Dekorasyon Renkleri

Evde Mor ile Uyumlu Renkler — Lüksün En Bilindik Rengini Eve Taşıyın

İç tasarımda mor ile uyumlu renkler neler? Mor benim de her alanda kullanmayı ve görmeyi sevdiğim bir renk. Mor ile eşleşen renkleri bulmanın zor olduğu düşünülüyor. Evet bu konu biraz tartışmaya açık. Aslında biraz görselliğe yatkın biriyseniz mor çok uyumlu hallere sokulabiliyor. Yani mor rengi kimin estetiğine nasıl uyumlu hale getirileceği tartışılır bir konu. Bazı insanlara bu renk ve tonları çok uzak, yabancı iken bazılarına göre oldukça çekici ve lüks. Lüks konusu ise rengin anlamından geliyor. Yani aslında kanıtlanmış bir gerçek.

Mavi ya da yeşil gibi kolay kabul edilir doğal bir renk olmadığı savunuluyor. Bunun sebebi ise rengin insan psikolojisi üzerindeki etkisi. Mor depresif durumlara karşı çok iyi bir savunması bulunmayan insanlar için genel olarak karanlık, sihir, büyü, depresif ve şiddete yönelim yansıması olabiliyor. Fakat bu tamamen fazla ve yanlış kullanım ile alakalıdır. Dozunda kullandığınız takdirde hiçbir sorun ile karşılaşmayacağınızı söylemeliyim.

Bunun yanı sıra morun psikolojik anlamı içinde zenginlik, lüks, ilham verici ve yaratıcı, benzersiz ve özgürlük anlamları vardır. Aynı zamanda romantik ve tutkulu bir ortam için seçilebilecek renkler arasında yer alıyor. Gerçek şu ki mor, aslında kullanımı kolay bir renktir. Yani doğru kullanıldığında evinizde muhteşem görümler elde edebilirsiniz.

mor ile uyumlu renkler

Peki doğru kullanımı nasıl elde ederiz? Mor renk ile kullanacağınız renkler güzel bir karışım oluşturmalıdır. Mesela mor tonları mavi ile birleştiğinde cesur, kırmızı ile birleştiğinde ise tutkulu olur. Peki başka hangi renkler moru tamamlar? Ev tasarımında, dekorasyonunda mor, çok çeşitli tonları ile kullanılır. Kendi iç mekan dekorasyonunuzu tasarlamada ilham almak için morun en iyi eşleştiği renkleri öğrenmeye geçebilirsiniz.

Dekorasyonda renklerin anlamları ve uyumları hakkında bilgiye ve daha fazla iç tasarım rengine “Dekorasyon Renkleri” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

1. Kavun Rengi ve Mor Uyumu

Hazır denk gelmişken Kavunlu’da kavun ilk sırada yer alsın dedim. Zaten kavun, çok taze ve yumuşak bir tona sahip. Lavanta tonları ile güzel bir eşleşme sağlar. Kavunun sıcaklığı ve morun romantikliği etkilerini birleştirir. Sadece düşünürken bile içiniz kıpır kıpır oluyor. Tabii morun koyu tonları ile de güzel gider ancak en iyi etkiyi açık tonlarda bulursunuz.

mor ile uyumlu renkler, mor ve turuncu, mor dekorasyon

2. Siyah ve Mor Renklerin Dekorasyon Uyumu

Çağdaş, lüks ve şaşalı bir oturma odası ya da yatak odası için mor ve siyah eşleşmesi mükemmel sonuçlar bırakır. Koyu leylak rengi ile siyah samimi bir alan oluşturur. Araya kırık beyaz ya da krem rengi katmak havayı yumuşatmaya yeter.

Mor ile Uyumlu Renkler

3. Turuncu ve Mor Uyumu

Renk teorilerinden gitmek gerekirse, zıt renkler birbirini çekiyor. Kavun ve lavantanın yumuşak etkisi burada yerini daha agresif bir esintiye bırakıyor. Aslında çok anlatmaya gerek yok, fotoğraflardaki örnekler bunun kanıtı niteliğinde. Turuncu tonları her daim enerjiyi hissettirir. Sonuç olarak bu iki renk ile muhteşem bir görsel denge yakalamış olursunuz.

4. Bebek Mavisi ile Mor Renk Uyumu

Bebek mavisi ile hangi renk uyumsuz oluyor ki? Çok detaylı mor kullanmak istemeseniz bile alanda kullanacağınız bir buket leylak morun etkisini gösterecek. Aslında az deyip geçmemek gerek böyle. Çünkü bu renklerin birleştiği alan gerçekten huzur kaynağı olabilir.

5. Soft Şeftali ve Mor

Şeftali rengi pastel bir renktir. Yani pastel renkler ile moru kullanırken kullanacağınız mor tonunu iyi seçmeniz gerekir. Yumuşak, tozlu bir mor ile mekanın tatlılığını bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Tıpkı kavun ve turuncu gibi, soft şeftali de küçük bir mor tutamı ile havayı yumuşatmaya yeter.

Mor ile Uyumlu Renkler

6. Pastel Sarı ve Morun Evde Uyumu

Pastel sarı, pastel mor ve belki araya katılan yeşil ile dekorasyonda iyi bir eşleşme sağlar. Hafif bir kontrast eklemek isterseniz bir ton koyu dekor kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız ton mor ve sarının önüne geçmemelidir. Çünkü burada ön planda olacak renkler sarı ve mordur.

7. Gece Mavisi

Gece mavisi ile morun birleşimi geleneksel ve modernin muhteşem birleşimidir. Zaten bu iki renk lükse göz kırpan renklerdir. Özellikle birlikte kullanıldığında muhteşemler yaratabilir.

8. Koyu Tonlu Kahverengi

Çikolata kahvesi ve mor, samimiyeti çağrıştırır. Kahverengi ve mor bir arada kullanıldığında biraz dramatik olabilir ve bu kullanacağınız başka bir renk ile dengelenebilir. Bunun için soğuk mavi tonlarını bu alana ekleyebilirsiniz.

9. Açık Renk Gri

Sessiz renk paletleri bir lavanta moru ile iyi gider. Dekorasyon için güçlü bir renk seçeneği ortaya çıkarır. Tabii ki doğru nötrü kullanmak önemlidir. Açık gri ile kullanabileceğiniz mor tonları için örnekler;

10. Kırmızı

Bir mekanı ev gibi hissettirmek önemlidir. Renkler kullanılırken soğuk bir his oluşursa araya bir sıcaklık gerekir. Mor ve kırmızı çok küçük bir alanda kullanılsa bile bu etkiyi gösterebilir. Kırmızı ve mor renklerin birleşimi her zaman sıcaklık, romantik bir hava ve tutkuyu çağrıştırır.

11. Orman Yeşili

Yeşilin her tonunda doğallık vardır. Genel çağrışımı tazelik ve ferahlıktır. Daha koyu tonlarda sakinleştirici etkileri görülüyor. Mor ile kullanılırken yeşil, patlıcan moru güzel bir eşleşme sağlayabilir. Alanınızda kullandığınız patlıcan moru bir dekor ile orman yeşili duvarlar mükemmel bir uyum yakalar. Bu eşleşme güzel bir cazibeye sahiptir.

12. Altın Rengi ile Mor

Altın rengi bir dekor üzerinde mor, benekler ya da desenler şeklinde kullanıldığında güzel bir görsel elde edilir. Pastel tonlu mor bir duvarı olan odada altın dekorlar tanımsız kalmayacaktır.

13. Pembe ve Mor

Pembe rengi neredeyse mor rengin kardeşi gibi görüyoruz. Bu yüzden uyumlu olmaması şaşırtırdı. Tozlu pembe duvarlar ve mor bir oturma alanı güzel bir ikili olur.


Mor ile Uyumlu Renkler, Mor ile Uyumlu Renkler, Mor ile Uyumlu Renkler, morun renkler ile uyumu, mor dekorasyon, mor ile uyumlu renkler, morla uyumlu renkler, mora yakışan renkler, mora uyan renkler, mor renge uyumlu renkler, mor renk uyumu, mor renkle uyumlu renkler, gri mor uyumu, mor renge uyan renkler, mora en çok yakışan renk, mor renk hangi renklerle uyumludur

Blogdaki son yazılar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.