron, gelincik, hindiba, çiğdem, kediotu, hercai, papatya, lale Nisan ayında çiçeklenmeye başlayan kır çiçeklerinden sadece birkaçıdır.

nisan ayı çiçekleri

2. Papatya

Papatyalar baharın en güzel çiçekleri olabilecek kadar güzeldir. Nisan ayının sonlarına doğru, doğası katledilmemiş şanslı bir şehirde yaşıyorsanız, nereye baksanız papatya görebilirsiniz. Gece çiçeklerini kapatıp, sabahın ilk ışıklarıyla görkemli çiçeklerini yeniden açar. İsmi de buradan gelir. “Gündüz gözü” olarak çevrilen “Day’s Eye” papatyayı tarif etmek için kullanılıyormuş. Orjinali “Dæges-eage“den geliyor ve bu “Daisy” olarak günümüze taşınıyor.

Baharın ilk çiçeklerinden biri olması tek özelliği değil aynı zamanda sonbaharın sonuna kadar bizimle kalan nadide bir çiçek. Güzelliğinin kendisine verdiği birkaç anlam taşıyor. Masumiyet, saflık ve sadakati temsil eden papatyalar hakkında daha ayrıntılı ve net bilgilere erişmek isterseniz Gerçek Aşk Temsilcisi: Papatyanın Anlamı yazıma göz atabilirsiniz.🌼

nisan ayı çiçekleri, papatya

3. Kiraz Çiçeği

Kiraz çiçeği, yani Sakura çiçeği Japonya ile özdeşleşmiş bir çiçektir. Kökeni 700’lü yıllara kadar dayanıyor. Yüzyıllardır kutladıkları kendi festivalleri bile var. Milyonlarca insan bu festival için çiçekleri görmeye Japonya’ya gidiyor. Görüntüsü ile bakan herkesi kendine aşık eden bu çiçeklerin insanları kendine çekmesine şaşırmamak gerekir. Fotoğrafları bile büyüleyici oluyor. Bu çiçeklerin çektiği ilgi Japon kültüründe önemli bir yere sahip. Bunun yanı sıra Sakura çiçeği, yenilenme zamanı olan ilkbaharın sembolüdür. Zamanının kısıtlı olması da hayatın geçici doğasını simgeler.

Kiraz çiçeği hakkında daha fazla şey öğrenmek için Kiraz Çiçeği Anlamı makaleme göz atabilirsiniz. 🙂

kiraz çiçeği, sakura

4. Nergis

Nergis çiçekleri baharın müjdecilerinden biri. Baharın ilk çiçeklerinden olması ona doğurganlık anlamı yüklemiştir. Yani bir inanışa göre yatak odanıza koyacağınız bir buket nergis doğurganlığa olumlu etki edermiş. Ayrıca nergis çiçekleri şans ile de yakından ilişkilidir. Baharın bu güzellerinin uğur getirdiğine inanılır. Bir diğer inançta bahçenizde bolca nergise sahip olmak bolluk getirir.

Sağlıklı yetişmesi ve kolay bakımı ile gönülleri çeliyor. Muhteşem görünümü ve kokusundan bahsetmiyorum bile. Hızlı çoğalır ve her yıl baharın müjdecisi olarak kendini gösterir. Toprak çok az uyum gösterse bile Nergis bundan rahatsız olmaz. Ayrıca gölgeli yerleri de tolere eder. Sarı olan rengini mutlaka görmüşsünüzdür çünkü en yaygın olan hali sarıdır. Beyazı, krem tonları ve turuncu nergisleri ekmenizi de tavsiye ederim. Çünkü farklı renklerde ekilen nergisler uzun süre bahçenizin neşesini üstlenecek ve size bakımı kolay bir panayır sunacak.

nisan ayı çiçekleri, nergis

5. Hercai Menekşe

Baharın ilk zamanlarında Hercai Menekşeleri görmemizin ilk sebebi, hercai çiçeğinin serin havaları sevmesidir. Serin bahar günleri çiçek açması için mükemmel zamanlardır. Erken sezon çiçeklerindendir yani. Yaprakları birçok renk olabilir ve yıllık olarak kullanılır. Nemli ve bakımlı toprağı sever.

hercai menekşe

6. Petunya

Bu güzeller güzeli çiçek, size uzuz süre arkadaşlık eder. Çiçekler huni şeklinde olur ve yaprakları kısmen kaynaşmış halde büyür. Uzun süreli bir çiçeklenme dönemine sahiptir. Peki bu çiçeklerin açması için nasıl bakmalıyız? Birincisi orta derecede verimli bir toprak petunya için idealdir. İkinci olarak tam güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Yani gölgeli bir yerde yetiştirmek istiyorsanız bol bol çiçeklenme dönemi geçirmeyeceğini bilmelisiniz. Toprağı ıslak bırakmayın ancak sulama işlemini de takip etmeniz gerekir. Yani düzenli bir sulama ile nemli toprakta büyümeyi sever. Don ve soğuktan korumanız gerekir.

petunya

Nisan ayının doğum çiçeği hangisidir?

Tabii ki papatyadır. Papatyanın temsil ettiği masumiyet, saflık ve gerçek aşk iyi dilekler göndermek için birebirdir. Bahar ayının pozitif enerjisine de papatyalar yakışır. Papatyalar gerçek aşkı simgeleyen iki çiçekten oluşur. Merak edenler için Papatya yazımı buraya ekliyorum.

Ayrıca Kırmızı Papatya’nın Anlamı da beyazlar kadar güzeldir ve oldukça ilginizi çekecektir.

nisan çiçekleri, bahar çiçekleri, bahar çiçeği, nisan ayı çiçeği, nisan ayında ne ekilir, bahar yıldızı, bahar dalı çiçeği, baharda açan çiçekler, nisan ayı doğum çiçeği, nisan ayında açan çiçekler, nisan ayında açan çiçekler, nisan ayında hangi çiçekler ekilir, nisan ayında ekilen çiçekler, nisan ayı doğum çiçeği, nisanda açan çiçekler, nisan ayında açan çiçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir