Ev Bitkileri,  Ev Dizaynı

Naturel Dekor — Doğayı Evinize Getirmenin 7 Mükemmel Yolu

Naturel dekor her yıl olduğu gibi 2022’de de kendinden söz ettirecek. Doğalı tercih etmek her alanda mükemmel sonuçlar veriyor evet ama ev içinde kullanmak size daha huzurlu bir alan sunuyor. Bu aralar içeride fazlaca zaman geçirmek zorunda olduğumuzdan doğanın çağrısına yükselmemek zor gelebiliyor. Aynı zamanda şu anda sizin tarzınıza uymasa bile bilinçaltındaki doğa isteği sizi tatmin ettirecek. Özellikle sadece çiçek sahibi olarak doğal olunmadığını bildiğimizde…

Ayrıca, bu mevsimde eve sıcaklık katmanın birçok yolu var ve bunlardan en basiti ahşap kullanmak. Evinize sıcaklık katacak ahşap dekorları buraya tıklayarak görebilirsiniz. Diğer dekorasyon yazılarıma da buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar. 🙂

Hazırsak birkaç kolay ama ince iş ve fazlaca bitki, ahşap ve göz yanıltması ile evinizi güzelleştirmenin 7 mükemmel yoluna göz atabiliriz. İşte doğayı eve taşımanın bazı basit yolları;

1. Bahçenizin büyümesine izin verin.

İlk maddeye hemen bir bitki önermesi ile başlıyorum. Ancak bu bitkiler sadece süs için değil. Aynı zamanda oldukça kullanışlı birkaç bitki. Evimizde doğayı bulmak istiyorsak ilk başta hem işimizi kolaylaştıracak hem de kullanışlı olacak baharatlar ile küçük bir bahçe hazırlamak olacak. Bahçe denildiği zaman gözümüz korkmasın tabi, oldukça zahmetsiz bir şekilde bu bahçeye sahip olabilir ve her an keyfini çıkarabilirsiniz. Fesleğen, kekik, nane, soğan, limon vb. birçok bitki evinize görsellikten daha fazlasını katar. Mükemmel ötesi kokular ile kendinizi açık bir alanda gibi hissedersiniz. Özellikle narenciyelerin kokusuna doyamazsınız. Bu yüzden ufak bahçemiz ilk madde de yerini kapıyor.

Fesleğen, Naturel Dekor Fikirleri

2. Duyularınızı harekete geçirin. — Naturel Dekor Fikirleri

İlk madde içinde de yer verdiğim muhteşem kokuların doğayı büsbütün evinize taşımasından yeterince bahsetmedik. Bugünlerde geziler oldukça zahmetli hale geldi. Bu da seyahat tutkusunu tatmin edememeyle sonuçlanıyor. Peki seyahat etmeyi en çok sevdiğiniz yerlerdeki bitkilerden birer tutam evinize taşısanız? Oraya ait kokuların yanınızda yer alması bir miktar da olsa sizi doğaya kavuşmuş gibi hissettirecek. Çünkü biliyoruz ki kokuların anılar üzerinde oldukça büyük etkileri var. Doğadan ilham alarak evinize büyülü kokular ekleyin.

 — Naturel Dekor Fikirleri

3. Canlı tondaki resimleri evinize yayın. — Naturel Dekor Fikirleri

Çalış, çalış, çalış ve eve gel… Peki bu yorgunluğun üzerine evinize sevinçle mi gelmek istersiniz yoksa basık ve karamsar hissederek mi? Evinizin biraz doğal olana ihtiyacı var ve bu ihtiyacın ana kaynağı sizsiniz. Eğer kendinize gereken özeni göstermezseniz evinize kötü hissederek gelmiş olacak ve yorgunluğunuzu yarım yamalak atabileceksiniz. Gün içinde ne yaşamış olursanız olun eve geldiğinizde bunları kapının dışında bıraktıracak birkaç dekor seçmelisiniz. Ben canlı çiçeğe bakamam diyenler için mükemmel bir seçenek oluşturuyorum. Mesela kapının girişine güzel ve canlı renklerde bir yeşillik tablosu asabilirsiniz. İçeriden gelen çiçek kokuları ile birleştiğinde bu kapı size doğaya açılan bir kapı gibi hissettirecek. Ayrıca doğaya bakmanın yorgunlukla olan direkt bağlantısı sayesinde stres seviyeniz azalacak. Bu yüzden en karanlık gördüğünüz köşelere, çalışma odasına, antreye ya da ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir yere en azından capcanlı bir yeşillik görseli eklemeyi unutmayın. Bunu hak etmediğinizi düşünmüyorsunuz değil mi?

 — Naturel Dekor Fikirleri

4. Çiçekleri kullanırken geleneksellikten uzaklaşın.

Her alana uyumlu bitkilerimiz mutfaklarda, banyolarda, balkonlarda ve hatta evin en karanlık kalmış köşelerinde yer almasın mı? Saksılarda yetişen kır çiçeklerinin bir alana getirdiği mutluluğu tatmak istemez misiniz? Sadece küçük bir alana sahipseniz bile bir kır çiçeği içinizi açacak ve yeterli doğa kokusunu size sunacak. Çiçeklerini açtığında harikalar yaratacak evet ama yaz gelene kadar birçok güzel mevsimimizi de size hatırlatacak. Yeşilliklerin kokusunun ve görüntüsünün kırları size getirmesine izin verin. Olmadık köşelerde kır çiçekleri kullanın. Evinizi canlandırın – kendinizi canlandırın.

— Naturel Dekor Fikirleri

5. Işık sizi bulmuyorsa, siz onu bulun. — Naturel Dekor Fikirleri

Büyük bir şehirde ışığı aramak zor oluyor. Küçük pencereler, dip bide binalar… Peki alternatifleri hiç denediniz mi? Büyük ve ışık alan bir pencereniz olamasa bile aydınlık ve havadar bir alana sahip olmak istiyorsanız stratejik bir dekorasyon belirlemelisiniz. Duvarlara yaslanmış boy aynaları ışığı yansıtacak şekilde ayarlanmalı. Diğer asılı yansıtıcılar ise o aynadaki ışığı daha fazla yaymalı. Ya da ışık kaynağınızın yakınlarında ışığı daha fazla yayabilecek bir ayna kullanabilirsiniz. Duvarların beyaz ya da uçuk grilerde olması aydınlığı arttırıcı bir etkendir. Bu yöntemler ile daha geniş ve ferah bir alan oluşturabilirsiniz.

doğal dekor fikirleri

6. Boş ve karanlık duran duvarınızı canlandırın. — Naturel Dekor Fikirleri

Aydınlatmalar ve aynaların yetmediği yerlerde karanlık kalmış köşeler için çok basit bir yöntem var. Astığınız aynanın karşısında bir tutam iç açıcı yeşillik bulundurmayı deneyin. Gerçekten ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksınız. Öncelikle karanlık köşe girintili ise yepyeni, açık tonlarda bir duvar rengi ya da duvar kağıdı seçebilirsiniz. Onun dışında bitkileri asma şeklinde duvarda kullanın. Aynalar ve tablolar ile bitkilerinizi destekleyin… ve artık o karanlık ve ıssız kalmış köşeden eser yok.

ev dekorasyonu, duvar dekor

7. Evinizde doğal dokuları kullanmaya başlayın.

Ev tasarımlarınızda çokça natürel yollar tercih etmeye çalışın. Antreye yeşillikler ile birlikte ahşap çerçeveli bir ayna ya da tablo asabilirsiniz. Eve gelen insana doğal bir enerji katacak ve huzurlu bir ev olduğunu düşünecektir. Yatak odasında ya da oturma odasında battaniyelerinizi koyabileceğiniz hasır bir sepet kullanabilirsiniz. Rattan mobilyalar tercih edebilirsiniz. Ahşabı farklı şekillerde göz önünde tutabilirsiniz. Örneğin ben ahşabın verdiği doğasal enerjiden etkilendiğimden günlük kullandığım küçük eşyaları ahşap seçmeye çalışıyorum. (bardak altlığı gibi.) Bunun gibi birçok şekilde doğal bir dekor oluşturabilir ve canlılığı her daim evinizde hissedebilirsiniz.

doğal dekor ürünleri, natürel dekor
— Naturel Dekor Fikirleri

Ev Bitkileri kategorisinden kokulu, kokusuz, çiçekli, çiçeksiz ve bakımı kolay birçok bitki ve çiçeğe ulaşabilirsiniz.

naturel, naturel dekor, naturel dekorasyon, doğal dekor, naturel ev dekor, doğal dekor fikirleri, naturel dekor fikirleri, doğal dekorasyon, doğayı eve getir, doğa ile ev dekorları, doğa resimleri, ev dekorasyonu, dekorasyon fikirleri, 2022 trend dekorlar, 2022 ev dekorasyon önerileri, iç tasarım fikirleri, salon dekor, mutfak dekor fikirleri, doğal tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.