amelya Çiçeği Anlamı

Kamelya çiçeği, Asya’ya özgü erken bahar döneminde çiçek açan bir çalılı bitkidir. Görkemli gül benzeri rengarenk çiçekleri ve koyu yeşil parlak yaprakları ile bahçelere çok yakışan bir bitkidir. Ayrıca kış aylarında da bahçenizi yemyeşil tutar çünkü yaprak dökmez. Beyaz, kırmızı, pembe ve şeftali tonlarında çiçek çeşitlerine sahiptir. Japonca’da kamelya çiçeği “tsubaki” olarak adlandırılıyor. Bilindiği üzere en yaygın kamelya çeşidi Japon kamelyasıdır. Hatta Google’da kamelya çiçeği şeklinde arama yaptığınız zaman karşınıza direkt Japon Kamelya’sı çıkar.

Kamelya çiçeklerinin birkaç sembolik anlamının yanı sıra öğrenmenin hoşunuza gideceğini düşündüğüm güzel özellikleri de var. Bunlar arasında en bilineni az önce söylediğim, çiçeğin Japonca adı olan Tsubaki’dir. Diğerleri de ilginizi çekecektir. O halde şimdi çiçeğin anlamına geçmeden önce özelliklerine bir göz atalım.

Görkemli kamelya çiçeğinin özellikleri neler?

 • Günümüzde bilinen 300’den fazla kamelya çiçeği türü ve bilinmeyen binlerce sayıda melez türü olduğu düşünülüyor. En bilinen türü de az önce bahsettiğim Japon Kamelya’sıdır.
 • Kamelya çiçeği iyi drene edilmiş bir toprağa iyice yerleştikten sonra çok fazla sulama istemez. Ayrıca gölgeli bir alanda büyümeyi tercih eder.
 • Çiçeklenme dönemi sona erdiğinde çalıyı budamanız gerekir. Bu, yeni dallanma ve çiçeklenmeye yer açmak için yapılır.
 • Kamelya çiçeği Asya’ya özel bir bitkidir. Özellikle de Japonya, Çin ve Hindistan’da yetişir.
 • Kamelya yaprak dökmeyen ve muhteşem çiçekleri olan ağaç ya da küçük çalıdır. Bu çiçeklerin ailesi “Theaceae” yani çaydır.
 • Tüm mevsimlerde koyu yeşil parlak yaprakları göz alıcı güzelliği ile bahçeleri süsler. Kış aylarında bahçede kalan kahverengi dallar arasında bir yeşillik istiyorsanız işte sizin için güzel bir bitki.
 • Latince’de bu çiçek “rahibin yardımcısı” anlamına geliyor.
 • Çiçek adını botanikçi Georg Joseph Kamel’den alıyor. Aslında Georg Joseph Kamel’in bu çiçek için yaptığı bilimsel bir araştırma yok. Adı geçen herhangi bir kayıt da bulunmuyor. Çiçeğe onun isminin verilmesinin sebebi, Georg Joseph Kamel’in bitkilerden çok sayıda faydalı bilgi üretmesidir. Çiçeklerden yaptığı sağlığa faydalı şeyler ve katkıları sayesinde İsveçli biyolog Carl Linnaeus çiçeğe Kamelya adını vermiştir.
kamelya çiçeği anlamı, kırmızı kamelya çiçeği
Çaygiller ailesinden bir çay türüdür.

Kamelya çiçeğinin anlamı nedir?

 1. Genel anlamda bu çiçekler bağlılığı ve hayranlığı temsil ediyorlar.
 2. Asya’ya özgü olan bu çiçek Koreliler ve Çinliler için farklı anlamlar taşıyor. Koreliler MÖ 1200 yıllarında bu çiçekleri düğünlerde kullanıyormuş. Bunun sebebi de çiçeğe yükledikleri uzun ömürlülük ve sadakat anlamlarıdır. Çinlilere göreyse çiçek uzun süre bağlılığı temsil ediyor.
 3. Kamelya çiçeğinin taç yapraklarının birlikte düşmesi, çiçeğe evlilikte birlik ve ölümsüz aşk anlamlarını vermiştir.
 4. Beyaz kamelya çiçekleri hayranlığı dile getirmenin basit bir yoludur. Çok sevdiğiniz birine bu çiçeklerden hediye edebilirsiniz. Bu arada ekstra olarak bir erkeğe hediye edilen beyaz kamelya şans anlamına gelir.
 5. Pembe kamelya çiçekleri özlediğiniz birine verebileceğiniz güzel bir çiçektir. Çünkü pembe kamelya özlem anlamı taşır.
 6. Kırmızı kamelyalar her kırmızı çiçek gibi tutku veya aşkta arzuyu temsil eder.

Kamelya çiçeği ne zaman çiçek açar?

Kamelya çiçekleri kışın son yarısı ve erken ilkbahar döneminde çiçek açarlar. Çünkü çiçek genelde soğuk havaları sever. Çiçeğin bazı türlerinden (Camellia sasanqua) oluşturulan melezler sonbaharda çiçek açabiliyor. Eğer istediğiniz bir renk varsa, çiçek renklerini iyi seçmek için türlerin hangi renk çiçeklere sahip olduğunu araştırmanızı öneririm. Çünkü bu çalıların çok fazla seçeneği var.

beyaz kamelya çiçeği

Kamelya Çiçeği Eğlenceli Gerçekler

 • 1959 yılında Alabama eyaletinin resmi çiçeği Kamelya olmuştur.
 • Kamelya 11 sayısını temsil ediyor.
 • Çiçek çok yıllık bir bitkidir. Yaklaşık 100-150 yıl yaşayabilir.
 • Çin’de yaşayan birçok insan kamelya tohum yağını yemeklik yağ olarak kullanıyor.
 • Kamelya günümüzde dünyanın her yerinde yetiştirilebiliyor. Ana vatanı ise Asya’nın güney bölgeleridir.

Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden Papatya dahil birçok çiçeğe ve muhtemelen hiç beklemediğiniz anlamlarına göz atabilirsiniz.

japon kamelya, kamelya çiçeği anlamı, kamelya çiçeği, kamelya cicek, kamelya gülü, kamelya ağacı, kamelya bitkisi, kamelya anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir