Görüntü olarak kargaşadan sıkılanlar için küçük banyo dekorasyon önerilerinden en kullanışlı olanlarını sizin için güzel bir yazıda derledim. Biliyorsunuz ki artık (maalesef) her yer bina her yer ev. Tabi daha fazla eve yer vermek için yeni yapılan evler de küçülüyor. Şu an oturduğunuz ev m2 olarak dar ise banyonuzun küçük olmama ihtimali 0 gibi bir şey. Yani durum böyle olunca evlerde küçük alanları fonksiyonel olarak çok iyi değerlendirmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Bakalım küçük banyolar için neler yapılabilir. Fonksiyonellik, pratiklik, işlevsellik olarak seçeneklere puanlama yaptım. Tabii 6’nın altındaki seçeneklere yer vermedim. Düşük puandan yükseğe göre 18 güzel maddeye göz atabilirsiniz.

Küçük Banyo Dekorasyonda Kapı Rafları (6/10)

Bu seçeneği hemen hemen hepimiz zaten kullanıyoruz. Kapı arkasındaki askı ile. Burada bahsedilen ise kapı arkasında gerçekten raf kullanımı. Depolama alanına ihtiyacımız maksimum seviyede ve bu yüzden ekstra malzemeler için mantıklı bir madde. 6 puan olmasının sebebi ise hareket halinde ne kadar sağlıklı olacağını bilemedim ve kapıya ağırlık yapan şeyler de eklenmemeli. Bu yüzden puan 6.

Gömme Raflar (7/10)

Gömme raflar küçük banyolar için mükemmel seçenekler. Oda kalabalıklığını minimuma indirmek için bize gerekli alanı kazandırır. Belki en iyi yöntemlerden biri bu ama duvar üzerinde olması için banyonun inşaatında değişiklik yapmak gerekir. Pratiklik konusunda bu yüzden 7 puanda kalıyor. Tabii eğer siz inşa etmeye hazırsanız ya da mobilyalardaki gömme alanları kullanacaksanız bu puan 10 olur.

Kutu ve Sepetleri Kullan (7/10)

Açık raflarda direkt olarak sergilemek istemediğiniz eşyalarınız varsa kutu ve sepetleri kullanmak akıllıca olacaktır. Böylece daha az tozlanma olur. Hasır sepetler ve kutular organize olmanızı kolaylaştırır. 7 puan almasının sebebi ise sepet içinde kalan havlularda havasızlıktan kaynaklanabilecek koku oluşumu.

Küçük Banyo Dekorasyon

Mermer ve Ahşap (7/10)

Beyaz mermerler direkt olarak serinliği çağrıştırıyor insana. Banyoda kullanmak bu yüzden çok mantıklı olacak. Mermer ile ahşap vurgu duvarı eklemek mermerin serinliğini dengeler. Ahşabın sıcaklığını burada denge için kullanabilirsiniz. Güzel ve doğru tonda kullanılan bir aydınlatma ile alanı daha büyük gösterebilirsiniz.

Küçük Banyo Dekorasyonda Mavi Karolar (7/10)

Banyoda mavi metro karoları kullanarak ferah bir alan oluşturabilirsiniz. Ufak banyolarda kullanılan mavi karolar banyoya derinlik ve karakter katar. Klasik ahşap ile uyumlu. Mavi rengin anlamından Mavi Dekorasyon yazımda bolca bahsetmiştim. Banyoda mavi denizin serinliğini hissettirir. Sadece etkisi büyük bir ayna kadar olmadığı için 7 puan alıyor.

Merdiven ve Sepetler (8/10)

İlk olarak pratik bir maddeye yer verelim. Bunu kullanmak hem maddi olarak hem de kolaylık olarak tercih sebebi. Görüntüsü de sizi şaşırtacak kadar banyonuz ile uyumlu olacak. Merdiveni kişiselleştirerek depolama alanı olarak kullanmak yerden tasarruf ettirecek.

Mobil, ilginç ve çekici bir dekor olarak kullanımı popüler. Hem sepet hem de havlu karmaşasını yönetmek için kullanılabilir. İşlevsellik konusunda benden 8 puanı alır.

Rustik Kırmızı Tuğlalar (8/10)

Banyoda rustik kırmızı tuğlaların beklenmedik bir etkisi var. Hem stil hem de geniş alan yanılsaması elde ediyorsunuz. Pastoral çekiciliği de avantajı. Farklı ve dikkat çekici. 8 puanı hak ediyor.

Küçük Banyo Dekorasyonu İçin Gezen Depolama Alanı (8/10)

Taşınabilir bir depolama alanı oluşturun. Küçük banyolar için iyi düşünülmüş bir çözüm. Depolama alanı olarak kullandığınız bu ünite aynı zamanda istediğiniz zaman yerini değiştirmenize olanak sağlar. Böylece kullanım durumuna göre el altında olabilir. Diğer zamanlarda görünürde olmasına gerek kalmaz. Bunun için tekerlekli üniteleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca gerçekten küçük bir banyonuz varsa bu üniteyi başka bir alanda da tutabilirsiniz. 8 puan almasının sebebi yer değiştirirken zorluk yaratabilmesi ve her an el altında bulunamamasından kaynaklı. Bunun dışında küçük banyolar için büyük bir nimet denilebilir.

Küçük Banyo Dekorasyonu Saklı Küveti (9/10)

Bu madde gerçekten alan konforunu sağlamak için ekliyorum buraya. Fikir güzel, kullanım alanını kolayca optimize edebilirsiniz bu sayede. Cam duvarlarla çevirili duş alanınızın zemininde bir küvet olduğunu düşünün. Ahşap çıta tabanı kaldırdığınızda işte size küvet. Japonların minimalist yaşamından esinlenilerek hazırlanmış.

Keskin Olmayan Köşeler (9/10)

Doğru bir banyo tasarımı için bazı küçük hatalardan kaçınmak gerekir. Hazır üniteleri küçük bir alana sığdırmaya çalışmak size sorunlar getirebilir. Banyoyu sıkışık hissetmek istemiyorsunuz ve bir kaç cm yer açmak istiyorsunuz. Bunu sağlamanın kolay bir yolu ünitelerde yuvarlak kenar tercih etmek.

Bunu tercih ederken bir de yüzen bir banyo mobilyası tercih ederseniz, zemin genişliği yanılsaması da elde edersiniz. Yani duvara monte edilen yuvarlak kenarlı bir mobilya kullanmak küçük banyolar için uygundur.

Desenli Bir Zemin Seçin (9/10)

Eğer küçük bir alanı geniş göstermek söz konusu ise illüzyondan faydalanmak şart. İlginç desenleri kullandığınız bir banyo zemini hazırlayın. Bunun sizin lehinize çalıştığını göreceksiniz. Ayrıca bu zemine ek olarak banyoda krom yerine pirinç ve altın armatürleri deneyebilirsiniz. Duvarları ve tavanı minimal bırakın. Böylece desenli zemin etkisini en iyi şekilde gösterir.

Küçük Banyolarda Yatay Düşünme (9/10)

Bir banyoda yatay plakalar kullanmak banyonun aslında olduğundan daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Bu yüzden küçük banyolarda tercihi yatay döşemelerden yana kullanmayı düşünün. Size olumlu sonuçlar verecektir.

Cam Duş Kapıları (9/10)

Küçük bir banyo için tasarım aşamasındasınız ve cam duş kullanmamayı tercih ettiniz. Bu büyük bir hata olur. Sisli camlar ve koyu renk karanlık perdeleri atlayın. Mümkünse hiç deseni olmayan cam kapılar tercih edin. Bu şekilde hem temiz ve düzenli hem de geniş bir alan görüntüsü kazanacaksınız.

Verimli Minimalizm (9/10)

Minimalizm küçük bir alanda ihtiyacınız olan şeydir. Minimalizmin temiz, zarif ve verimli görüntüsü burada etkisini yaşatır. Aşırıya kaçan duvar kağıtları ve renk kullanımları yerine nötr tonlar kullanabilirsiniz. Büyük bir ayna kullanımının yanında tok beyaz bir banyo ferahlık ve genişlik etkisi gösterir. Sadece beyaz değil gri, bej ve siyahta kullanılabilir.

Az desen, çıplak duvarlar. Duş çevresinde geniş aydınlatma. Siyah çerçeveli camlar. Hepsi işinize yarayacak. 10 puan olmamasının sebebi ise hali hazırda içinde beyaz, ayna ve cam kapılı duş seçeneklerinin birlikte kullanılması. Yani zaten hepsi ayrı ayrı da iş yapıyor.

beyaz küvet, Küçük Banyo Dekorasyon

Banyo Dekorasyonunda Büyük Ayna Kullanın (10/10)

Alanı geniş göstermenin en iyi yolları, nerede olursa olsun, aynayı ve beyazı kullanmaktır. Aynaların daha fazla alan yanılsaması yarattığı bilindik bir gerçek. Mümkün olduğu kadar büyük bir ayna kullanmaya çalışın. Tavana kadar olan aynalar en iyi etkiyi gösterir. Büyük ayna+yüzen mermer ünite banyoya havadarlık katar.

Küçük Banyo Dekorasyon

Banyo Aydınlatma (10/10)

Doğru aydınlatma ile alanı en üst seviyede ferah gösterebilirsiniz. Ayrıca günlük ihtiyacınız olan banyo rutini için de olumlu sonuçlar verebilmesi için doğru aydınlatma şart. Eğer gömme alanlarınız varsa buralarda aydınlatma kullanmayı deneyin. Lavabo ve ayna alanında ekstra aydınlatma kullanmayı deneyin.

Yüzen Banyo Dolabı (10/10)

Küçük bir banyoda zeminden tasarruf ediyor hissi yaşatır böylece aslında zeminin daha geniş olduğu algısını verir. Duvar monteli bu ünite üzerindeki raflar ihtiyacınız olan depolama alanını bol bol karşılar ve zeminden de tasarruf etmiş olursunuz. Bu madde için kırılacak puan gerçekten yok. 10/10

Kayar Banyo Kapısı (10/10)

İçe ya da dışa açılan kapıların kullandığı alanı minimuma indirmenin çok güzel bir yolu kayar kapılar kullanmak. Bu sadece banyonuz ile sınırlı değil eğer küçük bir evde yaşıyorsanız diğer kapılarda da kayar kapı tercih edebilirsiniz. Ek alan yaratmayı büyük ölçüde sağlar. Bonus olarak çiftlik kapıları zaten bu ara moda. Yani çekinmeden deneyebilirsiniz.

küçük banyo dekorasyon, küçük banyo modelleri, küçük banyo modelleri 2021, küçük banyo fikirleri, küçük banyo tasarımı, küçük banyo dizaynı, küçük banyolar için fikirler, ufak banyo modelleri, kullanışlı küçük banyo modelleri, kücük banyo modelleri, küçük banyo dekorasyon, küçük banyo dekorasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir