İskandinav Tarz

İç tasarım ve dekorasyonda İskandinav tarzı için İskandinav Dekorasyonu yazıma geçebilir;

İskandinav hakkında diğer bilgiler için (İskandinav Ne Demek,Yarımadası, İskandinav Ülkeleri Hangileridir?, Tarzı) okumaya devam edebilirsiniz.

Ne Demek

Kuzey Avrupa yarımadalarının bir bütününe İskandinav deniliyor. Burada yaşayan insanlara da İskandinavyalı denilir.

İskandinav Yarımadası

Kuzey Avrupa’da birçok yarımadayı içine alan bir yarımadadır. İskandinavya Baltık, Norveç, Atlas Okyanusu ve Barents denizleri ile çevirilidir. İskandinav Yarımadasının batısında Norveç, doğusunda ise İsveç yer alıyor.

İskandinav Tarz, İskandinav Yarımadaları

Bu yarımada 1850 km uzunluğunda. Buradaki nüfusun büyük bir kısmı yarımadanın güneyinde yaşıyor. Yarımadadaki en büyük şehir Stockholm, İsveç’in başkentidir. Buradaki ülkeler İskandinav ülkeleri olarak adlandırılır.

Bu yarımadada iç kesimler genel olarak nemli yani güneyi deniz iklimi etkisi altında. Norveç kıyılarında ise yoğun olarak yağışlar olur. Adada kış soğuk ve kuzey taraflarında karanlık oluyor, yazları serin ve aydınlık geçiyor.

İskandinav Ülkeleri Hangileridir?

İskandinavya Kuzey Avrupa ülkelerini kapsayan bir coğrafyadır. Bu ülkeler arasında İsveç, Norveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya var.

  1. İsveç, başkenti Stockholm
  2. Danimarka, başkenti Kopenhag
  3. Norveç, başkenti Oslo
  4. İzlanda, başkenti Reykjavik
  5. Finlandiya, başkenti Helsinki
İskandinav Tarz, İskandinav evleri, İskandinav ülkeleri

Avrupa Tasarımında Yeni Bir Gün

İkinci Dünya Savaşı sonlarında İskandinavya ulusları bir araya gelerek, yeni fikirler ortaya atmış ve tasarım konusu büyük bir ilgi görmeye başlamıştı. Bunun ana sebeplerinden biri güzellik ve statü anlayışını değiştirmekti. Geleneksel yapıyı geride bırakma isteği ile yeni tasarım anlayışları ortaya çıktı. Yani bu durum, o zamanlar zenginler için ayrılan güzellik anlayışının artık herkes tarafından kullanılabilmesine ve işlevsel dekorasyona tüm halkın ulaşmasını sağladı.

İskandinav Tarz , şömine, beyaz koltuk

1940 yıllarında dünyada İskandinav tarzı yelleri esmeye başlasa da tam olarak dünyanın dikkatini çekmesi 1950 yıllarında oluyor. Rahat ve temiz bir görünüm, minimalist yaklaşım ve mobilyalarda işlevsellik arayışı böylece dünyaya yayılıyor.

Böylece İskandinav tarzı günümüzde her ülkeden insanın dikkatini çeken, en az benim içimde olan istek kadar, oralarda yaşama isteği uyandıran bir görünüme kavuştu.

İskandinav Tarz Evler

Genellikle nötr renkler, doğal malzemeler ve doğanın diğer unsurları ile dekore ediliyor. İç tasarım gibi dış tasarımlarını da aynı şekilde tasarlıyorlar. Dış cephe, iç tasarımda olduğu gibi işlevselliği ön planda tutularak tasarlanıyor. Evler hava koşullarına uyumlu olarak kaplanıyor ve odaların olabildiğince fazla doğal ışık alması için duvar boy pencereler ekleniyor. Genel olarak dış kaplamada temiz, minimalist, işlevsel ve şık bir tasarım oluşturmak için ahşap, tuğla ve beyaz kaplama kullanılıyor.

İskandinav Tarz Tasarım

İç tasarımda özellikle modern, sade ve işlevselliği ön plana çıkaran bir yaklaşımdır. Yani genel olarak minimalist bir dekorasyon tarzının olduğunu söyleyebiliriz. Dekorun seçiminde fayda ön planda oluyor. Onun dışında bu tarzda eve sıcaklık katmak önemli. Sıcak ve davetkar bir tasarım sağlamak için dokulu ve yumuşak tonlu dekorlar tercih ediliyor. Yani dekorlar işlevsel olarak seçildiği için ortaya rahat bir dekorasyon çıkıyor.

Eve diğer dekorasyon tarzlarında da sıcaklık katmanın en kolay yolu olan ahşap, bu tarzda çokça tercih ediliyor. Ahşap zeminler İskandinav tasarımın ayırt edici özelliklerinden biri.

Ahşap zeminlerin yanı sıra İskandinav tarzı anlatmanın diğer kolay yolları beyaz duvarlar, modern mobilyalar ve temiz minimalist bir dekorasyon.

ama

veya

yani

İskandinav stili Pinterest örnekleri;


Blogdaki son yazılar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir