Karanlık Oda Aydınlatma

Günümüzün büyük kısmını, özellikle pandemi döneminde, evimizde geçiriyoruz ve doğal ışık az kaldığında karanlık bir odayı aydınlatma ipuçlarına ihtiyacımız oluyor. Bir odayı tasarlarken önceliklerimizden biri aydınlatma olmalı. Bunu yapmak biraz daha fazla masraf yapmanıza neden olabilir ancak bundan kaçmamak için sebepleriniz var.

Uzun zamanlar geçirdiğimiz evimizde, karamsarlığın hakim olmasını istemeyiz. Aydınlatmanın ruh halini etkilediğini biliyoruz. Doğal ışık melatonin hormonu üretimini düzenlemeye yardımcı oluyor. Böylece doğal ışık uyku düzeni ve sindirimi olumlu etkiliyor. Depresyonun oluşmasına engel olarak da önümüzde duruyor. Yani bu olay sadece estetik görüntü için değil. Biz aynı zamanda çözümleri sıkışık, rahatsız edici atmosferden kurtulmak ve sağlığımızı korumak için arıyoruz.

Profesyonel tasarımcıların bu sorun için birden fazla çözümünü var. Bunlar arasında en popüler olan pencereleri genişletmek ya da yenilerini tasarlamak. Tabii bu gibi çözümler kiracılar için pek mümkün değil. Ben bugün sizin için en kullanışlı bulduğum 15 maddeyi liste halinde ve puanlayarak paylaşacağım. En düşük puandan (7) en yüksek puana (10) doğru inceleyebilirsiniz.

Blogdaki diğer puanlı yazılarıma da soldaki menüden ulaşabilirsiniz.

1. Karanlık Oda Aydınlatmada Renkli Halıların Gücü (7/10)

Renkli halılar odaya odak noktasını ve eğlenceli havayı getirmekle kalmaz aynı zamanda daha ferah bir alan algısı yaratır. 7 puan almasının asıl sebebi tek başına çok işlevsel olduğunu düşünmüyor oluşumdan kaynaklı. Yani eğer koyu tonlarda bir odanız varsa etkisi az olacaktır.

2. Ampul Aydınlatma Oranını Artırmak (7/10)

Hali hazırda kullandığınız ampullerinizi, düşük watt değerine ve daha yüksek ışık çıkışına sahip kompakt floresan ampuller ile değiştirin. Daha yüksek watt değerine sahip olan ampullerin daha yüksek ışık seviyesi olmaz. Bunun yerine seçim yaparken ışığın çıkış renklerine dikkat edebilirsiniz. Renk sınıflandırmasında ampuller için “gün ışığı” olarak tanınan sınıf, doğal ışığa daha yakındır ve sıcak bir ışık verir.

3. Dizi Işıklar, Mumlar ve Diğer Aydınlatmaları Birlikte Kullanmak (8/10)

Odanızın karanlığına engel olmak için daha fazla aydınlatma kullanmak istiyorsanız uzun dize ışıklar, büyük mumlar ve fener ışıklar kullanabilirsiniz. Bu şekilde tasarımızda bohem etkisine de hakim olursunuz. (Bohem tarz için daha fazla bilgi almak isterseniz üzerine tıklayabilirsiniz.) Çok fazla aydınlatma kullanmakta dikkat etmeniz gereken yer doğru parlaklığı ayarlamaktır. Sıcak sarı tonlardaki ışık ile en iyi sonuçları alabilirsiniz. 8 puan almasının sebebi ise tek bir alan için çok fazla kaynak kullanılması.

4. Tavan Lambaları Yerine Çevre Işıkları Kullanmak (8/10)

Tavan lambaları doğal ışığın az olduğu oda içinde kullanıldığında odanın her zaman karanlık olduğu gerçeğini vurgular. Floresan lambalar yerine doğal ve şık görünen yapay aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Raf aydınlatmaları, stratejik olarak konumlandırılmış zemin lambaları vs.

5. Karanlık Oda Aydınlatma İçin Hafif Ahşap (8/10)

Bir oda için ekstra doğal ışığa ihtiyaç duyulduğu zaman ahşap zemin seçmek mantıklıdır. Ahşap doğaldır ve açık tonlarda ahşap zemin aydınlık etkisini gösterir.

6. Işıkları Duvara Ya Da Tavana Doğrultmak (8/10)

Karanlık oda içinde aydınlatmanın doğru kullanılması her şeyden daha önemli. Işığı her yöne yaymak ya da sadece bir alanda kullanmak yerine tavanı ve duvarı aydınlatmayı deneyin. Bunu bir duvar aplik lambası ile ya da zemin lambası ile yapabilirsiniz. Duvarlar ve tavan ışıklandırıldığında odanın her köşesinde sıcak bir parıltı elde edersiniz. Bu sayede odaya daha ferah bir alan hissi gelir. Bu fikri deneyen ve sevenler denemek isteyen diğer insanlara ilham olmak için yorum bırakabilirler.

7. Bej ve Gri Perde Kullanmak (9/10)

Pencerelerin odaya taşıdığı gün ışığı bizim için önemli. Bu yüzden perdeleri hafif ve daha açık renklerde seçmemiz gerekiyor. Açık tonlarda gri ya da bej perdeler kullanmak gelen gün ışığını daha az etkileyecektir.

8. Mavi Tavan Boyaları (9/10)

Açık tonlarda bir mavi gökyüzü ile eşleşeceğinden tavanda bu rengi kullanmak mantıklıdır. Bu sayede optik bir yanılsama elde edersiniz.

9. Minimalist Tasarım İle Ayaklı Mobilya (9/10)

Karanlık ve kasvetli bir odaya sahipseniz burayı kalabalıktan uzak tutmalısınız. Kalabalıktan kastım çok fazla eşya kullanımı. Bu alanda olabildiğince minimalist bir tasarım ele almalısınız. Bunun için beyaz ve nötr tonlarda mobilyalar kullanabilirsiniz. Tabii önemli olan tek şey mobilyanın rengi değil aynı zamanda tipi. Bunun için yüksek ayaklı mobilyalar iş görür.

10. Koyu Zemin Rengini Açıklaştırmak (9/10)

Zaten doğal ışığın az bulunduğu bir ortamda koyu renkler tercih etmek mantıksız. Bu yüzden eğer zemininizde daha önceden kullanılan koyu tonlar varsa bunu daha açık olanları ile değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte açık renklerdeki zeminde ışıklı tonlarda bir halı kullanmak etkisini hemen gösterir. Aşağıya hem açık tonlu zemin hem de koyu tonlu zemin bırakıyorum ki farkı kendiniz görün.

11. Renk Paletini Beyaz ve Nötr Tutmak (10/10)

Aynalar, doğru aydınlatma ve renkler. Karanlık bir oda için olmazsa olmaz maddeler. Bu karanlık alanlar için renk seçiminizi her zaman açık tonlar ya da nötr tonlardan yana yapın. Bu fikir size için olumlu sonuçlarla geri dönecek. Duvarlarınızda kullandığınız renk ne kadar açık tonlarda olursa ışık o kadar çok yansır. Bunun yanı sıra açık renk duvarların etkisini artırmak için tavan renginizi bir ton gölgeli seçebilirsiniz.

Oda Aydınlatma

12. Parlak Mobilya Tercihleri (10/10)

Yansıtıcı yüzeylerde zıplayan ışıklar karanlık bir oda için mükemmel bir seçimdir. Bu yüzden çok abartıya kaçmadan kullanabildiğiniz kadarıyla mobilyalarda yansıtmalı yüzeyler tercih edin. Örneğin cam yüzeye sahip bir orta sehpa ya da yan sehpalar. Eğer bu seçenekten hoşlanmıyorsanız TV ünitesinde yansıtmalı yüzey deneyebilirsiniz.

13. Aynaları Işık Kaynağının Yanında Kullanmak (10/10)

İstediğimiz şey karanlık bir odaya daha fazla ışık. Böyle olunca ışığı yansıtmak gayet mantıklı değil mi? Stratejik bir konuma yerleştirdiğiniz aynalar ile en iyi sonuçları alırsınız. Örneğin yukarıda da söylediğim gibi pencerenin yanındaki duvara büyük bir ayna asmak doğal ışığı yansıtır. Bunun gibi diğer aydınlatmaların yanına ayna eklemek benzer bir etkiye sahiptir.

14. Daha Fazla Ayna Kullanmak (10/10)

Küçük ve daha karanlık alanlarda yansıtıcı yüzeyler kullanmak en basit çözüm. Bu gibi alanlarda büyük bir ayna ya da daha fazla ayna kullanmak alanda geniş yanılsaması oluşturur. Tabii bu aynaların konumları da ayna kullanılması kadar önemli. Büyük bir aynayı pencerenin yansıması için kullanın. Ya da karanlık dar bir koridorda aydınlatmaya yardımcı olmak için bir dizi ayna kullanmayı deneyin.

15. Pencereleri Her Zaman Temiz Tutmak (10/10)

Evet bu en basit yöntem gibi görünüyor. Birçok insan bu basitliğe aldanıp etkisinin de basit kalacağını düşünüyor. Ne yazık ki yanılıyorlar. Temiz bir pencere ile tozlu bir pencerenin güneş ışığını içeri alması elbette aynı değil. Pencerede ne kadar az kir ve toz olursa gün ışığından o kadar fazla faydalanırsınız. Bunu tozlu bir gözlük takmak ile aynı tutabilirsiniz. Tozlu gözlükte nasıl görüşünüze bozulma olursa kirli bir pencere de öyledir. En güzel odaların genel olarak doğal ışığı en iyi alanlar ve temiz olanlar olduğunu unutmamak lazım. Temizlik her zaman artılara sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir