Küçük oda dekorasyonu püf noktaları

Bir oda dizaynını yaparken neleri göz önünde bulunduracağım? Küçük oturma odalarında alan sorunu yaşadığımız için istediğimiz görüntüyü elde edemeyebiliyoruz. Ya da bir mobilya beğenip aldığımızda küçük odaya uyumlu olmadığı için absürt bir görüntü oluşuyor. Mobilya seçimi yaparken odanızın alanını düşünmekte fayda var. Mobilyalar pazarlanırken genel olarak yüksek tavanlı ve büyük pencereli alanlar, setler kullanılıyor. Biz orada duruşunu beğenebiliyoruz fakat ev içinde nasıl bir görüntü oluşturacağını almadan önceden düşünmemiz gerekiyor.

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları

  • Büyük aynalar
  • Beyaz boya
  • Uygun koltuk seçimi
  • Modern dekorasyon
  • Doğal ışık
  • Büyük halı
  • Yansıtmalı eşyalar
  • Ayaklı mobilya
  • Asma raflar
  • Galeri duvarları

Bu yazımda sizler için küçük bir odaya nasıl mobilya almalıyız ya da hali hazırdaki odamızı nasıl daha ferah ve geniş dekore edebiliriz, bunlardan bahsedeceğim.

Küçük odaları ferah hissettirmenin önemli bir yolu doğal ışığı kullanmaktır. Bunun için Karanlık Bir Odayı Aydınlatma yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İnstagram hesabımdan da birçok örneğe ulaşabilirsiniz. Takip etmek isterseniz – İnstagram: kavunlucom

1. Büyük Aynalar Kullanın

Tabii geniş alan görüntüsü elde etmek, odaya ferahlık katmak dediğimiz zaman akla ilk gelen ayna kullanımı oluyor. Aynalar, küçük alanınızı açık ve havadar hissettirmenin en iyi yollarından biridir. Daha fazla ayna ekleyerek anında alan yanılsamasını yaratabilirsiniz. Daha da iyisini söylemem gerekirse, tüm duvarı kaplamak için büyük boyutlu bir aynayı tercih edin. 

Ayna, arka ışığı ve elbette iç dekoru yansıtarak alan yanılsamasını yaratacak – iç mekanınızı ikiye katlayacak. Renk paletini açık tutmaya çalışın ve genel efekte yardımcı olun.

2. Duvarlarınızda Beyaz Tonlarını Kullanın

Beyaz duvarlar donuk görüntüde olabilir, ancak daha sonraları sakinleştirici bir ruh hali yaratacaklar. Beyaz bir iç mekanı kucaklamayı düşünün. Duvarlarınızı eşit derecede soluk mobilyalarla eşleştirmek, herhangi bir küçük alanı daha parlak ve daha büyük hissettirmek için zarif ve basit bir yoldur.

Karakter için, renk patlamaları ve doku sıçramaları ekleyin. Örneğin çok beğendiğiniz hasır bir mobilyayı buraya ekleyin. Hasır mobilyalar da şu an trend dönemlerini yaşıyor. Diğer bir iyi seçenek ise tabii ki ev bitkileri. Ev bitkilerini kullanarak odanızı kişiselleştirebilirsiniz.

beyaz oturma odası duvarı, ahşap yuvarlak sehpa, Küçük oda dekorasyonu püf noktaları

3. Dar Alan İçin Mükemmel Kanepeyi Bulun

Yazımın başında da söylediğim gibi, odanıza uygun mobilya seçiminiz çok önemli. Alanınızı göz önünde bulundurarak tercihler yapmalısınız. Küçük oda dizaynı için büyük bir koltuk takımı alırsanız, ortaya çıkan görüntüyü sevmeyebilirsiniz. Çünkü burada uyumsuzluk söz konusu olacaktır.

Evet özellikle hem dar hem de küçük bir oturma odasını dekore etmek zor olabilir. Fakat, özenle seçilmiş bir L koltuk ile oturma odasından en iyi şekilde yararlanabilir. L koltuğunuz için araştırma yaparken, oturma odanıza daha fazla derinlik verecek uzun ve bir duvara yaslanabilecek olanı arayın.

Gri L koltuk, oturma odası dekor, Küçük oda dekorasyonu püf noktaları

4. Modern Bir Stil Kullanın

Alanınızı sıfırdan süslemeye başlamak istiyorsanız, küçük oda dizaynı için basit bir formül olarak ilk başta nötr renkler kullanın.

Devamında sehpa gibi uzun bacaklı parçalar odada ferahlık hissi yaratır, çünkü zeminin daha fazlasını görebilirsiniz. Renk patlamaları için, bir veya iki ev bitkisi ve desenli halı ekleyebilirsiniz. Daha sonra, koltuğun üzerindeki o büyük boş alanı modern bir tablo ile ya da büyük bir ayna ile doldurun. 

Bir zemin lambasına ihtiyacınız var, ancak bunun için yeterli alana sahip değil misiniz? Duvara monte edilmiş bir lamba düşünebilirsiniz..

Küçük oturma odası dekorasyon fikirleri

5. Doğal Işığın Girişini Engellemeyin

Bir odayı daha ferah ve geniş göstermek isterken, yapacağınız son şeylerden biri gelen ışığı engelleyecek tonlarda perdeler kullanmanız olacaktır. Alanı daha havadar ve açık hissettirmek için ışığın içeri girmesine izin verin. 

Büyük pencereleriniz ve içeri giren yoğun güneş ışığınız olmasa bile, sahip olduğunuz ışığı en üst düzeye çıkarmak için daha açık perde tonları seçin. 

Küçük oturma odası dekorasyon fikirleri

6. Büyük Bir Halı Tercihi Yapın

Kalın desenlere sahip büyük bir halı seçmek , odanın daha büyük hissedilmesini sağlayan bir numaradır. Daha küçük halıların aksine, büyük boy halılar, görsel olarak zemini kırmaz. Odanın geri kalanını tasarlamak için size iyi bir görünüm verebilir. Köşe oturma, daha uzun geleneksel bir kanepe için daha az yüzey alanından daha fazla yol almanıza yardımcı olabilir.

7. Orta Sehpanızı Yansıtmalı Tercih Edin

Odanın ortalarında yer alacak sehpa, odada ilk dikkat çekecek yerlerden biri oluyor haliyle. Zaten küçük bir odayı dizayn etmeye çalışıyorsanız, benim önerim sehpanızı aynalı veya ışığı yansıtan cinsten seçmeniz olacak. Bu tercihi yaptığınızda odanızda daha ferah bir görüntü oluşturduğunuzu göreceksiniz.

Küçük oturma odası dekorasyon fikirleri

Kullandığınız sehpayı, bir TV konsolunu ile ya da bir duvar aksesuarı ile eşleştirebilirsiniz.

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları

8. Mobilya Tercihinizi Ayaklılardan Yana Kullanın

Açık bacaklı koltuklar, sehpalar, sandalyeler ve masalar alanınızı açmanıza ve ek depolama seçeneği elde etmenize yardımcı olur. İster boş bırakın, ister battaniyenizi saklamak için bir sepet ekleyin, bu tarz mobilya dokunuşları odanızı ferah hissettirir. Ayrıca temizlik konusunda da size avantaj sağlar.

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları

9. Asma Raflar Kullanın

Kitap, dekor veya depolama için birkaç asılı raf takmak, duvar alanınızı akıllıca kullanmanın mükemmel bir yoludur. Hacimli dolaplar veya masalar eklemek yerine, eşyalarınızı temiz ve açık bir görünüm için duvarlarınızda tutun.

10. Galeri Duvarı Oluşturun

Eklektik bir galeri duvarı düzenleyerek güzel ve renkli bir odak noktası oluşturabilirsiniz. 

Küçük alanlı oturma odasının duvarına farklı renkler, dokular, çerçeveler ve baskılar eklemek dikkati küçük alandan uzaklaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir