Mavi ev dekorasyonu, renkler arasında en fresh, temiz ve ferahlatıcı görüntüyü elde etmemizi sağlayan renktir. Denizin ve gökyüzünün rengi mavinin ruh halimiz üzerinde sakinleştirici bir etkisi var. Tonlar değiştikçe etkileri de değişir. Mesela aqua ve turkuaz gibi mavi yeşiller insanları daha yaratıcı hissettirirken, biraz derin maviler ciddi (fakat sakin) bir his aşılıyor. Su elementinin rengi olan mavi, rahatlatıcı ve güvenilirdir.

— Mobilden giriş yaptığınızda yazıdaki Pinterest gönderilerini göremiyorsanız, sayfanın en altına inip “View Non-AMP Version“a tıklayarak gönderilere erişebilirsiniz.

Doğadaki Mavi

Gökyüzünden başlayıp, geniş okyanuslara kadar mavi, gezegenimizin rengidir. Etrafınızda mavi olması size rahatlatıcı hissettirir. Daha çok denizleri ve gölleri anımsatır. Bu yüzden tatil tadında doğal ve dinlenmiş hissedersiniz.

İç Tasarımın Ferah Rengi: Mavi Dekorasyonda Nasıl Uygulanır?

Çok yönlü ve sevilen maviyi, tasarımlarda kullanmak her zaman kolay oluyor. Mavinin uymadığı bir yer neredeyse yok. Sadece mutfaklarınız veya yemek alanlarınız için tercih etmek istemeyebilirsiniz. Birazdan bu konu hakkında konuşacağız fakat kısaca söylemem gerekirse, mavi iştah kapatıcı bir renktir.

Mavi Ev

Açık mavi rengin kullanımı gökyüzünü anımsatırken, daha hafif mavi tonları gençliği ve iyimserliği, daha derin maviler ise ciddi ve geleneksel eğilime sahip. Ayrıca açık mavinin agresif tavırları sakinleştirdiği de biliniyor.

Mavi Ev

Banyo ve Yatak Odası

Mavi, yatak odasında ve banyo duvarlarında en iyi duruşunu sergiler. Yatak odalarında ve banyolarda size sakinleştirici özelliğini gösterir. Serin renk olarak mavi, sakin hissetmek istediğiniz odalarınız için mükemmel bir tercih.

Mavi banyo örnekleri;

Oturma Odası

Oturma odasında kullanmayı düşünüyorsunuz fakat aynı zamanda oturma odasını sıcak bir ortam olmalı diyorsanız, maviyi turuncu veya kırmızı ile eşleştirebilirsiniz. İstediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

Mavi Ev

Mutfakta Mavi — Dikkat! —

Peki ya mutfak? Mavi dekorasyon araştırmalara göre iştah bastırıcı bir renk. Hatta açık maviler bile. Aradığım şey tam olarak bu diyorsanız mavi renk mutfak ve mavi bir yemek grubu sizin için ideal olacaktır. Bunun dışında yemek masanızın yanında mavi bir perde, mavi vazo ve mavi masa örtüleri-peçeteleri kullanabilirsiniz. Fakat ben yemek yemeyi seviyorum diyenlerdenseniz mavi kullanımını mutfakta ve yemek masanızda tercih etmemenizi öneririm.

Araştırmalarda insanlar psikolojik olarak maviyi yemek alanlarında gördüklerinde mavi yiyecek fikrini düşünüp yemek yeme düşüncelerinden vazgeçebiliyormuş.

mavi portakal
Mavi Ev

Mavinin Tonları — Mavi Ev Dekorasyonu

Maviyi odanızda kullanmanız odada bir boşluk hissi yaratacaktır. Eğer küçük bir odanızın iç tasarımını yenilemek istiyorsanız, açık mavi bir ton işinizi görecektir. Tavan için seçeceğiniz açık tonlarda bir mavi, yaşam alanınızda artma hissi verecektir. Ayrıca küçük odalar için öneriler verdiğim Küçük Oda Tasarımları yazımı üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mavi Ev
Mavi Ev

Eğer odanızda duvarlar için mavi kullanmak size çok aşırı görünüyorsa, dekorasyon fikirleri olarak göksel mavi tonlarında bir perde, mavi yastıklar, mavi bir halı veya küçük mavi bir aksesuar tercih edebilirsiniz. Bazen kullandığınız bir aksesuar mavi bir duvardan daha etkili olabilir.

Mavi ev dekorasyonu, mavi yastık, mavi vazo

Daha fazla örnek için;

Açık Mavi ve Ona Yakışan Renkler

Odanızın iç tasarımından isteğiniz klasik ve zarif bir atmosfer yakalamak ise açık tonlarda bir maviyi beyaz, açık ton turuncu, kahverengi veya kırmızı ile birleştirin. Aynı zamanda açık mavi, nötr siyah ve beyaz dekorasyonunuz ile de kullanılabilir.

Mavi Ev

Çocuk odalarında mavi kullanmak akıllıcadır. Çünkü açık ton maviler gençliği ve iyimserliği temsil eder. Daha derin maviler bilgeliği ve yaş almayı temsil ediyor. Zaman geçtiğinde daha derin bir maviye çevirebileceğiniz mavi duvarlara sahip olursunuz.

Mavi Ev

Bir alanda mavi tonlarını beyaz ile birlikte kullanmışsanız, yanında kullanacağınız diğer renkleri özenli seçmelisiniz. Mesela bu ikili ile toz pembe, soluk limon veya nane yeşili iyi gidecektir.

Sarı ve mavinin birlikte kullanılması davetkar bir hava yaratacaktır.

Mavi Ev

Koyu Mavi: Verimlilik Etkisi

Mavi dekorasyon içinde mavinin her tonunun farklı etkilerini görüyoruz. Şu ana kadar genel olarak açık tonlar hakkında konuştuk. Peki koyu bir mavi? Koyu mavinin verimlilik etkisi olduğunu biliyoruz. Düşüncelerinizi arındıran etkisi ile kafanızın içindeki dağınıklığı azaltıp yeni şeyler keşfedebilirsiniz. Büyük çerçevenin içindeki küçük ayrıntıları görmenize yardımcı olur. Evinizde kullanacağınız bir tepsiyi, bir masa lambasını koyu mavi renkte seçmeyi deneyin. Giysi seçiminiz için de aynı şeyi söyleyebilirim. Bir şeye karar vermeye çalışıyorsanız koyu mavi renkte giyinin.

Mavi Ev

Aqua: Güvene ilham veriyor

Aqua genelde rahatlık hissi uyandırır. Meditasyon ve yoga yapan biriyseniz, bulunduğunuz ortamda aqua kullanın. Uyumak, hayal kurmak için de ideal bir renk. Bir vazo için ya da zemin için aquayı tercih edebilirsiniz.

Mavi Ev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir