Dekorasyon Renkleri

Dekorasyonda Mavi İle Uyumlu Renkler

Mavi İle Uyumlu Renkler

Mavi tonları ile güzelleşen 12 renk arasında en uyumlu olanlar ve öne çıkan renkler yeşil ve turuncu bence. Bu tonlar birlikte sıcaklığı ve soğukluğu dengeler. Mavi, renk anlamı olarak insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip. Bu nedenden ötürü insanlar arasında oldukça popüler bir renk. İç tasarımda da mavinin her tonu ile oldukça güzel görüntüler elde ediliyor. Açık gökyüzü ve temiz deniz sularının sakinleştirici ve yaratıcı renginin birçok alanda ilham kaynağı olduğunu söyleniyor.

Sanatta da sıklıkla kullanılır. Mavi tonlar duyuları yatıştırır. Sade minimalist bir ortam için sıcak ve canlı tonlara kadar hemen hemen tüm diğer renkler ile uyumludur.

Sakinleştirici özelliğinin üstünde çok durdum çünkü ben de agresif bir insan sayılırım ve bu rengi birçok yerde kullanmaya çalışıyorum. Agresif tavırları yumuşatmak için kullanıldığında etkisini gösteriyor.

Ayrıca mavi tonlar hafıza için de olumlu sonuçlar bırakıyor. Hatırlamak istediğiniz notları mavi bir kalemle yazmayı deneyin ya da mavi bir kağıt kullanın. Bunun yanı sıra mavi mutfakta ya da yemek masasında iştah kapatıcı olarak görülüyor. Bunu eklemeden geçmeyeyim.

Mavinin birçok tonunun farklı etkileri de oluyor bunlar ve daha fazlası için Mavi Dekorasyon yazıma göz atabilirsiniz. Ayrıca her rengin farklı etkilerini öğrenmek için Dekorasyonda Renkler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Mavi ile uyumlu çalışan renklerden birkaç tanesini bu yazıda topladım. Bu tonların birlikte nasıl ve nerede güzel gideceğine bir bakalım.

1. Pembenin Sıcak Tonları

Zıt tonlarda bile mavinin uyumunu burada görebilirsiniz. Neon pembe ve parlak mavi tonları birlikte muhteşem görünebilir. Biraz yoğun bir akış olacaktır ancak göz alıcı ve macerayı anımsatan çarpıcı bir alanınız olacaktır.

2. Kirli Beyaz ve Krem

Beyaz her şekilde mavi ile uyumludur. Klasik mavi ile beyazın yanı sıra krem ve kirli beyaz tonları da birbiri ile iyi eşleşir. Aslında krem ya da kirli beyaz, klasik beyaza göre daha sıcaktır. Bu yüzden kullanılan alanda sıcak bir hava olacaktır. Durum böyleyken zeminde ahşap kullanıyorsanız, açık tonlarda bir ahşap seçin. Böylece o sıcaklığı daha fazla yansıtmış olacaksınız. Bu tonları bir desen içinde birlikte, karışık halde de kullanabilirsiniz.

3. Mor

Mavi tonları kullanıldığında daha soğuk sonuçlar elde ederiz. Bu durumu yumuşatmak için genelde turuncu, kırmızı ve mor eklemek akıllıca bir seçim oluyor. Patlıcan moru ya da koyu leylak tonu, mavi ve toprak tonları ile iyi bir eşleşme gösteriyor. Bu ikili daha romantik bir hava yaratabiliyor. Ayrıca mor kullanıldığı alanı lüks gösteriyor.

4. Orman Yeşili

Yeşil ile mavi en uyumlu renkler arasındadır. Bu inkar edilmesi zor bir durum çünkü doğada her zaman bu ikili ile karşı karşıyayız. Mavi ve yeşil doğanın ta kendisi. Maviyi ağırlıklı kullanmak istemediğiniz yerlerde bir aksesuar olarak kullanmayı ve mavinin baskınlığını yeşile bırakmayı deneyin. Mavi ve yeşil ile canlı tonlar kullanmayı hedefliyorsanız, topraklama yapmaya özen göstermelisiniz. Örneğin mavi-yeşil-sıcak pembe kullandıysanız doymuş tok tonlarda bir turuncu ekleyin.

5. Ada Çayı Yeşili

Yine ana renk olarak maviyi kullanmak istemezseniz bir desen arasında ada çayı ve maviyi birlikte kullanmayı deneyin. Ada çayı yeşili ile turuncu detaylar güzel bir denge sağlar.

6. Açık Mavi – Pembe – Sarı

Pembe ve sarı canlı renklerdir ve mavi ile kullanılmak istendiğinde maviyi biraz yumuşatmakta fayda vardır. Bebek mavisi gibi pastel bir ton seçildiğinde eşleşme muhteşem görünür. Canlı sarı ve sıcak pembe tonları daha çok boho ev havasına doğru ilerler.

Tabii sadece aksesuar olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra pembenin ve sarının da pastel tonlarını kullanmak isterseniz daha minimalist bir görünüme ulaşırsınız.

7. Gece Mavisi – Siyah – Beyaz

Gece mavisi asil sayılabilen bir tondur. Gece mavisi yanında araya giren siyah tonlar olduğunda pek tabii keskin bir kombinasyon elde edersiniz. Minimalist bir dekor için bu eşleşme mükemmel işler. Beyaz bu durumda topraklama etkisi olarak yerini alır.

8. Nane Yeşili

Mavide olduğu gibi nane yeşili de ferah ve canlandırıcı bir ruh hali yaşatır. Nane etkisi göstermesine şaşmamak gerekir. Bu ikili birlikte kullanıldığında yeterince serin bir dekorasyon elde edersiniz. Yazlık alanlar için mükemmeldir. Biraz sıcaklık katmak, serinliği azaltmak için kırmızı ya da turuncudan yardım alabilirsiniz.

9. Soluk Şeftali

Mavi İle Uyumlu Renkler

İkisinden de azar azar pastel tonlarda kullanıldığında benim çok sevdiğim renk eşleşmesidir. Bu ikili daha çok düğün dekorasyonunda karşımıza çıkıyor. Bir de ilkbaharda açan çiçekler ile gökyüzünün uyumunu saklıyor içinde. Pastel tonları ile mavi her zaman güzel bir denge yaratır. Şeftali de pembemsi-sarı pastel bir tondur. Renk şeması olarak birçok ton ile de uyumlu çalışırlar. Soluk sarı ile güzel görünürler.

10. Beyaz

Beyaz her renk ile sonsuza kadar klasik bir eşleşme sağlayacak. Kullanıldığı her alanda taze, ferah ve canlandırıcı bir his verecek. Bu ikili bize daha çok denizi ve sahil evlerini hatırlatır. Mavi ve beyaz kombinasyonu genelde denizcilik ile eşleşir.

Beyaz bir odada maviyi vurgu rengi olarak kullanmak isterseniz alana %10 etki edecek bir aksesuar ile kullanın. Baskın tonları sadece beyaza bırakmayın. Duvarlar, perdeler, zemin ya da tavanda beyaz kullanıyorsanız tüm mobilyaları da beyaz seçmeyin. Mobilyaları bir ton bile olsa koyu seçmeyi düşünün.

11. Turuncu

Turuncu ile mavi soğuk ile sıcak eşleşmesidir. Parlak bir turuncu kullanmak istiyorsanız gök mavisi ile eşleştirmeyi deneyin. Bu kombinasyon eğlenceli bir hava yansıtır. Parlak turuncu ile pastel mavi tonları, pastel mavi ile soluk turuncu tonları da iyi eşleşme gösterir.

Mavi İle Uyumlu Renkler

12. Mavi ve Altın Rengi

Bu şemaya uymak kolaydır. Geceyi hatırlatan mavi tonu ile gold birlikte kullanıldığında rüya gibi bir his ortaya çıkarır.

Mavi İle Uyumlu Renkler
Mavi İle Uyumlu Renkler

Daha fazla örnek;

Mavi Tonları İle Güzelleşen 12 Renk, Mavi Tonları İle Güzelleşen 12 Renk, Mavi Tonları İle Güzelleşen 12 Renk, Mavi Tonları İle Güzelleşen 12 Renk, mavi tonları, mavi dekorasyon, mavi dekor, mavi dekorasyon önerileri, dekorasyon önerileri, dekorasyon fikirleri, mavi ile uyumlu renkler, maviyle uyumlu renk, mavi ve renkler, evde mavi


Blogdaki son yazılar;

mavi ile uyumlu renkler, maviye uyan renkler, maviye yakışan renkler, mavi renge uyumlu renkler, maviye en çok yakışan renk, gri ve mavi uyumu, mavi ile uyumlu renkler, mavi ile uyumlu renkler, mavi ile uyumlu renkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.