Çiçekler ve Bitkiler

Yaz Çiçekleri 1: Haziran Ayı Çiçekleri — Haziran ayında doğanlara özel

haziran ayı çiçekleri

Yaz aylarını hatırlatan en belirgin şeylerden biri çiçekler. Mis kokuları bütün sokakları sardığında ilkbaharın sonlarına geldiğimizi ve artık yazın muhteşem aromalarını hissederiz. Yılın tam ortası, altıncı ayında açan çiçeklerimiz neler? Haziran ayında doğanlar için hangi çiçekler tercih edilmeli? Ya da haziranda bahçeme hangi çiçekleri almalıyım gibi sorular kafanızı meşgul ediyorsa şöyle sizi aşağıya doğru alayım çünkü bu yazıda haziran ayının birkaç güzel çiçeğinden bahsediyor olacağım.

Öncelikle şunu söyleyeyim Haziran dendi mi akıllara önce Gül gelmeli. Gülün en güzel zamanları yazın ilk ayıdır. Yani biz zirveyi Gül’e teslim ediyoruz. Bunu sadece biz yapmıyoruz tabii, uzun zamandır Haziran ile özleştirilmiş bir çiçek. Erken yaz dönemi bahçeyi ziyaret etmek için en güzel dönemdir. Çünkü güzellikler bu dönemde başlıyor. Bahçenin manzarası ve aromaların ferahlığı günün huzurunu korumak için yeterli olur.

Aslında hepsini çok yakından tanıyoruz ama bakalım Haziran ayının çiçekleri neler?

Haziran ayının çiçekleri neler?

Güller, Hanımeli çiçekleri -ki benim erken dönem yaz günlerinde en favori çiçeğimdir-, Balon Çiçeği, Nilüfer, Ortancalar, Manolya çiçeği gibi çok renkli ve oldukça güzel kokulu birçok çiçek Haziran ayında açıyor. Haziran denilince akla ilk gelen çiçekle başlayalım.

1- Gül

Belki de en popüler çiçek olarak düşündüğümüz Gül -ki en popülerdir-, Haziran ayının değerli çiçeklerinin başında yer alıyor. Aşkın güzide sembollerinden biri kırmızı güller. Genellikle sevginin bir temsilcisi olarak hediye ediliyor. Güllerin renklerine göre anlamları da değişiyor. Çok daha fazla bilgi için Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden Gül Sayıları ile Değişen Anlamlar ya da Beyaz Gül Neyi Sembolize Eder? gibi turuncu, pembe ve siyah güllerinden anlamlarına da göz atabilirsiniz.

gül

2- Hanımeli

Mutluluğu ve pozitif duyguları aşılayan, sarma sarma dallarından aşağılara inen, boru şeklindeki çiçekleri ile yazın başlangıcını mutluluğa götürür. İlkbaharın sonlarına doğru çiçeklerin açtığını görebiliriz. Eğer bahçenize bir sarmaşık arayışındaysanız ilk önerdiğim, değerlendirmeniz gereken Hanımeli çiçekleridir.

Ekstra bir bilgi de Hanımeli adıyla ilgili olsun o zaman. İngilizce “Honeysouke” kelimesinden geliyor. Türkçeye “bal emmek” şeklinde geçmiş. İlk aşklar ve eski aşıklar için nostaljiyi temsil ediyor. Nostaljiyi sembolize etmesinin sebebi eskiden ölen insanları onurlandırmak için evlerinin yakınlarına dikilmesinden geliyor.

Peki ölen biri için neden Hanımeli seçilmiş? Çünkü Hanımeli çiçekleri hayatınıza mutluluğu ve pozitifliği çekmek için kullanılan bir çiçek. Efsanelere göre ölen yakınlarının evlerinin etrafında Hanımeli olması olumsuz enerjiyi ve kötü ruhları kovuyor.

hanımeli - Haziran Ayı Çiçekleri
haziran ayı çiçekleri

3- Balon Çiçeği

Yıldızlı mavi çiçekleri sunan, küçük balonları andıran bir bitki. Yaz boyunca çiçekli kalır ve bakımı da kolaydır. Bulundukları ortama hayat getirir, mavi ve mor çiçekler açar.

Çiçeklerin anlamları hakkında çokça bilgiye sahibiz. Renkler ve çiçeklerin ilk dikkate alındığı dönemlerde sembol haline gelen farklı ve anlamlı izler kalmış. Renginin mavi olması, Balon Çiçeklerine huzur ve dinginlik anlamını katmış. Ayrıca tarihsel olarak mavi çiçekler yakınlığı, güvenliği ve ilhamı sembolize ediyor.

balon çiçeği - Haziran Ayı Çiçekleri
haziran ayı çiçekleri

4- Ekinezya — Pembe Koni Çiçeği

Koni şeklinde fazlaca çiçek var ancak bu çiçekler diğerlerinden farklı bir taç yaprağına sahip. Pembenin en güzel görünümü ve mükemmel kokusu ile en çok tercih edilen yaz çiçeklerinden biri. Tek olumlu yönü çekici görünümü de değil. Ekinezya çiçekleri vazolarda 2 haftaya kadar solmadan duran çiçeklerdir. Bu uzun ömürlü oluşu ve çekiciliğinden bir şey kaybetmemesi nedeniyle güç ve şifa anlamlarını taşır.

Tabii bu anlam için tıbbi özellikleri de göz önünde bulunduruluyor. Yaygın olarak bitkisel ilaçlarda kullanılır. Hatta belki de birçoğunuz bu çiçeği bitkisel ilaçlardan tanıyor. Öksürük, bronşit, soğuk algınlığı ve üst solunum yollarının tedavisinde kullanılıyor.

ekinezya çiçeği
haziran ayı çiçekleri

5- Ortanca Çiçekleri — Haziran Ayı Çiçekleri

Aslında hiç anlatmaya gerek olmayan, herkesin hayranlıkla izlediği ve bahçelerin en çok tercih edilen çiçeklerinden biridir. Top top ayrılmış kümeler halinde bulunur. Renk çeşitliliği ve mükemmel kokusu ile insanı kendine çeker. Ortanca çiçekleri yazın ilk döneminde görülüyor. Haziran bahçelerinde yerini aldığında pembe, mor, kırmızı ve beyaz gibi renklerde olur. Yılın ikinci yarısında ise yeşil ve kahverengi gibi tonlarını görebiliriz.

Ortanca çiçeklerinin şükran, zarafet ve güzelliği temsil ettiği biliniyor. Ayrıca bol çiçekli kümeleri de bolluğun bir sembolü olarak görülüyor.

ortanca çiçeği - Haziran Ayı Çiçekleri
haziran ayı çiçekleri

6- Lotus Çiçeği — Haziran Ayı Çiçekleri

Lotus çiçeği anlamı dünyanın en eski yıllarına kadar dayanır. Karanlık ve çamurlu sularda yetişen lotus çiçeği geceleri su altında kalırken, güneşin doğuşu ile birlikte su yüzüne çıkar. Kişisel inancınız ne şekilde olursa olsun, çamurlu bir yerde büyüyen tohumun görkemli bir çiçeğe yolculuğu, güzel bir şeyin acıdan büyüyebileceğini ve sonunda çiçek açabileceğini gösterir. İnsana bu şekilde fazlaca umut veren bir çiçektir. Bu yüzden Mısır mitolojisinde lotus çiçeği güneşin doğuşunu sembolize eder. Hatta güneşin, lotus çiçeği açtığı zaman çıktığına inanılıyor.

Lotus çiçeği hakkında daha farklı bilgiler ve eğlenceli gerçekleri için Kutsal Çiçek: Lotus yazımı ziyaret edebilirsiniz.

lotus çiçeği - haziran ayı çiçekleri

7- Manolya Çiçekleri — Haziran Ayı Çiçekleri

Manolya dediğim zaman akıllara önce kokusu geliyor. Çünkü oldukça güçlü bir kokuya sahip. Bal benzeri, çok tatlı aromalarda kremsi bir çiçektir. Kokusunu bir kere aldığınızda büyük ihtimalle bahçenizin her köşesine Manolya ekmek isteyeceksiniz. Sadece bahçede değil, parklarda ve saksılarda da mükemmel sonuçlar elde edersiniz. Mükemmel kokusu bu çiçekleri dekoratif olarak kullanılmaya itmiştir. Yetiştiricilerin çoğu dekor amaçlı ekim yapar. Her mevsimde yeşil rengini de korur. Ilıman yerlerde çok kolay yetişir. Asya’ya özgüdür diyebiliriz.

manolya çiçeği - haziran ayı çiçekleri

yaz mevsimi çiçekleri, yaz çiçekleri, yaz cicekler, mevsim çiçekçi, yazın açan çiçekler, yazlık çiçekler, haziran çiçekleri, haziran ayı çiçekleri, haziranda açılan çiçekler, haziran ayında dikilen çiçekler, manolya çiçekleri, nilüfer, gül anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.