İç Mekan Tasarımları

Rahat ve aynı zamanda şık bir ev dekorasyonu oluşturmada önemli olan şey kendi isteklerimizi bilmek. Evinizde sakin köşeler ve dinlenme alanları oluşturmak istiyorsanız öncelikle kendinize nasıl rahat hissettiğinizi sorun. Örneğin bunun cevabı bol yastıklı bir koltuk, yumuşak tüylü halılar veya terastaki minderli salıncak olabilir. Benim evde sevdiğim alanlardan biri balkon. Bu yüzden sakin & rahat alanımı burada kurmak isterim. Sizin için bu alan oturma odası, TV karşısı veya mutfak olabilir, alanınızı düşünüp buna göre bir düzenleme yapabilirsiniz.

Arzu ettiğiniz dinlenme alanını yaratmanız büyük bir ekonomik yatırım gerektirmez. İster sadece kendiniz için, ister arkadaşlarınız ile geçireceğiniz bir akşam için rahat bir ortam oluşturmak için neler yapılabilir? Öncelikle bir teras ya da balkon için konuşalım.

— Mobilden giriş yaptığınızda yazıdaki Pinterest gönderilerini göremiyorsanız, sayfanın en altına inip “View Non-AMP Version“a tıklayarak gönderilere erişebilirsiniz.

Teras, Balkon ve Bahçe

Burada akla ilk gelen şey mobilyalar. Terasınız için mobilya seçimi yaparken geniş ve rahat minderleri ilk sıraya koyalım. Belki de saatler boyu orada oturacaksınız ve bu kısımda ihtiyacınız olan şey konfor olacak. Doğal elyaf mobilyalar kullanabilirsiniz. Oturma mobilyaları seçerken L tipi veya U tipi oturma düzeni oluşturmayı hedefleyin. Böylece arkadaşlarınız ile olan toplantılarınızda iletişiminiz daha sağlıklı ve uzun olacak.

Rahatlık söz konusu olduğunda yeriniz varsa bir salıncak ya da hamak takmak mükemmel bir dokunuş olacak. Alana kişisellik katmak için kendi renklerinizi kullanabilirsiniz. Eğer hayır ben chill out tarza uygun şekilde ilerlemek istiyorum derseniz daha çok nötr tonlara ve bohem tarzda yastıklar veya oryantal renkler kullanın. Büyük ve kabarık yastıklar kullandığınız zaman dinlenmek istediğinizde aklınıza ilk gelecek yer burası olacak. Ayrıca serin havalar için hali hazırda kanepede bulunacak bir battaniye de ekleyin.

Dış alanlarda nötr, beyaz, mavi, bej ve pastel tonlar kullanmak sadece rahatlığı çağrıştırmakla kalmıyor aynı zamanda daha az ısı çekiyor. Dış alanlar için mobilya tercihi yaparken renk ve yapı malzemesini bilmek önemli. Yağış ve ısı aldığında yıpranmayacak malzemeler kullanılan mobilyaları tercih edin.

2021'nin En Rahat Ev Dekorasyonları, balkon, saksıda limon ağacı

Biliyorsunuz ki doğru aydınlatmanın her zaman olumlu sonuçları oluyor. Kullanacağınız aydınlatmalar ruh halinizi etkiler. Burada teras için led ışıklar, dekoratif avizeler veya mum kullanabilirsiniz. Mumlar rahatlamak istediğiniz herhangi bir alanda tipik bir huzur etkisi yaratır. Mahremiyet söz konusu ise kumaş tente kullanabilirsiniz. Bu kumaş üzerine aydınlatma için ampuller monte ederek romantik bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca tente bir perde kullanarak günün sıcak saatlerinde gölgenin tadını da çıkarabilirsiniz.

Terasta zemin oturma köşesi oluşturmak isteyenlerdenseniz, bir ahşap üzerinde minderler kullanabilirsiniz. Daha fazla doğallık sahibi olmak istiyorsanız seçeceğiniz minderler küçük çiçek desenli olanlar olabilir.

Kullanacağınız ahşabı kendiniz hazırlayacaksanız;

  • Ahşabı önce talaşını yok etmek için zımparalayın.
  • Daha sonra da bozulmayı önlemek için bir kat cila ekleyin.
  • Daha fazla konfor için ahşap üzerinde kilim kullanabilirsiniz.

Terasta başka bir seçenek ise zeminin(parke) ve mobilyaların ahşap kullanılması. Ahşap zeminli bir teras ile ev bitkileri birleştiğinde olağan doğa yansımasına sahip olursunuz. Kullanılan mobilyalar da doğa dostu olacağından zemin-mobilya-bitki etkileşimi iyi olacaktır.

Bitki bakımında zorluk çekerim, terasım çok rüzgar alıyor, her zaman müsait olamıyorum diyorsanız Balkon Tasarım Önerileri yazımda hangi tür ev bitkilerinin bakımının daha kolay olduğundan bahsetmiştim. Merak edenler üzerine tıklayarak sayfadan okuyabilirler. Ayrıca Ev Bitkileri kategorisinden birçok bitki hakkında bilgi alabilirsiniz. 🙂

2021'nin En Rahat Ev Dekorasyonları

İç Mekan

Teraslarda ve balkonda “chill out” köşeleri oluşturmak artık bir moda diyebiliriz. Bunun dışında iç mekanlarda nasıl rahat bir ortam hazırlayabiliriz? Her ne kadar dış mekan için kullanımı moda olsa da chill out köşeleri tanımlayan şey dış mekan değil, rahat ve dinlenme alanı hizmeti amaçlamasıdır. Eğer kullanabileceğiniz bir dış mekanınız yoksa oturma odanızın küçük bir köşesini zevklerinize göre dekore ederek dinlenme alanı oluşturun.

2021'nin En Rahat Ev Dekorasyonları
2021’nin En Rahat Ev Dekorasyonları

Kullanabileceğiniz temel unsurlar küçük bir sandalye, hoş bir kolye lamba veya mum, küçük bir masa. Ahşap ve hasır sandalyeler ile nötr bir taban oluşturabilirsiniz. Eğer renkler ile neşeli bir görüntü arıyorsanız yumuşak minderler ve yastıklar ile destekleyin. Mükemmel bir denge elde etmek için desenlerin doğru seçildiğine dikkat edin. Oluşturmak istediğiniz köşeyi mümkünse pencere kenarına yakın yerleştirin böylece temiz havadan da faydalanın.

​Açık havada faydalandığımız büyük ve rahat minderler ve puflar burada da kaçınılmaz. Başka bir seçenek ise dekoratif tüylü bir halı kullanmak ya da çok yüksek olmayan şiltelerden yararlanmak. Bu alanda size hitap eden tablolar kullanmak chill out efektini destekler.

İç mekanlarda oluşturulan bu alanları büyük ihtimalle bir şeyler okumak için, arkadaşlarınızla kahve içmek için yılın soğuk zamanlarında kullanacaksınız bu yüzden bu alanlarda battaniye bulundurmak her zaman güzeldir. Ev içinde olsanız bile bir battaniyenizin olması her zaman ortama sıcaklık katacaktır. İç mekanda doğal mumlar huzur etkisini gösterir. Çok sayıda ve farklı boyutlarda mum kullanmayı deneyin. Rahatlama hissini kesinlikle mükemmel yansıtacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir