Çiçekler ve Bitkiler

Kutsal çiçek Lotus çiçeği anlamı nedir? Lotus Renkleri, Eğlenceli Gerçekler

lotus çiçeği anlamı, lotus çiçeğinin anlamı, mor lotus çiçeği anlamı, nilüfer çiçeği anlamı, lotus cicegi anlami, mavi lotus çiçeği anlamı, beyaz lotus çiçeği anlamı, lotus çiçeği

Lotus çiçeği anlamı dünyanın en eski yıllarına kadar dayanır. Karanlık ve çamurlu sularda yetişen lotus çiçeği geceleri su altında kalırken, güneşin doğuşu ile birlikte su yüzüne çıkar. Kişisel inancınız ne şekilde olursa olsun, çamurlu bir yerde büyüyen tohumun görkemli bir çiçeğe yolculuğu, güzel bir şeyin acıdan büyüyebileceğini ve sonunda çiçek açabileceğini gösterir. İnsana bu şekilde fazlaca umut veren bir çiçektir. Bu yüzden Mısır mitolojisinde lotus çiçeği güneşin doğuşunu sembolize eder. Hatta güneşin, lotus çiçeği açttığı zaman çıktığına inanılıyor.

Çiçekler ve bitkiler kategorisinden diğer çiçeklerin anlamalarına göz atabilirsiniz.

Lotus çiçeği neyi simgeler?

Lotus çiçeği birçok kişi tarafından çok seviliyor. Genel anlamı iç güç ve aydınlanmadır. Hatta lotus çiçeğine özel bir yoga pozu da vardır. Bunun sebebiyse lotusun ruhsal aydınlanmayı sembolize etmesidir. Ayrıca çiçek dünyanın en kutsal çiçeklerinden biri olarak kabul ediliyor. Çünkü dinsel olarak anlam yüklemesi vardır. Hinduizm, Budizm, Sihizm ve Jainizm gibi dinlerde belirli anlamlar taşır.

Lotus çiçeği anlamı nedir?

 • Çamurlu sularda yetişip bu kadar güzel görünmesinden dolayı kirlilikten etkilenmeyen, temiz anlamları vardır. Manevi olarak kalp ve ruh saflığını ifade eder.
 • Zihnin berraklığını, uzun yaşamı ve iyi şansı temsil eder.
 • Ruhsal aydınlanma adımları lotus çiçeğinin her seferinde bir yaprak şeklinde yavaş yavaş çiçek açmasına benzetiliyor. Bu durum da insanda kişisel ilerleme ve aydınlanmayı sembolize eder.
 • Lotus çiçeği yaşadığı yerin karanlık ve çamurlu olmasına bakmaksızın kendini koruyabiliyor ve mükemmel görünümünü çevreden bağımsız tutabiliyor. Bu da insanın kendisine inanması gerektiğini ve kişiliğini koruyabileceği anlamlarına geliyor. Eğer aydınlanmaya ulaşmak istiyorsan bu çamurlu yollardan geçmelisin anlamları da taşıyor.
 • Kendini yenileme anlamına gelir.
pembe lotus çiçeği, lotus çiçeği anlamı

Dünyanın en kutsal çiçeği: Lotus

Lotus çiçeği anlamı oldukça derindir. Manevi açıdan dünya ile bağı güçlüdür. Birçok Doğu kültüründe sembolik ağırlığa sahiptir. En kutsal bitkilerden birinin Lotus olmasının sebebi, çiçeğin birçok dinde özel olmasıdır. Lotus çiçeğinin başka çiçeklere benzemeyen bir yaşam döngüsü var. Her gece sular altına dalar ve her sabah güneş ile birlikte yavaş yavaş çiçeklerini açar. Pek çok kültür bunu yeniden doğuş olarak anlamlandırır. Doğum, günlük yaşam ve ölüm ile ilişkilendirilir. Bu anlam da onu kutsal yapacak dini figürler yanında olmasını sağlar.

Mısır mitolojisinde lotus evreni sembolize ediyor. Hindu kültründe ise tanrı ve tanrıçaların lotus tahtlarında oturdukları söylenir. Budizm’de inanılan bir gerçekte Buda’nın yüzen bir lotus çiçeğinin tepesinde görüldüğüdür.

Lotus çiçeği renklerine göre anlamları

 • Beyaz Lotus: Aklın, ruhun ve zihnin saflığını temsil eder. Aynı zamanda bir aydınlanma durumu olan Bodhi’yi simgeliyor. 
 • Pembe Lotus: Mükemmelliği temsil eder. Budizm’deki inanca göre en önemli lotus pembe lotus çiçeğidir. Çünkü pembe lotus Buda’yı temsil ediyor.
 • Mavi Lotus: Ruhun duyular üzerindeki liderliğini temsil ediyor. Aynı zamanda bilgeliği ve bilgiyi temsil eder.
 • Kırmızı Lotus: Saf sevgi ve şefkati temsil eder.
 • Sarı Lotus: Ruhsal aydınlanma başarısını ifade eder.
mor lotus çiçeği, pembe lotus çiçeği, lotus çiçeği anlamı

Lotus çiçeği eğlenceli gerçekler

 • Hindistan’ın ulusal çiçeğidir ve Budizm ve Hinduizm’de zenginlik, refah, saflık ve bereket için semboliktir.
 • Çiçek türleri Asya’ya özgüdür ve en çok Hindistan ve Çin’de vardır.
 • Lotus çiçeğinin en yaygın renk çeşitleri pembe ve beyazdır. Diğer popüler nilüfer renkleri mavi ve kırmızıdır.
 • Geleneksel bir hikayeye göre, su ne kadar çamurluysa Lotus çiçeği ortaya çıktığında o kadar güzel olur.
 • Pembe nilüfer, Hindistan ve Vietnam’ın ulusal çiçeğidir .
 • Lotus binlerce yıl hayatta kalabilir ve hatta uzun bir uyku döneminden sonra yeniden canlanabilir.
 • Kızılderililer, evrenin yaratıcısı Brahma’nın başlangıçta bir nilüfer çiçeğinden doğduğunu savunur.
 • Lotus çiçeği nilüfer midir? Lotus ve nilüfer benzer görünür, ancak farklı cinslere aittir. Çiçeğin rengine ve tohum kabuğunun türüne göre farklılık gösterirler.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.