Çiçekler ve Bitkiler

Kiraz çiçeğinin anlamı, Sakura çiçeği nedir? — Kiraz çiçeği festivali Hanami

Kiraz çiçeğinin anlamı

Kiraz çiçeği, yani Sakura çiçeği Japonya ile özdeşleşmiş bir çiçektir. Kökeni 700’lü yıllara kadar dayanıyormuş. Yüzyıllardır kutladıkları kendi festivalleri bile var. Milyonlarca insan bu festival için çiçekleri görmeye Japonya’ya gidiyor. Görüntüsü ile bakan herkesi kendine aşık eden bu çiçeklerin insanları kendine çekmesine şaşırmamak gerekir. Fotoğrafları bile büyüleyici oluyor. Bu çiçeklerin çektiği ilgi Japon kültüründe önemli bir yere sahip. Bunun yanı sıra Sakura çiçeği, yenilenme zamanı olan ilkbaharın sembolüdür. Zamanının kısıtlı olması da hayatın geçici doğasını simgeler.

Kiraz çiçeği ağaçları Japonlar için özel bir yere sahip olsa bile birçok ülkede yetişiyor. Türkiye, Irak, İtalya, Almanya, Gürcistan, ABD ve Kanada gibi ülkelerde görebilirsiniz. Gürcistan’ın Macon şehrinde 350.000 Yoshino çeşidi kiraz ağacı varmış. Bu yüzden “Dünyanın Kiraz Çiçeği Başkenti” olarak biliniyormuş. ABD’de ise kiraz çiçeklerini korumak için yasaklar bulunuyor. Oraya giderseniz bir kiraz ağacından çiçek koparmadan önce ceza yememek için bunu biraz düşünmeniz gerekebilir. 🙂

Japonya’da kiraz çiçeklerinin çoğu ilkbaharda açıyor ve kısa süreli kalıyor. Çiçek açtıktan bir hafta sonra çoğu ağacın çiçekleri dökülüyormuş. Genellikle bir yada iki hafta ağaçlarda kalan bu çiçekler üç günlük bir parlama süreci yaşıyor. Yani en göz dolduran o pembe görüntüsü tam tamına üç gün sürüyor. Eğer gidip kiraz çiçeklerini orada seyretmeyi düşünüyorsanız kendinizi çiçek açma zamanına göre ayarlamanız gerekir. Martın son haftası ve Nisan ayının ilk haftası kiraz çiçeklerinin bol açtığı zamanlarmış.

Mevsimsel olarak açan çiçekler için kiraz çiçeği izleme partileri yapılıyor. Bunun adı da Hanami yani Türkçesi kiraz çiçeği izleme partisi. 🙂 İnsanlar kiraz ağaçlarının altında toplanıp piknik yapıyor ve eğleniyorlar. Bir nevi çalışma molası gibi görülüyormuş. Kiraz çiçekleri altında dinlenmeyi gelenek haline getirmişler.

Yoshino Kiraz Çiçeği Ağacı

Japonya’da 200’den fazla kiraz çiçeği çeşidi var. Çeşitler yaprak sayısı, çiçek sayısı yada renklere göre farklılaşıyor. Bunların en popüler olanı da Yoshino. Yoshino çiçekleri beyaz ve açık pembe oluyor. Aslında büyük kısmı beyaz çiçeklerden oluşuyor ancak Akebono kiraz ağacı cinsi ile mutasyona uğratılmış versiyonları açık pembe oluyor. Çiçekler sadece bir hafta ağaçta kalıyor. Bu sürenin kısa olması yüzünden ağaçlar genelde pembe değil beyaz bir görünümde oluyormuş. Ayrıca bu ağaçtan meyve beklenmemesi gerekiyor çünkü sadece çarpıcı görüntüsü için ekiliyor. Hiç mantıksız değil… 🙂

Kiraz Çiçeği, sakura çiçeği, Kiraz çiçeğinin anlamı

Sonbaharda Sakura Çiçeği

Sakura ağaçlarındaki o güzel görüntü özellikle ilkbahara özel çiçekler ile sınırlı değil. Kiraz çiçeği ağaçlarının sonbaharda çok güzel yaprakları oluyor. Renkli renkli olan yapraklar tek başına bir bahçeyi mükemmel göstermeye yeter. Bunun yanı sıra çok hızlı büyüyorlar ve bakımları da çok kolay. Evinizin bahçesi için bir ağaç arıyorsanız harika bir seçim olur.

Türkiye’de Kiraz Çiçeği Ağacı Uluborlu, Isparta

Türkiye’de kiraz çiçeklerinin en yoğun olduğu yer Uluborlu, Isparta. Uluborlu’yu biliyorsanız büyük ihtimalle Toros dağlarının uzantısındaki geniş ovada yetiştirilen kirazlarından biliyorsunuzdur. Japonya’da Mart sonu ve Nisan başı olan kiraz çiçeği şölenleri Uluborlu’da Nisan ortalarında oluyor. O kadar güzel oluyor ki özellikle kiraz çiçeği sevgisi ile Japonlar buraya ziyarete geliyor. Siz de Uluborlu’yu ziyaret edip Sakura zamanını yakalamak istiyorsanız Nisan ayının ortaları ve Mayısın ilk haftalarında gitmelisiniz.

Kiraz Çiçekleri ile Tatlılar

Kiraz çiçeklerinin yenilebilir olduğunu ve yemeklerde ya da tatlılarda kullanıldığını biliyor musunuz? Japonlar geleneksel tatlılarında ve çaylarında kiraz çiçeklerini kullanıyor. Sadece çaylar ve tatlılar değil, turşusu bile var. Keklerde, atıştırmalıklarda, çerezlerde ve kurabiyelerde kullanılabiliyor. Tadı biraz da olsa kiraza benziyor ve çiçek tazeliğini alabiliyorsunuz.

Japonya’da kiraz çiçekleri hiç boşa gitmiyor. Kola ve kahvelerde de aroma olarak kullanılıyor. Hatta bu kullanım oldukça popüler. Japonya’da bir Starbucks’da kiraz çiçeği aromalı bir kahve satın alabiliyorsunuz.

Kiraz Çiçeği, hanami, sakura ağacı çiçeği, Kiraz çiçeğinin anlamı

Sakura Ağacı Nerede Yetişir? Dikimi ve Bakımı

Eğer bahçenize bir kiraz ağacı dikmek istiyorsanız sizinle birkaç ipucu paylaşmak istiyorum. Özellikle kiraz ağacının bahçedeki konumunu iyi ayarlamak gerekiyor. Bol miktarda güneş ışığı alması gerekiyor. Günde 6-7 saat tam güneş görebileceği bir yer seçmelisiniz. Toprak konusunda ise verimli bir toprağa ihtiyaç duyar. Bir de yer seçimi yaparken büyüme konusunu da göz önünde bulundurmak lazım. Hızlı büyüyen kiraz ağaçları 5-9 metre uzayabilir. Ayrıca kökleri için geniş bir alana ihtiyaç duyar. Bahçede yetiştirilebilecek en güzel ağaçlardan biridir çünkü bakımı oldukça kolaydır.

  • Sulama işlemini sadece yazın fazla sıcaklarında yapmanız yeterli olur. Çok suda kalmayı sevmez.
  • Gübreleme kısmına gelirsek, ilkbaharda sadece bir kez granül gübre ile besleyebilirsiniz.
  • Budamayı tavsiye etmiyorlar ancak çok ihtiyaç duyarsanız da Mayıs yada Haziran aylarında küçük budamalar yapabilirsiniz.
  • Kiraz ağacını ekmek için en uygun zaman donların bittiği zamanmış. Yani soğuklar biterken ekimini yapabilirsiniz.
  • Sert bir çubuk yada dalla diktiğiniz ağacı tutturun ki rüzgardan hasar almasın.
  • Toprağına iyice oturması için ilk başta iyice sulamak gerekiyor.
  • Etrafını gübreledikten sonra köklerini güneşin zararlı ışınlarından korumak için talaşlarla yada çakıllarla örtebilirsiniz.

Sanat & Hobi kategorisinden diğer benzer yazılarımı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.