Dekorasyon Renkleri

Dekorasyonda Mor ile Uyumlu Renkler

İç tasarımda mor ile uyumlu renkler neler? Mor benim de her alanda kullanmayı ve görmeyi sevdiğim bir renktir. Mor ile eşleşen renkleri bulmanın zor olduğu düşünülüyor. Moru kimin estetiğine nasıl uyumlu hale getirileceği tartışılır bir konu. Bazı inanlara bu renk ve tonları çok uzak, yabancı iken bazılarına göre oldukça çekici ve lüks.

Mavi ya da yeşil gibi kolay kabul edilir doğal bir renk olmadığı savunuluyor. Bunun sebebi ise rengin insan psikolojisi üzerindeki etkisi. Mor depresif durumlara karşı çok iyi bir savunması bulunmayan insanlar için genel olarak karanlık, sihir, büyü, depresif ve şiddete yönelim yansıması olabilir. Fakat bu tamamen çok kullanım ile alakalıdır. Dozunda olan her şey zararsızdır.

Bunun yanı sıra morun psikolojik anlamı içinde zenginlik, lüks, ilham verici ve yaratıcı, benzersiz ve özgürlük vardır. Aynı zamanda romantik ve tutkulu bir ortam için seçilebilecek bir renktir. Gerçek şu ki mor, kullanımı kolay bir renktir ve doğru kullanıldığında muhteşem görünür.

Mor ile kullanacağınız renkler güzel bir karışım oluşturmalıdır. Mavi ile cesur, kırmızı ile tutkulu olur. Peki başka hangi renkler moru tamamlar? Dekorasyonda mor, çok çeşitli tonları ile kullanılır. Kendi iç mekan dekorasyonunuzu tasarlamada ilham almak için morun en iyi eşleştiği renkleri öğrenmeye geçebilirsiniz.

Dekorasyonda renklerin anlamları ve uyumları hakkında bilgiye ve daha fazla iç tasarım rengine “Dekorasyon Renkleri” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

1. Kavun

Hazır denk gelmişken Kavunlu’da kavun ilk sırada yer alsın dedim. Zaten kavun, çok taze ve yumuşak bir tona sahip. Lavanta tonları ile güzel bir eşleşme sağlar. Kavunun sıcaklığı ve morun romantikliği etkilerini birleştirir.

2. Siyah

Çağdaş, lüks ve şaşalı bir oturma odası ya da yatak odası için mor ve siyah eşleşmesi mükemmel sonuçlar bırakır. Koyu leylak rengi ile siyah samimi bir alan oluşturur. Araya kırık beyaz ya da krem rengi katmak havayı yumuşatmaya yeter.

Mor ile Uyumlu Renkler

3. Turuncu

Renk teorilerinden gitmek gerekirse, zıt renkler birbirini çekiyor. Aşağıdaki örnekler bunun kanıtı niteliğinde. Turuncu tonları enerjiyi hissettirir. Turuncu ile lavanta havayı yumuşatır. Sonuç olarak bu iki renk ile muhteşem bir görsel denge yakalamış olursunuz.

4. Bebek Mavisi

Bebek mavisi ile hangi renk uyumsuz ki? Çok detaylı mor kullanmak istemeseniz bile alanda kullanacağınız bir buket leylak morun etkisini gösterecek. Bu alan gerçekten huzur kaynağı olabilir.

5. Soft Şeftali

Şeftali rengi pastel bir renktir. Pastel tonlar ile moru yakıştırırken, morun tonunu iyi seçmek önemlidir. Yumuşak, tozlu bir mor ile mekanın tatlılığını bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Mor ile Uyumlu Renkler

6. Pastel Sarı

Pastel sarı, pastel mor ve belki araya katılan yeşil ile iyi bir eşleşme sağlar. Hafif bir kontrast için bir ton koyu dekor kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız ton mor ve sarının önüne geçmemelidir.

7. Gece Mavisi

Gece mavisi ile morun birleşimi geleneksel ve modernin muhteşem birleşimidir.

8. Koyu Tonlu Kahverengi

Çikolata kahvesi ve mor, samimiyeti çağrıştırır. Kahverengi ve mor bir arada kullanıldığında biraz dramatik olabilir ve bu kullanacağınız başka bir renk ile dengelenebilir. Bunun için soğuk mavi tonlarını bu alana ekleyebilirsiniz.

9. Açık Renk Gri

Sessiz renk paletleri bir lavanta moru ile iyi gider. Dekorasyon için güçlü bir renk seçeneği ortaya çıkarır. Tabii ki doğru nötrü kullanmak önemlidir. Açık gri ile kullanabileceğiniz mor tonları için örnekler;

10. Kırmızı

Bir mekanı ev gibi hissettirmek önemlidir. Renkler kullanılırken soğuk bir his oluşursa araya bir sıcaklık gerekir. Mor ve kırmızı çok küçük bir alanda kullanılsa bile bu etkiyi gösterebilir. Kırmızı ve mor renklerin birleşimi her zaman sıcaklık, romantik bir hava ve tutkuyu çağrıştırır.

11. Orman Yeşili

Yeşilin her tonunda doğallık vardır. Genel çağrışımı tazelik ve ferahlıktır. Daha koyu tonlarda sakinleştirici etkileri görülüyor. Mor ile kullanılırken yeşil, patlıcan moru güzel bir eşleşme sağlayabilir. Alanınızda kullandığınız patlıcan moru bir dekor ile orman yeşili duvarlar mükemmel bir uyum yakalar. Bu eşleşme güzel bir cazibeye sahiptir.

12. Altın Rengi ile Mor

Altın rengi bir dekor üzerinde mor, benekler ya da desenler şeklinde kullanıldığında güzel bir görsel elde edilir. Pastel tonlu mor bir duvarı olan odada altın dekorlar tanımsız kalmayacaktır.

13. Pembe ve Mor

Pembe rengi neredeyse mor rengin kardeşi gibi görüyoruz. Bu yüzden uyumlu olmaması şaşırtırdı. Tozlu pembe duvarlar ve mor bir oturma alanı güzel bir ikili olur.


Mor ile Uyumlu Renkler, Mor ile Uyumlu Renkler, Mor ile Uyumlu Renkler, morun renkler ile uyumu, mor dekorasyon, mor ile uyumlu renkler, morla uyumlu renkler, mora yakışan renkler, mora uyan renkler, mor renge uyumlu renkler, mor renk uyumu, mor renkle uyumlu renkler, gri mor uyumu, mor renge uyan renkler, mora en çok yakışan renk, mor renk hangi renklerle uyumludur

Blogdaki son yazılar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir