Karanfilin Anlamı –

Karanfiller akıllara ilk önce nazikliği ve saygıyı getiriyor bence. Görkemli görüntüsü tek artısı değil. Aynı zamanda oldukça popüler ve etkileyici anlamları var. Karanfilin türü Dianthus Caryophyllus’tur. Bu isim Yunancadır ve göksel çiçek gibi bir anlama sahiptir.

Karanfil çiçeğinin büyüleyici görüntüsünden ve bu yıllara kadar ortak kullanım alanlarından gelen güzel anlamları var. Büyüleyici demişken, eğer biri size özel günler dışında bir karanfil almışsa bu sizden çok etkilendiği anlamına gelir. Çünkü karanfil uzun yıllardır sevgi ve aşk ile de özdeşleştirilir. Ama biz karanfilleri en net Öğretmenler Günü, Kadınlar Günü ya da Anneler Günü’nden tanırız. Bu da karanfilin masumiyet, saf sevgi ve adanmışlık anlamlarından kaynaklıdır. Aslında bu anlamlarda karanfile çiçeğin parıltılı görüntüsünün saf duygular ve masumluğu çağrıştırmasından gelir.

Şimdi karanfil hakkında birkaç fikir edindiğimize göre bir de aldığımız karanfile nasıl muhafaza etmeliyiz ona bakalım. Atmamız gereken ilk doğru adım tabii ki uygun bir vazo seçimidir. Henüz bir vazonuz ya da saksınız yoksa Çiçeklik Çeşitleri yazımdaki saksı ve vazo örneklerinden faydalanabilirsiniz.

Dikkat! Faydalı Bilgi Alarmı:

Çiçekleri paketinden hasar vermeden çıkarttıktan sonra saplarını eğik bir şekilde kesin. Bunu yapmak çiçeklere daha fazla su alanı açmanızı sağlar ve çiçekler çok daha nemli olur. Ayrıca kökler vazonun dibine kadar gittiğinde bir ihtimal yeterli suyu alamaz. Vazonuzun boyutuna göre sapları kesebilirsiniz. Su da 1/2 oranında yeterli olacaktır. Bunun devamında önümüzdeki birkaç gün çiçeğin capcanlı kalması için vazodaki suyu tazelemeyi de unutmayın.

Ekstra olarak vereceğim bilgiler burada bitmiyor. Yazının sonunda ayrıca bir Karanfil hakkında eğlenceli gerçekler kısmı olacak, okumadan çıkmamanızı öneririm. 🙂 O halde şimdi gelelim gösterişli Karanfilin anlamına.

karanfilin anlamı, beyaz karanfil, karanfil çiçeği anlamı, pembe karanfil
karanfilin anlamı

Karanfilin Anlamı Nedir?

 1. Karanfil, birçok ülkede farklı şekillerde saygı ve anma için kullanılıyor. Anne sevgisi, öğretmenlerimize olan sevgi ve saygı, bağlılık gibi çok çeşitli duyguları ifade etmede bu çiçek tercih edilir. Rönesans zamanında birçok ünlü ressam Karanfil çiçeğini nişan ve bağlılık törenlerinde kullanmıştır. Günümüzde gelin buketlerinde yer alması ya da aşk ile bağlantısı buradan gelmektedir.
 2. Adanmışlık ve saf sevgi bu çiçeğin ana anlamlarından bir diğeridir. Beklenmedik romantik bir başlangıç için tercih edilen güzel bir seçenektir.
 3. Karanfiller, diğer çiçeklere göre daha farklı görüntüsü ile eşsiz ve çekici bir farklılığı temsil eder. Kalabalık arasındaki parlayan güzelliği anlatır. Hayatınızda “herkesten farklı ve eğlenceli” dediğiniz biri için oldukça uygun bir hediyedir.
 • Beyaz Karanfil: Beyazdan gelen masumiyet ve iyi şans bu çiçek ile bütünleşir. Beyaz karanfil saf aşkın ve mutlu kutlamaların çiçeğidir.
 • Kırmızı Karanfil: Hayranlığı, saygıyı, birlik ve dostluğu bazen de aşkı simgeler.
 • Anneler Günü için tercih edilebilecek en güzel Karanfil rengi pembedir diyebilirim. Çünkü pembe renk olarak saflığı ve minnettarlığı temsil ediyor. Pembe Karanfil bitmeyen sevgi, minnettarlık, teşekkür ve takdir için çok yaygın kullanılan bir tercihtir.
 • Turuncu Karanfil: Neşe, sıcaklık, başarı ve mutluluğu temsil eder. Bu da turuncunun pozitif enerjisini çiçeğe aktarmasından kaynaklanır. Güzel bir yaz gününde iç ısıtacak ve gülümsetecek hoş bir hediyedir.
 • Sarı Karanfil: Sarının parıltılı tonları maalesef ki çiçeğe olumlu bir anlam katmaya yetmiyor. Sarı Karanfil olumsuzlukları anlatmanın farklı yollarından biri. Hayal kırıklığı, reddetme ve üzüntü ile eşleşmiş bir karanfil rengidir. Yani alırken bir kez daha düşünmeniz gereken bir çiçektir.
kırmızı karanfil, karanfilin anlamı, karanfil çiçeği anlamı nedir
kırmızı karanfil

karanfil çiçeği, karanfil çiçek, karanfil çiçeğin anlamı, karanfil anlamı, karanfil çiçeği anlamı, karanfilin anlamı, kırmızı, karanfil anlamı, beyaz karanfil anlamı, karanfil resmi, pembe karanfil anlamı, karanfil cicek, karanfil anlam, karanfil ne anlama gelir, çiçek anlamları, çiçeklerin anlamı, çiçekler ne anlama gelir

Karanfil Hakkında Eğlenceli Gerçekler

 • Karanfiller Ocak ayında doğanların çiçeği olarak kabul edilir.
 • Yıl dönümlerinde tercih etmek istiyorsanız, Karanfil 1. Yıl kutlaması çiçeğidir. Bağlılık sembolize eder.
 • Peki Karanfil çiçeğinin en popüler 2. çiçek olduğunu biliyor muydunuz? Birinciyi tahmin etmek zor değil… Tabii ki gül.
 • Karanfil çiçeği İspanya’nın ulusal çiçeği kabul ediliyor.
 • Aslen Avrupa ve Asya’da yetişir. Karanfil çiçeği (Amerika’ya) 1852 yılında Fransa’dan Long Island’a gönderildi. Böylece Amerika’da da Karanfil yetiştirilmeye başlandı.

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir