Çiçekler ve Bitkiler

Yeniden doğuş çiçeğini yakından tanıyın • Lilyum Çiçeği Anlamı & Renkleri

Lilyum çiçeği anlamı

Hepimizin bayıla bayıla izlediği, biraz ağır olsa da aslında çok hoş kokuya sahip lilyum çiçeğinin bilmediğimiz birçok anlamı var. Lilyum çiçeği Türkiye’de daha çok zambak olarak biliniyor. Yaprakları hassas ve polenleri genelde sarı renkte oluyor. Gövdesi ince ve oldukça zarif bir çiçek. Popüler olarak bilinen birkaç türüne aşağıdaki içerik tablosundan bakabilirsiniz, yazının devamına ekleyeceğim. Görünüş olarak bu kadarına yer verelim ve gerçekten burada olma amacımıza geçelim. Lilyum çiçeği anlamı nedir? Renklerine göre anlamları değişir mi?

Zambak çiçeğinin her çiçekte olduğu gibi rengine ya da çeşidine göre anlamı değişiyor. Lilyum çiçeğinin anlamı direkt olarak görünüşündeki zarif ve masumluktan geliyor. Bazı Yunan efsaneleri de bu çiçeğe yeniden doğuş anlamları katılıyor. Özellikle ak zambak taze yaşam, saflık ve yeniden doğuşu anımsatıyor. Zambak çiçeğini çeşitlerine ve renklerine göre ayrıştırmadan genel bir anlam yüklemek istersek buna saflık ve masumluk diyebiliriz.

Çin’de 100 yıllık bir geçmişe bağlı olarak lilyum çiçeği aşk ile ilişkilendirilir ve düğünlerde kullanılır. Bunun sebebi Çinlilerin zambak çiçeğinin şans getireceğine inanmalarıdır.

Eğlenceli Gerçekler

Lilyum Çiçeği Renkleri ve Anlamları

Zambakta genel olarak görülen renkler turuncu, pembe, beyaz, sarı, mor ve kırmızıdır. Bunların her birinin kendine özel anlamları var. Bir seçim yapmadan önce bunları bilmek isteyebilirsiniz.

  • Beyaz zambaklar saflığı,
  • Pembe zambaklar refah ve bolluğu,
  • Kırmızı zambaklar her kırmızı çiçekte olduğu gibi tutkuyu,
  • Turuncu zambaklar güven, gurur ve zenginliği,
  • Sarı zambaklar minnettarlığı temsil eder.

Ak Zambak Ne Anlama Geliyor? #beyazzambak

Ruhun yenilenmesi, yeniden doğuş ve yeni başlangıçları temsil eder. Beyaz, zambağın narin yapısını içine alabilecek en kolay renk. Aslında en uygunu da desek yeridir. Çünkü beyaz zaten renk anlamı olarak saflığı ve cenneti sembolize eder. Bu yüzden beyaz ve zambak birleşimi mükemmel bir uyum yakalar. Taze, canlı ve aynı zamanda alçakgönüllü olmayı temsil eder.

Beyaz güllerde olduğu gibi yeni başlangıçlar temsil ettiğinden hem düğünlerde hem de cenazelerde tercih edilir.

beyaz zambak, ak zambak ne anlama gelir

Asurlular ve Babilliler, lilyum çiçeklerini Akad mitolojisi bereket tanrıçası İştar ile ilişkilendirmiş.

Eğlenceli Gerçekler

Hayranlık Çiçeği — Pembe Zambak Anlamı

Pembe zambak kadınlık, aşk, şefkat, anlayış ve hayranlık ile ilişkilendirilmiştir. Eğer bir kadına zariflik yapmak istiyorsanız, ki aslında oldukça güzel bir davranıştır, pembe zambak tercihinde bulunabilirsiniz.

pembe zambak anlamı, lilyum çiçeği anlamı

Kırmızı Zambak Ne Anlama Geliyor? #kırmızızambak

Her çiçeğin kırmızı rengi gibi lilyum çiçeğinin kırmızısı da tutkuyu ve aşkı temsil eder.

kırmızı zambak

Zambak yaz aylarında çiçek açar. Dikimi ise sonbaharın soğuk zamanlarında yapılmalıdır.

Eğlenceli Gerçekler

Enerji Çiçeği — Turuncu Zambak Anlamı

Turuncu hayatınıza enerji katacak güçlü ve oldukça parlak bir renktir. Yaşamınıza memnuniyet temsilcisi olarak katılır. Bu güzel renk zambak çiçeği ile buluştuğunda ortaya pozitif bakış açısı ve samimiyet sembolü çıkar. Turuncu zambakların en güzel tercih yerleri bir başarı kutlamasıdır. Başarıyı tebrik etmek, iyi iş çıkardın demek için turuncu zambak seçebilirsiniz.

turuncu zambak anlamı, lilyum çiçeği anlamı

Sarı Zambak Ne Anlama Geliyor? #sarızambak

Mutluluğu ve minnettarlığı göstermenin en kolay yollarından biri sarı zambak çiçeğidir. Birine teşekkür etmeye niyetliyseniz ona sarı zambak hediye edebilirsiniz. Sarı, neşeyi ve güneşli günleri sembolize eder. Arkadaşlık ve değer verme gibi konular için çiçek arıyorsanız sarı lilyumlara bir göz atın.

sarı zambak anlamı

Dikkat! Lilyum çiçeği kediler için oldukça zehirlidir.

Tatsız Gerçekler

Başarının Çiçeği — Mor Zambak Anlamı

Mor renk kraliyet ile ilişkilendirilen bir renk olduğundan zenginliği, lüksü, başarıyı ve hayranlığı temsil eder. Eğer birine hayransanız ve bunu bir jest halinde göstermek istiyorsanız işte bu çiçek sizin için var.

lilyum anlamı nedir, mor zambak çiçeği

Popüler Zambak Çeşitleri

  • Oryantal Zambak – büyük ve kokulu çiçeklerdir.
  • Trompet Zambağı – adından da anlaşılacağı gibi, bunların trompet şeklinde çiçekleri vardır.
  • Türk Şapkası Zambağı – bu çeşidin geriye katlanmış yaprakları vardır
  • Kaplan Zambağı – sarkık ve benekli çiçeklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.