Hobi Yazıları,  Tarifler

Kavunlu Dondurma — Kavunlu vegan dondurma nasıl yapılır?

Kavunlu Dondurma

Hem kavun severler için hem de blog adında yer verdiğim sevgili kedim Kavun’a ithafen bir kavunlu dondurma tarifi yazmak istedim. Bu tarifte vegan kavun dondurması yapacağız. Yiyeceklerimiz için hem kolay olsun hem de güvenilirliği olsun diyoruz. Bu tarifte sadece 4 malzeme kullanarak vegan dondurmamızı hazırlayacağız.

Tarif sadece dört malzemeden oluşuyor:

 • Kavun (bu kısımda olgun bir kavunun kabuğunu soyarak dolapta soğutunuz)
 • Şeker
 • Su (çok soğuk su)
 • Hindistan cevizi sütü (çok soğuk)

Kavun aroması, kesinlikle şekerden biraz tatlı ve hindistan cevizi alt tonuyla parlıyor. Bence bunu çok seveceksiniz 🙂

Kavunlu Dondurma

Önce olgun kavunu yukarıdaki gibi küpler halinde kesin. Kavunları blendera koyarken suyu da ekleyin. Bu, blenderin kavunu işlemesini kolaylaştırır. Yüksek hızlı bir blender önerimdir fakat yoksa normal bir blender da iş görecektir. Bu püreyi yapmak için elbette bir mutfak robotu da kullanabilirsiniz, ancak bunu pürüzsüz hale getirmek için küçük parçalar için tek tek çalışmanız gerekecektir. Yani biraz zaman ve güç harcatır.

Bu tarifte size verebileceğim en önemli ipucu, her şeyin “GERCEKTEN” soğuk olmasını sağlamanızdır. Bu arada, bu Vegan Kavun Dondurmasını dondurma makineniz olmasa bile yapabilirsiniz. Görselde ki gibi kremsi olacaktır.

Kavunlu Dondurma
Kavunlu Dondurma

Ben konserve hindistan cevizi sütü kullanmayı tercih ettiğim için, bu noktada da miksere şeker ekliyorum.. Daha sonra hindistan cevizi krem ​​karışımını saf kavun karışımı ile karıştırıyoruz.

Daha sonra karışımımızı eğer varsa gece boyunca dondurulmuş bir dondurma makinesine (üreticisine) ekliyoruz . Ardından yaklaşık 30 dakika sonra, güzel bir yumuşak servis (benim tercihim) elde edeceksiniz.

Dondurmamızın toplanabilir bir dondurma haline gelmesi için yukarıda görselde ki gibi cam bir kaba alın ve alüminyum folyo ile kaplayın. Gece boyunca dondurun. Dondurmayı servise hazır olduğunuzda, dondurmayı direkt almak yerine önce çözülmesi için yaklaşık 15-20 dakika bekleyin. Tabi dondurmanın serbestçe alınabilmesi için dondurma kaşığı tercih ediyoruz, böylece daha kolay çıkıyor. Eğer dondurma kaşığınız yoksa ılık su ile kullanacağınız kaşığı ıslatabilirsiniz.

Üzerini istediğiniz şekilde süsleyebilir ve servis edebilirsiniz. Afiyet olsun! 🙂

Kavunlu Dondurma

Tarif

 • Kabuğu çıkarılmış kavunu küpler halinde kesin.
 • Kavun ve suyu tamamen pürüzsüz hale gelene kadar yüksek hızlı bir karıştırıcıda püre haline getirin. Eğer mutfak robotu kullanacaksanız , suyu eklemeden önce kavunu püre haline getirin.
 • Ekşi kremaya benzer şekilde, soğuk hindistan cevizi sütünü, hafifçe kalınlaşana kadar şeker ile birlikte mikserde çırpın.
 • Hindistan cevizi kreması karışımını kavun püresi ile birleştirin.
 • Karıştırıldıktan sonra, yaklaşık 30 dakika boyunca bir dondurma makinesine ekleyin. Bu noktada yumuşak hizmet tutarlılığı olacaktır.
 • Daha sıkı, toplanabilir bir dondurma için karışımı birkaç saat veya gece boyunca dondurun.
 • Servis yapmadan önce 15-20 dakika bekletin.
 • Süslemelerinizi yapın ve servis edin. (Taze nane kullanabilirsiniz.)

Kavunlu Dondurma, Kavunlu Dondurma, Kavunlu Dondurma

Kavunlar hakkında daha fazla bilgi için Kavun Mevsimi ve Kavunun Faydaları yazılarına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.