Home Ofis

Bu yıl yaratıcılığı ve verimliliği artıracak çalışma odası tasarım önerilerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduk. Corona birçok insanı evden çalışmaya zorladı. Bu durumda çalışmak sadece iş için değil daha çok öğrenciler için zor oldu. Uzaktan eğitim, EBA, online sınavlar hepsi birçok öğrenci için yeniydi. Pandemi boyunca kendimizi geliştirmek için de çok fazla zamanımız oldu. Evde ekmek, pide yapmayı bile öğrendik… Sadece pandemi değil bu yıl bizi zorlayan çok fazla olaya şahit olduk ne yazık ki. Depremler, çığ, sel felaketi, çekirgeler…

Home Ofis – Çalışma odası dekorasyon fikirleri

2020 ilk yarısında dünyayı sarsmayı başardı. Bu durumda çalışmak için yeterli motivasyona ihtiyacımız var. Her zamankinden daha fazlası için birkaç tüyoya da ihtiyacımız var. Bu yazı içinde birkaç yararlı madde ile evden çalışmayı kolaylaştıracak ve verimliliği artıracak fikirler vereceğim.

Ev ofis, yaratıcılık için ilham getirici bir alan şeklinde dekore edilmesi gerekiyor. Aslında ev ofisler çok ihmal edilen yerler olarak da görülebilirler. Ama verimli bir çalışma istiyorsak bazı küçük şeylerin başarılarını göz ardı etmemek gerekiyor. Her şey küçük bir dokunuş ile başlayabiliyor. Birçok tasarımcının ve editörün de bahsettiği bu maddelere göz atmaya başlayabiliriz. 🙂

1. Home Ofis İçinde Maviyi Kucaklayın

Eğer bir yerden başlamak gerekiyorsa bunu yapmak için en doğru yol renk seçimi olur. Renklerin insanlar üzerinde olumlu ya da olumsuz birçok etkisi var. Belki size saçma gelen bu detay işinizi kolaylaştırmanın çok basit ve temel bir yolu aslında. Mavi, insan psikolojisindeki etkisine göre çalışma alanlarında tercih edilmesi gereken ana renklerin başında geliyor. Çünkü mavi, sakinliği ve huzuru çağrıştırır. Mavi ile boyanmış bir alanda çalıştığınızda verimliliği artıracaktır. Akılda kalıcılığı artırmak için mavi renk kalem kullanabilirsiniz.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Dekorasyonda Renkler kategorisindeki makalelerime göz atabilirsiniz. Sadece mavi hakkında bilgi edinmek isterseniz direkt Mavi Dekorasyon yazımı okuyabilirsiniz

2. Rahat Bir Oturma Alanı

Çalışma odanıza, fırsatınız varsa, güzel bir okuma alanı oluşturun. Rahat bir kanepe, okumalarınız ve telefon görüşmeleriniz için bir saniyeliğine bile olsa uzaklaşmanızı ve rahatlamanızı sağlayacak. Tabii, orta rahatlıkta olması çalışmaya geri dönebilmek için önemli bir ayrıntı.

3. Canlı Aksesuarlar

Aksesuarlar sizi çalışma alanınızda olmaktan mutlu edecek küçük detaylar olmalı. Çok dikkat dağıtıcı renklerde ve şekillerde kullanmanızı tavsiye etmem. Belki anısı olan ya da hedefleriniz ile ilgili birkaç eşya sizi daha fazla motive edecek ve alanı sıkıcı olmaktan kurtaracaktır.

Home Ofis, düzenli masa, çalışma masası

4. Kara Tahta Duvar Boyası ile Home Ofis

Aksesuarların yanı sıra ofisinize eğlenceli ve bir o kadar da yararlı bir dokunuş eklemek ister misiniz? Göz önünde notlar bulundurmak, yapılacaklar listesi oluşturmak, unutmamanız gereken şeyleri yazmak için duvarınızda kara tahta boyası kullanabilirsiniz. Oldukça faydalı ve aynı zamanda dekoratif görünüyor.

5. Yeşillik Katılmış Home Ofis

Ofisinize hayat vermek için yapılacak mantıklı şeylerden biri ev bitkileri kullanmak. Renklerin etkisinden burada da faydalanabiliriz. Yeşil de tıpkı mavi gibi sakinliği ve huzuru alanınıza taşır. Buna en çok ihtiyacımız olan yerlerden biri çalışma alanımız. Sulu meyveler ve diğer bitkiler rahat ve temiz bir nefes almanıza da yardımcı olacak. Güzel kokular arasında ferah bir nefes ile çalışmak güzel olmaz mı?

Bakımı Kolay Ev Bitkileri arasından bir seçim yapabilirsiniz. Tüm Ev Bitkileri makalelerime de buradan ulaşabilirsiniz.

Home Ofis, ev ofis çalışma masası bitkisi

6. Home Ofis İçin Minimalist Bir Seçim Yapın

Dikkatinizi dağıtacak her türlü ayrıntıdan kaçınmanız çalışmalarınızda verimliliği ve devamlılığı etkileyecek. Minimalist yaklaşımda renkler daha çok nötr tonlarda tercih edilse de maviyi ve yeşili unutmayın. Fazla beyaz ya da aynı tonda dekore edilmiş bir alan sadece gözünüzü yoracaktır. Eğer güzel beyaz ya da nötr renk bir masada çalışmak istiyorsanız bu nötrlüğe sıcaklık katmak için mavi, yeşil ya da koyu tonda bir sandalye kullanabilirsiniz. Masanızda ya da raflarda dağınıklıktan kaçının. Bunun yanı sıra basit mobilyalar tercih edebilirsiniz.

7. Doğal Işığı Kaçırmayın

Masanızı dış mekan ile bağınızı kopartmayacak şekilde konumlandırın. Doğal ışığın, masanızın önünde ya da yanında olmasını sağlayın. Dış mekanın dikkat dağıtıcı olmaması için ince tül tercihi yapabilirsiniz. Ev ofisiniz özellikle küçük bir alan ise doğal ışığı alması daha fazla alana sahipmişsiniz hissi verecektir. Gün ışığı ile canlı hissederiz ve bu da verimi artırır.

8. Alanı Optimize Edin

Dağınık bir ev ofisinde kimse mükemmel sonucu elde edemez. Ofisinizi, etrafınızdaki eşyaları kolayca optimize edebileceğiniz şekilde dekore edin. Bunun için birçok seçeneğiniz var. Çekmecelerin yanı sıra asılı raflar kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bir diğer güzel fikir de iki şifonyere sahip bir masa kullanmak. Böylece kullanacak daha fazla alana sahip olursunuz. Bu alan imkanının eşyaları çeşitlerine göre düzenlemeniz konusunda yardımı olacak.

9. Açık Raf Kullanın

Açıkta raf kullanmak neyin nerede olduğunu görmeniz konusunda daha fazla işinize yarayacak. Her şeyi görmek, zaman kaybının da önüne geçer.

10. Rahat Halı Tercihi

Görsel olarak yatıştırıcı bir alan sağlamak için soft bir halı tercihi yapın. Renk seçimini basit tutun. Ev ofisin doku ihtiyacını bu şekilde giderebilirsiniz. Kendimden yola çıkarak, yumuşak dokulu bir halının olduğu yerde bulunmaktan mutlu oluyorum. Bu yüzden yumuşak halılar ev ofisi için güzel bir seçim olabilir.

11. Sıcaklığı Yakalayın

Ev ofisi, evin içinden ayrı hissettirmemek için ahşap ve mumlardan yardım alabilirsiniz. Ahşap, nefes alabilen bir madde ve bitkilerle birlikte kaliteli bir yaşam alanı sunuyor. Aynı zamanda sıcak bir ev ortamı için dekorasyonda kullanılan ilk seçeneklerden biri. Ateşin sakinleştirici özelliğini de eklediğinizde pozitif bir alana sahip olacaksınız.

Home Ofis

12. Kafein Merkezi

Son olarak, fazladan bir dolap ya da saklama alanına sahipseniz burayı kahve için ayırabilirsiniz. Yakınlarda kafein bulundurmak, özellikle kahve bağımlısıysanız, çalışma alanının etrafında bulunmaktan zevk almanızı sağlayacak. Aynı zamanda kahve kokusu da kendisi kadar dinçlik veriyor.


Blogdaki son yazılar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir