Minimalist ev dekorasyonu nda işlenecek birçok konu var aslında. Bu yaklaşımda ana konu süslemeden, ekstradan ve gözü yoracak olandan kaçınmaktır. Bu demek olmuyor ki minimalist düzenlenmiş evimde desen ve renk kullanmamalıyım. Örneğin, oturma odanıza minimalizm hakim olsun istiyorsunuz ama aynı zamanda desen kullanmayı seviyorsunuz. Minimalizmi de seviyorsunuz renklerin sıcaklığını hissetmeyi de.

Minimalist Ev Dekorasyonu, Minimalist Ev Dekorasyonu, Minimalist Ev Dekorasyonu, Minimalist Ev Dekorasyonu

Minimal dekorasyon renksiz mi olmalı?

Minimalizmde renkler de desenler de fazladır yanlışı yüzünden de minimal dizaynı uygulayamıyor olabilirsiniz. Bu yanlış anlaşılma yüzünden çoğu insan minimalist düzeni sevmediğini bile düşünebilir. Çünkü biraz soğuk kalıyor gelebilir sıcak renkler olmadığı için. Doğru olan, desen ve renklerle de minimal dizayn oluşturulabileceğidir.

Minimalist yaklaşım denilince direkt olarak beyaz ve ferah alanlar, açık ve boş duvarlar geliyor akıllara. Ama bu hep böyle değil. Hatta her insan kendi minimalist dekorasyon tarzını oluşturabilir. Burada önemli olan tek şey, aksesuarları ve desenli mobilyaları, yastıkları doğru kullanmayı ve abartıdan kaçmayı bilmektir.

Parlak olan şeyler minimalizme terstir düşüncesi de yanlış. Dekore edeceğiniz alanda parlak materyal kullanabilirsiniz. Burada ki kural yine aynı. Abartıdan uzak, sade.

kırmızı kolye lamba

Daha az olan aslında daha çoktur.

Minimalizm, daha azı konu olan bir yaklaşım. Ayak uydurmak için dekorasyonu en basit ve sade şekilde ele almak gerekir. Sadece ihtiyacınız olan gerekli mobilyalara sahip olmalısınız. Fazlalıklar her zaman göz yorar. Hareketliliğin az ve yaşamın basitleştirildiği yerde minimalistlik vardır.

Etrafınıza bir göz gezdirin. Orada olmasından rahatsızlık duyduğunuz eşyalarınızı ortadan kaldırın. Genelde posta kutusundan alınan faturalar, anahtarlar, çantadan çıkan birkaç gereksiz eşya, güneş gözlükleri masanızın üzerinde kalır. Her şeyi depolayabileceğiniz alanlar oluşturabilirsiniz.

minimalist dekorasyon

Minimal bir oda için düzen gerçekten önemli.

Neden bunları söylüyorum? Çünkü minimalist dekorasyon sahibi olmak istiyorsanız düzenli olmanız şart. Düzeni her halükarda hayatınıza sokmanız gerekecek. Minimalizmi bu yüzden çok seviyorum.

Dağınık bir oturma odasında, dağınık bir mutfakta veya dağınık masa bulunan bir ortamda bulunmaktan hem rahatsız oluyorum hem de çok stresli hissediyorum. Eğer rahatça oturmak ve dinlenmek istiyorsam illa ki etrafımdaki her yerin düzenli olması gerekir.

Belirli bir düzene erişebilmek için gereksiz olan eşyalardan kurtulmanız gerekir. İlk başlarda belki her şey işime yarıyor diye düşünerek çok az şeyi alanınızdan çıkarabilirsiniz. Bunun anlamı her zaman böyle göreceğinize çıkmıyor. Düzenli olarak alanınızı kontrol edin.

Mesela ayda bir kez kapının önünde durun ve odaya bakın. Emin olun her seferinde çıkaracak bir şeyler bulacaksınız. Bu şekilde yapmak daha kolay gelecektir. O alandan çıkardığınız eşyaları atmak zorunda değilsiniz zaten. Sadece depolayacak farklı bir yere taşımış oluyorsunuz. Alanda bulunan duvar raflarınızda kontrol edilmesi gereken yerlerden. Zaten yer kaplamıyor diye öylece bırakmanız pek doğru değil.

Raflarda sadece süs için bulunan kullanılmayan birçok eşya sizi minimalizmden uzaklaştırır. Bu raflarda aksesuar kullanmak istiyorsanız sayısını en aza indirmeli ve nötr renkler kullanmalısınız. Böylece daha düzenli ve gözü yormayan bir görüntü elde edersiniz.

Minimal yaklaşım için duvarlar boş mu kalmalı?

Duvarınızı bomboş, çıplak bırakmanıza gerek yok. Sanatsal tablolarını duvarında yine kullanabilirsin. Aslında minimalist bir odada bir vurgu bulunması iyi. Dikkati üzerine çekecek bir tabloyu yalnız veya iki tablo halinde kullanabilirsiniz. Sadece bir tablo grubu oluşturmamaya dikkat edin. Küçük bir grup bile olsa kalabalık hissini odaya yaymaya yeter.

sarı yatak yastığı, atma yastık

Kalın kumaşlı perdelerden kurtulun.

Minimalist dekorasyon elde etmenin en sağlam yollarından biri perde kullanımı. Kullanacağınız perde, odanın ışığını kapatmamalı. Hiç perde kullanmamayı da tercih edebilirsiniz. Benim pencerede en sevdiğim görüntü resimdeki gibi perdesiz, çıplak duranlar. Ev bitkilerini de çok sevdiğim için bu görüntü beni tatmin etmeye yetiyor. Tabii bu işin bir de gizlilik problemi var.

Perdesiz bir pencere çoğu yerde kullanıma maalesef müsait değil. Sorun değil, bu sorunu kullanacağınız bir jaluzi perde ile ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca uzun ve ince tüller de aynı etkiyi gösterir.

beyaz pencere, saksı çiçekleri

Sade yaşamın ruh haliniz üzerinde de etkisi olacak. Benim gibi sizi de düzensizlik strese sokuyorsa, daha fazla eşya temizlik konusunda kafanızı yoruyorsa, minimalist dekorasyon ile stresten kurtulacaksınız. Daha az eşya alacağınız için paranızı da daha farklı yerlere ayırabilirsiniz.

Daha az eşya demek aynı zamanda daha kolay ve çabuk temizlik demek. Yani zamanınızdan da tasarruf ediyorsunuz enerjinizden de. Güzel yanlarından bir diğeri de doğa dostu olacak olmanız. Daha az satın alıp, daha az kullanarak doğal kaynakların tüketimini de azaltmış olacaksınız. Bu şekilde üzerinize düşen görevi yerine getirebilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamam. İstediğimiz şey daha azı. Minimalist bir ev düzenine geçmek için için neler yapılabilir?

İşte bunun için size ekstra 6 madde…

1. İşe bütün evden değil bir odadan başlayın.

Evinizde çok eşya var ve artık sıkıldınız. Bir an önce de düzene sokmak istiyorsunuz. Bu konuda heyecanlı olabilirsiniz ama bütün evi bir anda düzene sokmaya çalışmayın. Hatta önce en küçük alandan başlayın. Burada istediğiniz düzeni sağlayın. Bunu yapmak size motivasyon kazandırır. Ayrıca diğer yerlere geçmeden önce de kendinize ilham kaynağı sağlamış olursunuz.

Minimalist Ev Dekorasyonu

2. Dolaplardan veya çekmecelerden başlamayın.

Oturma odası, salon gibi yerlerde görünür alanlardan başlamakta fayda var. Yaptığınız işin sonuçlarını görebilmeniz iyi olacaktır. Çekmeceler ve dolaptaki küçük ayrıntılar hem yorucu hem sıkıcı olacak hem de odaya baktığınızda sizi motive edecek sonuca ulaşamayabilirsiniz. Başlayacağınız yer zemin üzerindeki görünür şeyler, mobilya düzenleri ya da raflar olabilir. Bu şekilde ilerlemenin gözle görülür olmasının yardımı olur.

beyaz masa

3. Sadece gerekli olan şeyleri tutun.

Üşenmeyin, odanın içinde gezerek her eşyanızı kontrol edin. Bunun ne işe yaradığını kendinize sorun. Mantıklı bir cevap alamadığınız eşyalarınızı odadan çıkartın. Bir eşyayı oradan çıkarmak sizin için kolay olmayabilir. Bunu kendinize şunları sorarak sağlayabilirsiniz:

  1. İhtiyacım var mı?
  2. Kullanıyor muyum?
  3. Sahip olmasaydım ne kullanırdım?
  4. Neden bende var?
siyah duvar kağıdı

4. Rahat ve minimal bir dekorasyon oluşturun.

Bunu oluşturmayı hedefliyorsanız, işlevselliği ön plana çıkarmalısınız. Nasıl yaparım ki bunu? Çok kolay. Örneğin konusu geçen oda yatak odası olsun. Rahat görünümü elde etmek için yapacağınız şey yatağı öne çıkarmak olacak. Yatak dışında kullandığınız mobilyaların yatağın odağını bozmaması gerekir.

Örneğin oturma odasında, odak noktasını koltuk yapın. Odaya ilk girdiğinizde dikkatinizi ilk rahat koltuğunuz çeksin. Diğer mobilyalar sadece bunu destekleyici olsun. Çok fazla görsel ağırlık kullanmadan şık parçalar seçin.

Minimalist Ev Dekorasyonu

5. Nört renkler tercih edin.

Rahatlatıcı ve sade bir oda için nötr renklerin yerini başka bir şey tutamaz. Soğuk ve beyaz tonlar minimalist dekorasyon tarzında öndedir. Tabii en başta söylediğim gibi bu, desenler ve diğer renklerin kullanımı asla yapılmamalı demek değil. Herkes kendi minimalist dekorasyon düzenini kurabilir. Sadece odaklar doğru ve renkler tutarlı olmalıdır.

yer aynası

6. Kaliteli ürünler tercih edin.

Her şeyi daha az, minimum düzeyde kullanacağız. Bu yüzden kullandığımız mobilyalar, aksesuarlar, tablolar, vazolar oldukça göz önünde bulunacak ve odanın hissini yansıtacak bu yüzden kaliteli ürünler seçilmeli.

minimalist dekorasyon

Son olarak her zaman evinizde doğa hissini yaşatabilirsiniz. Ev bitkilerini ve çiçekleri kullanmayı her koşulda öneriyorum. Minimalist düzeni asla bozmayacaktır.

Ev bitkileri kategorisinden bitkiler hakkında birçok bilgiye ve öneriye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir