Mimoza çiçeği anlamı çiçeğin muhteşem güzelliğinden etkilenilerek ortaya çıkmış. Örneğin çiçeğin en gözde rengi olan sarı ile güneş özdeşleştirilerek güneşin sağladığı yaşam ve mutluluğu sembolize eder denmiş. Güneş ile alakası tabii ki sadece sarı renginden gelmiyor. Aynı zamanda yetişme koşulları da anlamına etki ediyor. Mimozalar ilk başlarda Afrika ve Asya’da yetişiyordu. Buradaki ılıman iklim ve güneşin enerjisi çiçeğin en sevdiği ortamı oluşturuyor. Tabi artık dünyanın birçok yerinde yetişebiliyor. Hatta öyle ki soğuk kabul edilen birkaç ülkede bile rastlanabiliyor. Aslında zaten bir kış çiçeği olduğundan bu bilgi pekte absürt gelmiyor. Evet kışın güzel ağaçlarından biri mimozadır. 400 farklı türden oluşuyor ve adını Yunanca “mimos” kelimesinden alıyor. (“Mimoza Çiçeği” buradan 40 farklı fotoğraf ile mimozaları daha iyi inceleyebilirsiniz.)

mimoza çiçeği anlamı, mimoza

Mimoza çiçekleri görünüşleri ile herkesi büyüleyebilecek bir çiçek. Benim gibi mimozaların anlamını merak eden birçok insan var ve bu yüzden ben edindiğim bilgileri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Mimoza sadece yaşamı ve yaşamın güzel enerjisini temsil etmiyor. Belki hiç tahmin etmeyeceğiniz farklı anlamları da içinde barındırıyor. En bilindiklerinden biri “hassasiyet”. Çiçeğin görünüşü birçok insana hassasiyet çağrışımı yapıyormuş. Böylece günümüze kadar hassasiyet anlamı taşınmış. Çiçek anlamları yeni yeni oluşan şeyler değil ve eğer nereden geldiklerini siz de merak ediyorsanız “Viktorya Dönemi Çiçek Sanatı” makalesinden birçok güzel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Öyleyse şimdi mimozalarımızın farklı ve bir o kadar etkili anlamlarını öğrenmeye geçelim.

Mimoza çiçeği anlamı nedir? #mimosa

  • Şiirlerin sembolik güneşi olarak kullanılan sarı mimoza çiçekleri yaygın olarak gizli aşkı temsil ediyor. “Seni sevdiğimi kimse bilmiyor” mesajını en iyi ileten çiçeklerden biri sarı mimozadır. Eğer birine aşıksanız ve her zaman onun yanında olacağınız sözünü veriyorsanız bir çiçek buketinin arasına mimozaları ekleyebilirsiniz.
  • Güneşin verdiği etki ile bu güzel çiçek neşe anlamı da taşıyor.
sarı mimoza, mimoza çiçeği anlamı

1. Kadınlar Günü Özel Çiçeği

Hassasiyet ve duyarlılık ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun sebeplerinden biri yapraklarının dokunulduğunda kapanmasından kaynaklıdır. Örneğin ABD’de mimozalar Kadınlar Günü resmi çiçeğidir. Bu kısımdan kadınlar=hassasiyet anlamı çıkarılmıyor aksine eşitlik ve haklar konusundaki hassasiyeti temsil ediyor.

2. Güzelliğin Renkli Temsilcisi

Şaşırtıcı şekilde güzelliği ile büyüleyen mimozalar çarpıcı güzellik anlamını taşıyor. Mimoza ağacı bu yüzden genellikle dekoratif olarak bahçelerde yerini alır. Güzel olan doğayı daha da güzelleştirir.

3. Koruma İçin Mimoza

Mimoza ağacı çok kısa zaman içinde büyük bir alanı kaplayabilir. Size mükemmel bir gölgelik alan oluşturur ve bu nedenle de koruma anlamı taşır.

4. Ölüm ve Yas

Daha önce mimozaların beklenmedik bir anlamı olduğunu söylemiştim. Şu ana kadar sarı mimozalardan bahsettik. Ölüm ve yas anlamını sarı mimozalar kapsamıyor. Beyaz mimozalar uzun süreler cenazeler ve yaslarda kullanıldığından bu anlama geliyor. Dikkat etmekte fayda var. Örneğin Çin ve Kore gibi ülkelerde bu anlam çok bilinir ve ülke genelinde farklı yerlerde kullanılması rahatsız edici kabul edilir.

sarı mimoza

mimoza, mimoza çiçeği, mimozaçiçeği, mimoza çiçeği anlamı, mimoza çiçeği nedir, mimoza çiçek, moza çiçeği, mimoza çiçeği resimleri, mimoza çiçeği özellikleri, mor mimoza çiçeği, sarı mimoza çiçeği, mimoza çiçeği nedir anlamı, beyaz mimoza çiçeği, mimosa çiçeği, mimosa çiçeği renkleri, mimosa

Peki sadece sarı mimozaların mı anlamları var? Bir adet beyaz mimozadan sonra diğer renklere de bakalım. Bu kısımda farklı renklerde mimoza çiçekleri olduğunu da söylemem gerekiyor sanırım. Aslında hepimiz biliyoruz hangi çiçekler olduklarını ama bir fotoğraf olmadan tanımlayamıyoruz. Bakalım diğer mimozalar neler anlatıyormuş…

Kırmızı Mimoza Çiçeği Anlamı

Gizli aşkın gerçek temsilcisi sarı mimozalar olsa da kırmızı rengin aşk ve tutku ile olan bağı kendini burada da gösteriyor. İlk aşkın gerginliğini temsil eden kırmızı mimozalar bu anlamını dokunulduğunda kapanan utangaç ve çekingen yapraklarından alıyor.

Pembe Mimoza Neyi Temsil Eder?

Güzelliğin asıl temsilcisi pembe mimozalar. Zarifliği ve bağımsızlığı çağrıştıran görüntüsü ile sizi büyüleyecek güzelliğe sahiptir.

Mor Renkli Mimoza Çiçeği Anlamı

Mor rengin her zaman popülerliği, zenginliği ve asaleti temsil ettiğini biliyoruz. Mimozalar görüntüsünden de kaynaklı olarak başarı ve hırsı temsil ediyor.

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir