Kozmos çiçeği anlamı nedir? Ne anlama gelir? Evrenin size muhteşem güzellikte bir çiçek yardımıyla mesajları var!

Kozmos çiçeği, papatya ailesinden orta boyutlarda mükemmel görünümlü bir çiçektir. Tarihi ise oldukça karışıktır. Bazılarına göre adını ait olduğu (Meksika) ülke dışından olan yetiştiricileri İspanyol kaşifleri tarafından almıştır. Bazıları ise Kozmos adının modern taksonominin temsilcisi Carolus Linnaeus tarafından verildiğine inanır.

Bu görkemli çiçeğin mükemmel düzenli haldeki yaprakları onlara kainatın güzelliğini anımsatmış ve çiçeğe Evren anlamına gelen Kozmos adını vermişler. (Kozmos gezegenler, madde ve enerji, gökadalar ve uzay ve zamanın tamamını kapsayan evrenin adıdır. ) Evrenin uyumu ve düzenini sembolize etmesi için bu çiçeği kullanmışlar. Felsefede de süsleme, düzenli ve fiziksel ya da görünen dünyanın uyumlu birlikteliği anlamını taşır.

Büyüleyici görüntüsünün yanı sıra mis kokusu da çiçeğin anlamlarını araştırmaya yöneltiyor. Çiçeğin bu kadar popüler olmasının birçok sebebi var elbette. Bu keyifli anlamlar bahar bahçelerinin vazgeçilmezi Kozmos çiçeklerini daha da güzelleştiriyor. Çiçek orijinalinde Meksika’ya özgüdür. Bilinen adı Meksika Yıldızı da buradan gelir. Meksika’da yaygın görülen cinsi Sarı Kozmos’dur. Bunun yanında en sevilen türlerden biri de Çikolata Kozmos’udur. İsmini tabii mis gibi çikolata kokmasından almıştır.

Ayrıca ekstra bir bilgi olarak hem insanlar hem de evcil hayvanlar için güvenilir bir çiçektir. Şimdi gelelim Kozmos’un merak edilen anlamlarına…

Kozmos Çiçeği Anlamı Nedir?

  1. Çiçeğin o yaz günlerini size getiren görüntüsü, canlı renkleri ve mis kokusu bütünlük ve huzuru çağrıştırır. İçimizi kıpır kıpır eden görüntüsü ile tipik olacak ama “aşk çiçeği” anlamını almış.
  2. Bir diğer iç açan anlamı da “hayat gerçekten güzel” hissi uyandırmasından gelir. Uyum, denge ve neşeyi temsil eder.
  3. Dünya düzenini anımsatan taç yaprakları sayesinde barış ve sükunet anlamları taşır.
  4. Bir diğer çok bilinen anlamı da alçakgönüllülüktür.

Karanfilin Anlamı yazımda bahsetmiştim.. Eğer bir çiçek hediye etmek istiyorsanız ya da o çiçeği hediye almışsanız en azından minimum şekilde çiçeği muhafaza etme bilgisine sahip olmalısınız. Bu yüzden Kozmos Çiçeği yetiştirme ve bakımı hakkında birkaç bilgi eklemek istiyorum.

kozmos çiçeği anlamı

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Kozmos Yetiştirmek İçin Bilinmesi Gerekenler

  • Yaz ve Sonbahar çiçeği olan Kozmos’un tohumlarını yılın son don olayından sonra direkt olarak toprağa ekmelisiniz.
  • Tohumları yeni açtığınız toprağa ekmelisiniz.
  • Eğer birden fazla ekiyorsanız aralarında en az 10 cm olması gerekir.
  • Tohumların üzerine baskı uygulamalı ve toprağı iyice kapatmalısınız.

Kozmos Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçekler birkaç hafta boyunca bahçenizi süsleyecektir. Eğer solanlar olursa onları topraktan düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Daha çok çiçek görmek istiyorsanız az gübre ve az su kullanmalısınız. Susuzluğa toleransı olsa bile sulamayı ihmal etmeyin. Soğuklar geldiğinde topraktan çıkarıp saklayabilirsiniz. Çünkü Kozmos çiçekleri çok yıllık çiçeklerdir ve seneye aynı şekilde çiçek açmaya devam ederler.

Meksika Yıldızı, kozmos çiçeği, kozmos çiçeği anlamı, kozmos, kozmos çiçekleri, kozmoz çiçeği, cosmos çiçeği, kozmos çiçeği özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir