İlkbahar meyveleri nelerdir?

Düzenli meyve ve sebze tüketiminin sağlığımız için oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Çoğu meyveyi yılın her zamanında bulabilsek bile mevsim takibi yapmak gerekiyor. Mevsimindeki meyveler hem daha sağlıklı, hem kolay erişilebilir hem de daha uygun fiyatlı oluyor. Malum artık fiyatlarının uygun olması bizim için oldukça zor görülen bir durum.

Meyvelerin bu faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için dediğim gibi her meyvenin sezonunu beklemek daha mantıklı. Çünkü meyveleri özellikle mevsiminde tüketildiği zaman sağlığımıza çok faydası oluyor. Ayrıca işlevlerini de bu zamanlarda tam olarak yerine getirebiliyor.

bahar meyveleri, çilek, kayısı, bahar meyveleri nelerdir?

Nisan – Mayıs aylarında birçok meyve hasat edilmeye başlıyor. Bunlardan en güzeli çilek. Çileğin mineral ve vitamin bilgileri, faydaları ve zararları hakkında daha fazla bilgi için Çileğin Mevsimi yazıma göz atmanızı öneririm. Çilek ile birlikte birçok meyve vitamin ve minerallerini bize sunmak için pazarlarda ve marketlerde yerlerini alıyor. Tazeliği ve besleyiciliği en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız evinize yakın güzel bir pazar alanı bulmanızı öneririm.

Sezonluk taze meyve ve sebzelerin tüketimi faydaları ve fiyatlarının azlığı yanı sıra, yaza yaklaşırken gelen diyet isteğini de destekliyor. Diyetlerin en güzel yardımcıları meyveler ve bitkiler, mevsiminde daha da etkili oluyor. Baharın güzelliklerine bir de bu ekleniyor. Bu nedenle en kaçırılmayacak şeylerden biri bu meyvelerin zamanında tadını çıkarmaktır.

Meyveleri mevsiminde yemenin faydaları nelerdir?

  • Taze olmaları – En iyi verimi almak için meyvelerin mevsimini beklemeliyiz.
  • Lezzetinin en yoğun olduğu sezon – En yoğun toplama zamanı (mevsimi) aynı zamanda meyvelerin en olgun olduğu zamandır.
  • Beslenmeye en çok katkı sağladığı sezon – Birçok besin toplandıktan sonra bozulmaya başlar. En tazesi genellikle en fazla besinle doludur
  • Fiyatların düşüklüğü – Ucuz olmasının sebebi meyvelerin en erişilebilir dönemi olmasından kaynaklıdır. Bu yüzden mevsimlik ürünler daha uygun fiyatlıdır.
  • Erişilebilirlik – Meyvelerin ulaşılabilir olması demek, uçaklar ve kamyonlar ile taşınmayan, bahçeden sofralarınıza gelecek olması demektir.

Ayrıca ekstra bir durum olan virüsün tüm hayatımıza hakim olduğu bu günlerde sebzelerin ve meyvelerin sezonunu öğrenmek daha önemli hale geliyor. Doğal şekilde yetişen meyvelerin vitamin ve minerallerini almak istiyorsak sezonluk ürünleri takip etmek gerekiyor. Bakalım bahar ayında doğal olarak yetişen, beden ve ruh sağlığımıza iyi gelecek meyveler neler?

İlkbahar meyveleri neler?

Ürün çeşitliliğini kendinize sürekli hatırlatmak için not alıp buzdolabınızın üzerine asabilirsiniz…

bahar meyveleri, bahar mevsimi meyveleri

1. Çilek

Baharın en güzel müjdesini muhteşem kokusu ile çilekler veriyor. Marketlerin önünden geçerken aldığımız o çilek kokusu ile baharın geldiğini daha iyi anlayabiliriz. Mevsiminde tüketilen çileklerin vitamin deposu olduğunu söylemeliyim. İçerdiği A ve C vitaminleri, çileğin bizim için çok iyi bir antioksidan kaynağı olmasını sağlar. Ayrıca tek faydası da bu değil. Çileğin Mevsimi yazımdan içerdiği diğer vitamin ve mineralleri, vücuda faydalarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

2. Kiraz

Dünyanın en iyi kiraz üreticisi Türkiye’dir. Bu konuda oldukça şanslıyız. Erişilebilirlik konusunda hiç sorun yaşamıyoruz. Çilekten sonra gelelim kirazlarımıza. Eğer daha tatlı dolgun bir meyve yemek isterseniz bahar ayları size kirazı sunuyor. Ayrıca bunun yanında ekşi severler için vişneyi de getiriyor. Yol kenarlarından bahçelere her yerde görebileceğiniz vişne ve kirazlar baharın güzel temsilcilerinden biri.

Aslında baharın temsilcisine daha çok kiraz çiçekleri desek yanlış olmaz. Sonuçta festivaller ile kutlanan bir dönem. Bu festivallere Hanami deniliyor. Merak edenleriniz varsa Kiraz Çiçeği yazımdan tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

3. Kayısı

Yine dünyanın en iyi kayısılarını bulabileceğimiz bir yerde yaşıyoruz. Malatya’nın güzel kayısıları tüm ülkenin favorileri. Kayısının olgunlaşma dönemi bahar aylarının sonlarına doğru olur. O zamana kadar marketlerde ve pazarlarda daha çok, benim de en sevdiğim hali olan, çağla halleri yer alır. Bahar sonuna doğru da daha koyu renkli, özlü ve dolgun bir ete sahip olurlar. Kayısı yüksek potasyum içerir bu da onu kalp koruyucusu yapar. Kan basıncınızı ve tansiyonunuzu dengelemek için kayısı tüketebilirsiniz. Mevsimlik olarak tabii.

4. Erik – İlkbahar Meyveleri

Hem Papaz’ı hem Can’ı ile eriklerin en güzelleri Türkiye’de bol bol yetişiyor. En sağlıklısı yine mevsiminde tüketilenlerdir. Diğer her mevsimde özlemini çeksek de faydalarını sezonunda çokça verir. Çıtır çıtır yeşil eriğin içerdiği yüksek lif oranı sindirim sistemini düzenler ve zayıflamaya fayda sağlar. Ancak alışkanlığımız olan tuzla erik yemek bu olaya dahil değil maalesef. Tuz oranı arttıkça vücutta kalan ödem artıyor. Az miktarda tüketmekte fayda var. Tek yararı bu değil, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa da tedavi olarak kullanılabilir. Örneğin kolesterolü ve kan basıncını dengeler.

5. Avokado – İlkbahar Meyveleri

İlkbaharın sonlarına doğru bu sağlık deposu meyveleri bulabilirsiniz. İçerdiği zengin A vitamini bağışıklık sisteminizi ayrıca göz sağlığınızı destekler. Tek yararı bu değil aynı zamanda potasyum, fosfor ve kalsiyum açısından da zengin bir meyvedir. Tabii ki her meyve ve sebzede olduğu gibi mevsiminde tüketildiğinde vitaminlerden maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Çiçekler ve anlamları, meyveler ve faydaları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

ilkbahar meyveleri, , ilkbahar meyve ve sebzeleri, ilkbahar meyveleri, ilkbaharda yetişen meyveler, ilkbahar meyveleri nelerdir, ilkbahar meyvesi, bahar meyveleri, ilkbaharda hangi meyveler olur, ilkbaharda hangi meyveler yetişir, ilk bahar meyveleri, ilkbaharda hangi meyveler yenir, ilkbaharda yenilen meyveler, ilkbahar yiyecekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir