İskandinav Tarzı Ev

Diğer bilgiler için (İskandinav Ne Demek, Yarımadası ve Ülkeleri Hangileridir?) İskandinav Tarzı Hakkında yazıma göz atabilirsiniz.

Minimalizmin kalbimizdeki yeri ayrı. Bunu kabul ediyorum. Asla modası geçmeyecek başka bir şey daha var. Temiz ve rahat olurken aynı zamanda işlevsel bir dekorasyon modeli. Geniş bir alan algısı, düzen ve ferahlığı bir araya toplayın. İşte bunların hepsi İskandinav tarzının içinde.

Çok popüler bir tarz ve sonuç olarak bu tarzda büyülü bir şeyler var. Hem de bu işe başladığından beri. İskandinav ülkelerinin bu başarısı İkinci Dünya Savaşının sonlarına dayanıyor. O zamandan beri dekorasyonda öncülüklerini koruyorlar. Peki siz İskandinav ülkelerinin bu güzelliklerini evinize taşımak istemez misiniz?

Nötr renk paletleri, mükemmel mumlar ve aydınlatmalar, minimal düzenlemeler, işlevsel ama aynı zamanda şık ve rahat dekorlar, güzel bitkiler, geniş ve ferah bir ortam için sizi yazımın devamını okumaya davet ediyorum. 🙂

İskandinav Tarzı İçin Ev Renk Paleti

Önemli olan şey özellikle ev içinde rahatlığı ve sıcaklığı sağlamak. Yani gerçekten ev gibi hissettirmek. Ama bunu basit minimal bir düzen ile yapmak. Bu tarzı araştırma yaptığınız bir konuda en iyi sonuca ulaştığınızı hayal ederek anlayabilirsiniz. Her şeyin temiz ve basit bir şekilde açıklandığını ve doğru bilgiye kolayca ulaştığınızı düşünün. İşte İskandinav tarzı da evinize özellikle bunu getiriyor.

İskandinav Tarzı Ev

Bu sıcaklığı eve katmanın en kolay yolu renk paleti seçimidir. Rahatlığa teşvik eden bir renk kullanırsanız işiniz çok kolaylaşır. Ne çok fazla ne eksik. İskandinav tarz içinde nötr tonların trendlerde olması tam olarak bu tarzın “Evet evinizi sıcak ve rahat yapabiliyorum!” ifadesini doğruluyor. Beyazlar, siyahlar ya da griler evde sakinleştirici etkidedir. Araya katılan doğanın renkleri de gökyüzünü ve manzaraların büyülü hissini eve taşımaya yardım eder.

Ana Unsurlar

Yazının tamamında bahsettim hepsinden aslında. Şöyle basitçe listelemek gerekirse;

 • Basit ve oldukça doğal tarz
 • Geniş ve temiz bir alan algısı
 • Nötr renk paleti ile dekore edilmiş
 • Pratik ve işlevsel dekorlar
 • Ahşap ve doğal malzeme sıcaklığı
 • Soğukların bol olduğu İskandinav ülkeleri için özellikle tekstil tasarımlar, yün halılar, tüylü atma yastıklar önemli
 • Sıcak tonda aydınlatmalar, kolye lambalar, zemin lamba ve mumlar
 • Doğadan esinlenen duvar dekorları, duvar kağıtları
İskandinav Tarzı Ev

1. Doğadan Gelen Duvar Süslemeleri?

Herhangi bir resim sanatı ile ilgileniyorsanız bu maddede hem mutlu olacaksınız hem de şanslı sayılırsınız. İskandinav tarzı duvarlarda doğallık istiyor. Bir sulu boya manzara resmini asabilirsiniz mesela duvarınıza 🙂 Ya da direkt duvarınızı boyayabilirsiniz. Doğa fotoğraflarını benim kadar seviyorsanız yine şanslılar arasındasınız. Çünkü doğayı ve insanı yansıtan bir galeri duvarı da oluşturabilirsiniz. Bu arada Duvar Dekorasyonu yazımdan birçok örneğe ulaşabilirsiniz. 🙂

2. Yumuş Tekstiller ile İskandinav Tarzı Ev?

Bu ülkelerde soğuklar oldukça fazla olduğundan insanlar evlerinde donmamak için mesela yünlü halılar ve peluş birçok dekor bulunduruyorlar. Evinde yumuş olan her şeyi bulunduran ve çok seven ben, maddeyi bu tarzın en sevdiğim maddesi seçiyorum. Size de bol bol öneriyorum. Özellikle halılarda.?

İskandinav Tarzı Ev

3. Sıcacık Hissettiren Aydınlatmalar?

En çok tercih edilen İskandinav tarzı aydınlatmalar ;

 1. Fener aydınlatmalar ya da sarı tonlu ışıklar
 2. Keten ve hasır sarkıt lambalar
 3. Kolye lambalar
 4. Zemin lambaları

Bunların yanı sıra İskandinav tarzına yeni yeni katılsa da tasarım aydınlatmalar da kullanılabiliyor. Tabii ev sıcaklığını sağlamakta özellikle bir fener aydınlatma kadar etkili olmayabilir.

İskandinav Tarzı Ev

4. Basit ve Tertemiz Desenler?

Evet desenler ve dokular söz konusu olduğu zaman basitleştirilmiş tercihler yapmak gerekiyor. Zaten minimalist bir yaklaşıma sahip İskandinav tarzı. Düz çizgiler ya da sade geometrik desenler kullanılıyor. Desenlerin bu denli basit tutulmasının bir sebebi yumuş dekorlar. Zaten o enerjiyi yumuşak mobilyalar ya da battaniyeler ve halılardan alıyoruz. Bir de desenleri bol tutarsak bir miktar karmaşa yaratabiliriz ev içinde. ?

İskandinav Tarzı Ev

5. Doğal Malzemeler ile İskandinav Tarzı Ev

Son olarak ahşabın değeri hakkında da yazıp maddeleri bitiriyorum. Ahşap nefes alabilen bir malzemedir ve kullanıldığı her alanda sıcaklığını hissettirir. Eve sıcaklık katmak isteyen İskandinavlar ahşabı evlerinde bol bol kullanır. Hem duvarlarda hem tavanda… Ahşap rustik ve aynı zamanda şık bir tasarım ortaya çıkarır.

Maddeleri bitirirken özellikle ev bitkilerini unutmayalım. Birçok güzel bitki önerisine ve bakımı konusunda her bilgiye Ev Bitkileri kategorisindeki yazılarımdan ulaşabilirsiniz.??

Peki sonuç olarak İskandinav tarzda bir oturma odası dekorasyonu için neler yapılabilir? Hemen 10 madde ile güzel bir oda hazırlayalım o zaman birlikte;

 1. Öncelikle şık ama minimal bir zemin tercihi yapalım.
 2. Oda duvarları, tavanı ve mobilyalar için nötr bir renk şeması belirleyelim.
 3. Mobilyalar pratik ve işlevsel tercih edelim. (Örneğin sehpanızın basit ve güzel bir depolama alanı olsun. )
 4. Sosyal bir etkileşimi olumsuz etkilemeyecek basit bir mobilya düzeni oluşturalım.
 5. Oturma alanları ya da sehpa bölümü rahat bir kullanım için dekore edilsin.
 6. Şömineye sahipsek etrafında toplanabileceğimiz bir alan oluşturalım.
 7. Duvarımızda doğadan bir şeyler kullanalım. (Duvar kağıdı, kendi boyamalarımız ya da doğal nötr tonlarda bir galeri duvarı.)
 8. Aydınlatma tercihini mesela şık bir kolye lamba ile yapalım.
 9. Nötr tonları topraklamak için doğadan bir tutam mavi ya da yeşil kullanalım. (Sanat eseri, dekor)
 10. Ve son olarak bitkiler! Doğayı eve taşımanın en güzel yolu, bitkiler ile evinizi yeşillendirin. Bunun yerine kuru dal tercihi de yapabilirsiniz.
İskandinav Tarzı Ev

ya da veya için mesela ya da için için mesela örneğin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir