Çiçekler ve Bitkiler

Kasım Ayında Ne Ekilir? Kasım Ayı İçin 11 Çiçek ve Sebze Önerisi

Kasım Ayında Ne Ekilir?

Bu yıl Kasım ayının sonuna gelmiş olsak bile, Türkiye’nin sıcak bölgelerinde bazı tohum ve bitki nakilleri için zaman var. Kasım ayı ekim yapmak için çok yoğunluk göstermese de ekim yapmak isteyenler için hayatta kalabilecek birkaç sebze ve çiçek önerisi sunacağım. Yani zamanın geçtiğini düşünüyorsanız, hayır, bahçeniz ya da balkonunuz için çiçekler ve bitkiler ekmeye hala vaktiniz var. Örneğin lahana gibi yeşillikler sıcaklar düştüğü zaman ekilmelidir. Bazı sebzelerin soğuk havalarda yaprakları olgunlaşınca tatları daha güzel olur. Sadece sebzelerden değil, kış aylarında dona dayanıklı çiçekler de var.

Dikimlere başlamadan önce bölgenizde yetişebilen bitki ve sebzeleri de araştırmanızı tavsiye ederim. Uyarımı da yaptıktan sonra artık listemize geçebiliriz.

1. Aslanağzı (Snapdragon)

Kasım Ayında Ne Ekilir - Aslanağzı

Aslanağzı daha çok soğuk havaları seven bir çiçek. Ilıman iklimlerde güzel yetişir. Aslanağzı tohumlarını sonbahar biterken ekebilirsiniz. Yani tam bu zamanlarda. Çiçek ekildikten sonra soğuk aylarda dayanıklılığını korur.


2. Nergis

nergis çiçeği

Nergis bir bahar çiçeğidir. Kasım ayında henüz donlar başlamamışken ekimi yapılmalıdır. İlkbahara doğru da çiçeklerini verir. Çok geç olmadan tohumları ekin ve mükemmel çiçeklerin açmasını bekleyin.


3. Pırasa

Kasım Ayında Ne Ekilir, Pırasa

Sonbahar ayları pırasa ekmek için oldukça uygun aylardır. Tohumlar iç mekanda ekip donlar başlamadan önce bahçeye alabilirsiniz. Pırasalar arasının çok olmaması, tohumların sık sık yerleştirilmesi gerekir. Yeterli gün ışığını da alırsa taze bahçe pırasaları tüketebilirsiniz.


4. Ispanak

ıspanak, Kasım Ayında Ne Ekilir
Ispanak

Geldik en güzel sebzelerden birine. Ispanak oldukça sağlıklı ve vitamin deposu bir sebzedir. Günümüzde özellikle sağlıklı smoothie’lerde sıkça kullanılıyor. Salatalarda, smoothie’lerde, böreklerde ve daha birçok şekilde tüketimi olan ıspanak, zeminin soğuk olmasını bekler. Yani ıspanak tohumlarını ekmek için yerlerin soğumasını beklemelisiniz. Listedeki diğer sebzelere göre daha zahmetli bir bakımı var ıspanağın. Ekimini yaptıktan sonra düzenli olarak sulamanız ve malçlama tohumların toprağını nemli tutmalısınız.


5. Hardal

hardal, yeşil hardal

Hardal, hafif donlara dayanıklıdır. Bu yüzden sonbahar aylarında ekimi yapılan güzel bitkilerden biridir. Sabit bir şekilde sulamasını yaptığınız zaman hardal yeşilleri hızlıca büyür. Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebiliyor.


6. Sarımsak

sarımsak, Kasım Ayında Ne Ekilir

Sarımsak yemeklerin olmazsa olmaz tatlarından biri, mutfakta kullanmak için çok yönlü bir çeşittir. Eğer kendi sarımsaklarınızı ekmek istiyorsanız en iyi zamanı bulmanız gerekir. Sarımsaklar için en iyi zaman toprağın donu oluşmadan önceki zamandır. Donlar ve daha soğuk havalar geldiğinde ise sarımsağın kökleri toprağa yayılır. Hasat zamanı ise yaz aylarıdır.


7. Pancar

pancar

Ilıman bölgelerde yaşayanlar için Kasım ayı bitkileri arasında pancar güzel bir fırsat oluyor. Bunun yanında donmalara toleransı olduğu doğrudur. Ancak günde en az 6 saat güneş ışığından faydalanması gerektiği için ılıman yerlerde daha verimli sonuçlar ortaya çıkıyor.


8. Süs Soğanı (Allium)

süs soğanı

Süs soğanları çiçek açtığında tıpkı karahindibaya benzer. Saplarının ucunda küresel ampuller bulunur. Hassas gibi görünseler de aslında kuraklığa ve soğuklara karşı oldukça dayanıklıdır. Asitli toprak ve gün ışığı birleştiğinde süs soğanlarınızı verimli bir şekilde yetiştirebilirsiniz.


9. Süs Lahanası

süs lahanası

Bunlar lahanaya benzese de bitkiler yenilebilir değildir ve bahçede dekorasyon amaçlıdır. Sonbaharda ekildikten sonra, iki yılda bir bitki olarak kabul edildiğinden, büyük olasılıkla ilk yıl yapraklarını büyütecek ve ertesi yıl çiçek üreteceklerdir.


10. Kekik

kekik, Kasım Ayında Ne Ekilir
Kasım Ayında Ne Ekilir

Kekik, Kasım ayında dikilebilecek güzel bir bitkidir. Çok yıllık olması da ekstrasıdır. Akdeniz ikliminde mükemmel yetişir. Kekik uyarlanabilir bir bitkidir. Bu demek oluyor ki kekiği yılın her zamanı ekebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz tek şey ektiğiniz ya da ekeceğiniz yerin bol gün ışığı almasını sağlamaktır. Hem içeri hem de dışarı bahçeye ekebilirsiniz. Ara ara sulayıp diğer sulama zamanı geldiğinde toprağın kurumuş olduğundan emin olmalısınız.


11. Sümbül

sümbül

Yine bahar aylarında güzel kokular ve görüntüler ile karşılaşmak için ekimini sonbaharda yapmanız gereken bir çiçek. Büyümesi kolay bir çiçek olduğundan her alanda gördüğümüz bir çiçek. Ancak sümbülün evcil hayvanlar için zehirli olduğunu söylemek isterim. Daha önce Bitkiler ve Çiçekler kategorisinde birçok yazıda Sümbül çiçeği ile ilgili makale paylaşmıştım. Ekimi ve bakımı hakkında bilgileri ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.


Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

kasım ayında ne ekilir, kasım çiçekleri, kasım ayında ne dikilir, kasım ayı bitkileri, kasım bitkileri, kasım ayında hangi sebzeler ekilir, kasım ayında ekilen sebzeler, kasım ayı çiçekleri, kasım ayında hangi çiçek ekilir, ekim kasım ayında hangi sebzeler ekilir, kasım ayında ekilecek sebzeler, kasım ayında hangi sebze ekilir, kasım ayında ekilen çiçekler, kasım ayında ekilecek tohumlar, kasımda hangi sebzeler ekilir, kasımda ekilecek sebzeler, kasım ayında hangi bitkiler ekilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.