Doğaya ve seyahate düşkün olanlar için şık ve fonksiyonel karavan iç tasarım fikirlerini bir arada bulabileceğiniz bir yazı olacak. Karavan, bir çeşit yaşam özgürlüğü sunuyor insana. Uzun süredir de çoğu insanın hayatını güzelleştiriyor. 1930’lardan beri birçok insan karavan ile seyahat ediyor. Farklı kombinasyonlar ile size evinizin konforunu sağlarken, doğayı yaşamanıza olanak veriyor.

Dilediğiniz her yer bir bakıma sizin eviniz olur artık. Bu yüzden iç tasarımına da özen göstermek gerekir. Ne kadar küçük olursa olsun bir mutfak alanı ve yatak odası mutlaka olur. Karavanda iç tasarımı düşünürken aklımızda bulunması gereken ilk şey işlevselliktir.

Alan küçük ve dar olacağı için her işlevsel fikir bizim işimize yarayacaktır. Yatak alanını tasarlarken dönüşen mobilyalar kullanabilirsiniz. Geceleri yatak halini, gündüzleri ise oturma yeri ve masalı bir alan oluşturabilirsiniz. En iyi fikirlere sahip olmak için akıllı olmak ve başlamadan önce mutlaka güzel bir araştırma yapmak gerekir.

Ev dekorasyonunda sevdiğiniz her tasarımı karavana da taşıyabilirsiniz. Vintage, retro, modern vs. Bu tasarımı karavan için yapmak ev için yapmaktan daha keyifli olur. Şık ve kullanışlı bir iç tasarım için birçok örnek olacak bu yazıda. Uygulamak isteyeceğiniz fikirleri korkmadan çekinmeden hayata geçirin, pişman olacağınızı sanmıyorum.

Karavanda alanının çoğunu mobilyalar kapladığı için seçtiğiniz her mobilyanın işlevselliği hakkında düşünmelisiniz.

Sabit Mobilyalar

Karavanda işlevsellikten sonra bilmeniz gereken ikinci bir madde ise her eşyanın sabitlenmesi gerektiğidir. Günlük kullanacağınız bardağın bile bir yeri olmalıdır. Bardağı kullanmadığınız ve aracınız ile seyahat halinde olduğunuz zamanlar için her mobilya sabitlenmeli.

Dolap Kilitleri – Karavan İç Tasarım

Karavanı tasarlarken orta kısımda genelde mutfak alanı oluşturulur. Bu alanda depolama için kullanılan dolaplar için kilitler tasarlanmalıdır. Bu kilitler sayesinde araç hareket halindeyken zarar görmeyi engellersiniz. Bu kilitler için birçok yol var tabii yine tasarımını kendiniz de yapabilirsiniz.

Sağlıklı Boş Alan – Karavan İç Tasarım

Eve nazaran biraz daha küçük bir alana sahip olan karavanlar için iç dekoru dağınıklığı engelleyecek şekilde tasarlamalıyız. Gerekirse daha büyük eşyalar yerine küçük boyutlu olanları seçmeliyiz. Belki sadece bir kez kullanacağınız bir eşyayı karavana almamalıyız. Boş alan yaratmanın bir diğer yolu da dönüşümlü mobilyalar kullanmaktır.

Karavan İç Tasarım

Örneğin ferah şekilde bir masa ve oturma alanını masayı indirerek yatak haline çevirebilmeliyiz. Bir başka şekilde mutfak tezgahının lavabosu için tezgah ile uyumlu bir kapak kullanabilirsiniz. Bunu yapmak size hem alan sağlar hem de yolculuk esnasında lavaboda olan bulaşıklar ya da diğer mutfak gereçleri kapak kapalıyken etrafa saçılmaz. Alanı geniş ve ferah tutmak önemli. Evlerde de bildiğimiz gibi dekorasyonda açık renkler kullanmakta alanı geniş gösterir.

Bir diğer seçenek ise karavanda ev bitkileri kullanmak. Alanı daha ferah ve aydınlık göstermenize yardımcı olacak bitkiler için Evinizi Aydınlatmak İçin 9 Ev Bitkisi yazıma göz atabilirsiniz.

Karavan İç Tasarım Renk Seçimleri

Karavanda seçilen renk şeması çok önemlidir. Bazı doğru kararlar karavanı süslemeye yardımcı olur. Minimalist bir renk şeması iç mekanlarda moda. Karavan için de biçilmiş kaftan. Nötr şemalar en iyi seçimlerden biri. Bunun yanında karavanda görmeyi çok sevdiğim bir diğer şey ise desenler. Ekose yastıklar ve örtüler iç açıcı bir görsellik sunuyor. Özellikle iç tasarım renk seçimini beyazdan yana kullanırsanız, bu desenler topraklama etkisi yapıyor. Gözü yormuyor.

Beyaz İç Tasarımlı Karavanlar

Gri İç Tasarımlı Karavanlar

Siyah İç Tasarımlı Karavanlar

Ahşap İç Tasarımlı Karavanlar

Karavan İç Tasarım – Aydınlatma

Tabii ki satın aldığınız aracın eski ışıklarını kullanmak zorunda değilsiniz. Karavana en çok ışıklandırma yakışıyor. Güzel bir ambiyans için dize ışıklar karavanlar için vazgeçilmez. Işık düzeni ile oynamak büyük bir dönüşüm sağlar. En keyifli kısımlardan biri bence bu. Çünkü her seçimi kendi hayal gücünüz ile yapıyorsunuz.

Karavan İç Tasarım

Dikkat etmek isteyeceğiniz bir kısım var o da lambaların voltaj değerleri. Düşük voltajlı led ışıklar kullanmak harika bir aydınlatmaya olumsuz etki etmez. Karavanda her şeyi minimum tutmakta fayda var. Oturma alanı ve yatak alanı için ışık renk seçimi yaparken soğuk tonlar yerine sıcak renklerde ışıklar kullanmayı deneyin. Her küçük detay evinizde hissetmenize yardımcı olur.

Karavan İç Tasarımda Perdeler

Belki evde çok dikkat etmiyorsunuz ama karavanda her şey göz önünde olduğu için perdeler ve perdeler için seçilen kumaşlar da önemli bir etkiye sahip. Güzel kumaşlı perdeler karavanınızda büyük bir fark yaratabilir. Bu perdeleri isterseniz tamamen kendiniz tasarlayın. Bir kumaş alarak üzerinde desenler ve çizimler yapıp perde haline getirebilirsiniz.

Aynı perdelerde olduğu gibi karavanda kullanacağınız birçok malzemeye kendiniz tasarımlar yapabilirsiniz. Örneğin bir yastık örebilir ya da sadece bir masa örtüsüne işleme yapabilirsiniz. Kendi emekleriniz yine ev sıcaklığı katacaktır.


Karavanda iç tasarım önemli. Trendlere ayak uydurabilir ya da kamp deneyimlerinize göre tasarımlar yapabilirsiniz. İşin püf noktası her zaman yaratı olmak, hayal gücünü kullanmak ve işlevselliği maksimuma çıkarmaktır. Karavanınız ile yerinizi sürekli yenilediğiniz gibi tasarım için kullandığınız şeyleri de yenileyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir