Kombu çayının faydaları

kamboçya çayının faydaları

Kombucha çayı alışılmışın dışında, görebileceğiniz en ilginç çaylardan biri. Kendisi fermente bir çaydır. Belki de ilk defa duyduğunuz bu çay faydaları ile sizi şaşırtacak mı dersiniz? Şimdi buna bir cevap bulalım. Cevapların pek iç açıcı olduğu söylenemez.

Uzun süre önce Çin’de başlayan bu çay yolculuğu “Ölümsüzlük Çayı” olarak biliniyor. İsminden anlaşıldığı üzere bazı faydalarının olduğuna inanılıyor. Tabi fermente çayın yaygınlaşması üzerine insanlar bilimsel bir veri görmek istiyor. Önemli hale gelen bu konu üzerine birkaç araştırma ve deney yapılıyor ancak şu an kesinleşmiş bir bilgi yok. Bu deneyler fareler üzerinde yapılıyor. Bu yüzden şu an elimizdeki veriler sadece insanlar arasında dolaşan birkaç olası fayda.

Uyarı: Aşağıda hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği ile ilgili bir kısım mevcut, oradan öğrenebilirsiniz. Yine de bilimsel bir bilgi olmadığından bu çayı ve aslında diğer tüm alternatif tedavi yöntemlerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Kullanılmaması gereken durumlara alerjiler, bağışıklık sistemi vs. gibi sağlık bilgilerinizi ekleyin. Örneğin eğer bağışıklık sisteminiz kullandığınız ilaçlar ile zayıflamış ise bu çay enfeksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kombu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Blogdaki diğer bitkiler ve çiçekler hakkındaki yazılara bu linkten ulaşabilirsin.

Peki nedir bu kombu çayı? Kombucha çayına neden mantar çayı denir?

Kombucha, bakteri, maya, şeker ve çaydan yapılan tatlı, gazlı bir içecektir. Genellikle sarı-turuncu renktedir ve hafif ekşi bir tada sahiptir. Kombucha fermantasyondan sonra karbonatlanır, bu yüzden içecek gazlı olur.

Fermente çayın işlem sırasında bakteri ve maya, sıvının yüzeyinde mantar benzeri bir film oluşturur. Kombucha’nın “mantar çayı” olarak da bilinmesinin nedeni budur.

kombu çayı faydaları, kombucha nedir, kombucha çayı, fermente çay, kamboçya çayının faydaları
kamboçya çayının faydaları

Kamboçya çayının faydaları nelerdir? Gerçekten faydalı mı? (Olası faydalar)

En baştan uyarılarımızı yaptıktan sonra gelelim kombu çayının olası faydalarına. Bu mantar çayı günümüzde yeni yeni popülerleşmeye başlamış olsa da aslında binlerce yıldır tüketiliyor. 2000 yıl öncesinde Çin’de üretilmeye başlamış deniliyor. Kombu çayı yapmak istiyorsunuz ve kombucha kültürü arıyorsanız çevrenizde her aktarda bulamayabilirsiniz. İnternet üzerinden kombucha mayası diye aratarak güvenebileceğiniz bir yerden satın alabilirsiniz. Yine de bana yapmak yerine direkt şişelenmiş kombucha çayı almak daha mantıklı geliyor. Çünkü yanlış hazırlanmış bir kombu çayı faydadan çok zarara sebep olur. Hatta ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu yüzden evde hazırlamaya kararlıysanız işini bilen birinden yardım istemek doğru olur.

Günde sadece yarım su bardağını çay öneriliyor. Aç karnına tüketebilirsiniz.

Bu sonuçlar sadece fareler üzerinde yapılan deneyler sayesinde sunuluyor. İnsanlar üzerinde yapılan bir deney sonucu bulunmuyor.

 • Yapılan bir miktar araştırmaya göre sindirim sistemini desteklediği, bağırsak sağlığını iyileştirdiği görülüyor. Yine de yeterli araştırma yok.
 • Kombu çayı fermente bir çay olduğundan probiyotik açısından oldukça zengindir. Probiyotikler ile depresyon arasında iyi yönde bir bağlantı vardır. Bu yüzden kombu çayın zihinsel sağlığa iyi geldiği sanılıyor.
 • Yeşil ya da siyah çay kullanılarak üretilebilir. Eğer yapımında yeşil çay kullanırsanız, kombu da yeşil çayın yararlarını sağlar.
 • Antioksidanı güçlü olduğundan karaciğeri korur.
 • Kolesterol seviyesini iyileştirir. Kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Kronik hastalıklarda tedaviye yardımcı olur.
 • Diyabete olumlu yönde katkıları vardır.
 • Kanser hücrelerinin büyümesini bastırabildiğini gösteren test tüpü çalışmaları var. Belirli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabileceğine dair sonuçların olduğu söyleniyor. Ancak yine yeterli çalışma bulunmuyor ve belirli bir kanıtımız yok.
 • İltihap kurutucu olduğu düşünülüyor ancak yanlış hazırlanmış bir kombu çayı iltihapları artırabilir ve daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Yüksek tansiyonu dengelediği düşünülüyor.
 • Ayrıca harici kullanımda, tene uygulandığında, ciltte yaşlılık karşıtı etkisi olduğu bilgisi öne sürülüyor.
kombu çayı faydaları, kamboçya çayının faydaları

Kombucha çayının kullanılmaması gereken durumlar

 • İmmünsupresfi ilaç gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar kullanıyor ya da kullandıysanız enfeksiyon sorunu yaşayabilirsiniz.
 • Mide ilaçlarında emilimi azaltabilir.
 • Hijyenik koşullarda üretilmeyen kombu kullanımı ciltte bazı sorunlara neden olabilir.

Kombuchanın ciddi sağlık riskleri olduğu bilinmeli ve herkese önerilmemelidir. Bilimsel olarak raporlanan vakalar;

Çay olarak tüketimi: Şiddetli hastalık ve ölüm, seramik kaplarda pişirilmesi sonucu kurşun zehirlenmesi, alerjik reaksiyonlar, sarılık ve mide bulantısı, kusma, baş ve boyun ağrısı, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, mantar enfeksiyonları, kalp zarları arasında sıvı birikmesi vakaları bildirilmiştir.

Uyarı: Tavsiye üzerine ya da alınmasını engelleyecek durumlarda kullanılmamalıdır. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Faydalarına ilişkin bir bilimsel kanıtı bulunmamaktadır. kavunlu.com, Kombucha mantarı ve kombucha çayı kullanımı sonrası oluşabilecek sağlık problemlerinden ve diğer sorunlardan sorumlu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir