Çiçekler ve Bitkiler

Hangi çiçek ne anlama gelir? — Çiçek Anlamları

Hangi çiçek ne anlama gelir

Çiçek türleri, çiçeğin evrensel bir dil oluşunu gösterir. Her çiçeğin bir anlamı ve bir tarihi vardır. Kültürlerde hediye olarak, duyguları ifade etmek için ya da bir mekanı güzelleştirmek için gibi birçok şekilde kullanılıyor. Çiçekler aslında inanılmaz derecede güçlü ve ince bir iletişim türüdür.

Sevdiğiniz çiçekler nereden geliyor ya da neyi sembolize ediyor hiç merak etmediniz mi? Hangi çiçeklerin sevgiyi, hangilerinin umudu, şansı ya da şifayı temsil ettiğini? Bitkileri, çiçekleri ve doğayı çok seven herkes bir gün bunları öğrenmek ister. Bahçeye dikmek için ya da sevdiklerinize hediye etmek için çiçek mi arıyorsunuz? O zaman şimdi çiçekler için çok ayrıntılı bir bilgi servisine başlayalım.

Diğer bitki ve çiçek yazılarıma Bitki Faydaları kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Çiçek Renkleri ve Anlamları – Hangi çiçek ne anlama gelir?

Çiçek renklerinin de bir geleneği var. Bu gelenek çiçeklerin işlevlerinden ya da uygulamadan geliyor olabilir. Renklere göre seçimler yaparken neyi ifade ettiğini de bilmek gerekir. Bu bilgiler aslında 2 yöne ayrılıyor. Birincisi çiçek renklerinin geleneksel olarak neyi ifade ettiği, ikincisi ise bilimsel anlamları. Hangi çiçek ne anlama gelir? Bakalım bunlar neler?

1. Geleneksel Renk Seçimi

Geleneksel tarzda bir yaklaşım genelde güller için kullanılıyor. Ama diğer çiçekler için de bu anlamlardan faydalanılıyor tabi ki.

 • Kırmızı romantik
 • Derin, koyu kırmızı yas
 • Mor ilk bakışta aşk
 • Mercan ve turuncu renkler arzu, coşku
 • Sarı neşe ve dostluk ama aynı zamanda kıskançlık
 • Pembe minnettarlık ve takdir etme
 • Açık pembe hayranlık ve sempati
 • Beyaz barış, tevazu, saflık, masumiyet ve saygı

2. Bilimsel Renk Seçimi

Bilimde her rengin bir anlamı vardır. Aslında bu anlamlar renklerin bize psikolojik olarak hissettirdikleri şeylerden gelir. Bu anlamlar renklerin bilinçaltını nasıl etkilediği ile ilgilidir. Yani araya renkler girince olaya daha bilimsel yaklaşmak mantıklı geliyor.

 • Siyah : özgüven, kudret ve güç
 • Mavi : sakinleştirici
 • Yeşil : yatıştırıcı, zihinsel ve fiziksel olarak gevşetici, depresyon, anksiyete, sinirliliğe yardımı olur
 • Menekşe : huzur
 • Pembe: rahatlatma, gerginlik azaltma
 • Sarı : heyecan, depresyon engelleyici, neşe
 • Turuncu : enerji, uyarı, arzu
 • Kırmızı : beyin dalgası aktivitesini uyarır, kalp atış hızını, solunumu ve kan basıncını artırır

Çiçek Türleri ve Anlamları – Hangi çiçek ne anlama gelir?

1. Papatya

Bilimsel adı: Asteraceae

Papatya neredeyse her yerde yetişiyor. Yani her yer derken gerçekten dünyanın her yeri, sadece Antarktika kıtasında yetişmiyormuş. Onun dışında her yerde papatya görebilirsiniz. Bu da papatyaları en büyük bitki ailelerinden biri yapıyor. Papatya, masumiyeti ve gençliği çağrıştırır. Aslında annelere ilk olarak papatya hediye edilmesinin nedeni de buymuş. Papatyanın rengi değiştikçe üstündeki anlam da değişiyor. Yani renkler her çiçek için geçerli.

Bulunduğu ortamdaki toprak ortalama ve aldığı ışık tam olursa iyi büyür. Tedavi için kullanılabilir. Solunum yollarına ve cilt yaralarına faydalı hale getirilebilir.

daisy, papatya, Hangi çiçek ne anlama gelir

2. Orkide

Bilimsel adı: Orchidaceae

Hangi çiçek ne anlama gelir? Tropik bir çiçek olarak görülmesine rağmen yalnızca üçte biri tropik olan çiçektir. Üçte ikisi dünyanın diğer yerlerinde yetişebilir. Yenilmez ancak meşhur pişirme malzemelerinden olan Vanilya bir orkide çeşidinden gelir. Peki siz orkidenin en eski çiçeklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? En eski ne kadar eski? Bilim insanları orkidelerin yaklaşık 100 milyon yıl önceye kadar dayandığını söylüyor. 30.000’den fazla da çeşidi var. Neyi ifade ediyor? Birçok orkide çeşidi olduğu için hepsinin farklı farklı anlamları ortaya çıkıyor. Yani çok yönlü bir çiçektir. Genel olarak bakıldığında orkideler sevgiyi, düşünceli olmayı, lüksü ve bereketi temsil eder.

 • Phalaenopsis orkideleri sağlığı ve refahı
 • Dendrobium orkideleri bilgeliği ve güzelliği
 • Cymbidium orkideleri gücü ve asaleti
 • Oncydium orkideleri aşkı ve yeteneği
beyaz orkide, Hangi çiçek ne anlama gelir

3. Gül

Bilimsel Adı: Rosa

Çiçek listesine başlandığında ilk sırada görmeye alışkın olduğumuz bir çeşit. Bunun ana sebebi güllerin dünya kültüründe önemli bir yerde olması, yenilebilir olması ve aşkı, sevgiyi, güzelliği sembolize etmesidir. Yani, hepimiz kırmızı bir gülün seni seviyorum anlamına geldiğini biliyoruz. Gülün romantizmle olan bu ilgisi her zaman popüler olmasını sağlıyor. Çok zengin bir renk skalası ya da çok çeşitli kokularının olması da bunun sebebi olabilir. Yani sayılabilecek çok şeyi var.

 • Beyaz güller masumiyet
 • Pembe güller mutluluk
 • Mercan gülleri arzu
 • Sarı güller neşe, arkadaşlık
 • Şeftali gülleri tevazu ve takdir
 • Lavanta gülleri ilk görüşte aşk
 • Kırmızı güller tutkulu aşk
gül, beyz gül, kırmızı gül, sarı gül, Hangi çiçek ne anlama gelir

4. Zambak

Bilimsel Adı: Lilium

Zambaklar görkemli ve dikkat çekici şekilleri ile akılda kalır. Kokusu mükemmeldir. Bu yüzden buketler için en iyi tercihlerden biri zambaktır. Zambaklar en bilindik olarak adanmışlık ya da saflık anlamları taşır. Yine bu çiçekler de renklerine göre değişik anlamlara gelir. Hera ve Zeus efsanesinden ötürü Lilyum çiçeği yeniden doğuşu da simgeler. Bu arada eklemek isterim ki zambak kediler için zehirli bir çiçektir.

 • Beyaz zambaklar saflığı,
 • Pembe zambak refahı,
 • Kırmızı zambak tutkuyu,
 • Turuncu zambak gururu,
 • Sarı zambak minnettarlığı ifade eder.
zambak, çiçek çeşitleri

5. Ortanca

Bilimsel adı: Hydrangea macrophylla

Bahçelerde renk renk, top top çiçekleri ile en popüler bitkiler arasında tabii ki. Ortancaların çok sayıdaki minik çiçekleri bir top şeklinde birlikte durur. Geleneksel bir çiçek ve genelde mavi renkte görürüz. Ama birçok rengi vardır. Yaklaşık olarak 75 ortanca çeşidi var.

 • Pembe – Romantik, düğün ve evlilik
 • Mavi – Af dilemek
 • Beyaz – Zarafet, bolluk ve övünme
ortanca, hydrangea

6. Anemon

Bilimsel adı: Anemonastrum

Genelde rüzgar çiçeği denilir. Bu isim rüzgârlara hükmeden Yunan tanrıları Anemoi’den türetilmiş. Papatyalar gibi birçok yerde yetişebilir. Ancak papatyalardan farklı olarak Antarktika kıtasının yanı sıra Avustralya kıtasında da görülmez. Bu çiçek uzun ömürlüdür, çok kolay yayılır ve çoğalır. 120 çeşidi var ve oldukça renkli bir familyaya sahip. Güneşi sever, drene edilmiş toprakta çok iyi yetişir. Ancak çok yağışlı soğuk mevsimde iyi gelişmez. Çiçek açma zamanları da ilkbahar başı ya da yaz mevsimidir. Sonbaharın bir kısmında da çiçekli kalabilir. Anlamı: Terkedilmiş, samimiyet

Klasik edebiyatta, anemonlar, tanrıça Venüs’ün ölü sevgilisi Adonis’in kanına nektar serpiştirmesiyle yaratılmıştır.

anemon, çiçek türleri

6. Süsen

Bilimsel Adı: Iris

Süsenler inanç, bilgelik, yiğitlik ve umut anlamına gelir. Dünyanın her yerinde doğal olarak yetişir. En popüler rengi mavi ama beyaz ve sarı olanları da çok güzel. İsmini Yunan Tanrıçası İris’ten almış.

iris, süsen çiçeği

7. Lavanta

Bilimsel adı: Lavandula

Mis kokusuyla gönlümüzü fetheden lavanta, bağlılığın sembolüdür. Bu demek oluyor ki birine lavanta hediye etmek ona bağlı olduğunuzu göstermek demektir. Kokusu insanı sakinleştirir çünkü lavanta stres azaltır. Bahçelerde hep görmeyi istediğimiz bir çiçek böylece kokusu hep yanınızda kalır.

Lavender, lavanta bahçesi, çiçek türleri

8. Akasya

Bilimsel adı: Acacia

Akasya ağacının mükemmel görünümlü çiçekleridir. Aslında yumuşak bir çiçektir ama kabarık görünmeyi sever. Yine lavanta gibi bahçelerin vazgeçilmez çiçeğidir. Yani mükemmel tatlı kokuları var. Rüzgar estiğinde gelen güzel kokusu ve huzur veren çiçekleri sizi her zaman kendine çekmeyi başarır. Gizli Aşk, İffetli Aşk anlamlarına gelir.

Acacia flower, akasya
Hangi çiçek ne anlama gelir?

9. Lale

Bilimsel Adı: Tulipa

Zambakgiller ailesinin bir üyesi, çok yıllık çiçeklerdir. En sevilen çiçekler arasında olmasına asla şaşırmıyorum çünkü mükemmel renkleri var ve her biri ayrı ayrı gününüzü güzelleştirir. Zenginliğin ve bereketin sembolüdür. Birçok Orta Doğu kültüründe kutsal bir çiçek olarak görülür.

lale, çiçek türleri

10. Karanfil

Bilimsel Adı: Dianthus

Aslen Asya ve Avrupa’ya özgü, dayanıklı bir çiçektir. Güzel fırfırlı yapısı ile hayran biriktirir. Beyaz renkli karanfil tatlı ve sevimli, pembeleri seni unutmayacağım anlamına geliyor. Ama sarı olanları almadan önce bir düşünün çünkü küçümseme anlamını taşıyormuş.

pembe karanfil
Hangi çiçek ne anlama gelir?

11. Sümbül

Bilimsel Adı: Alstroemeria

Gövdesi boyunca çiçekleri olan tomurcuklu bir bitkidir. En çok tercih edilen çiçeklerden biridir çünkü eşsiz bir kokuya sahip. Çok çeşitli renklerini görebilirsiniz.

Bağlı kalmayı ve sonsuza kadar sürecek sevgiliyi ifade eder.

sümbül

12. Ayçiçeği

Bilimsel Adı: Helianthus

Ayçiçek, benim görmeyi en sevdiğim çiçeklerden biri. Çünkü sarı rengi insana neşe katıyor. Bilimsel adını Yunanca kelimelerden alıyor. Helios=Güneş ve Anthus=Çiçek. Parlak sarı çiçekleri sizi her zaman neşeyle karşılar. Anlamı ise gurur ve güneşlidir.

ayçiçeği

13. Nergis

Bilimsel Adı: Narcissus

Tıbbi olarak değerli olmasından ötürü eski uygarlıkların en bilenen çiçeklerinden biridir. Çiçekler ismini yaşanmış olaylardan alırmış o dönemlerde. Nergise de ismi boğulduğu havuzdaki kendi yansımasına takıntılı hale gelen kendini beğenmiş genç Narcissus’un efsanesinden gelmiş. Sular üzerindeki nergis görüntüleri Narcissus’a benzetilmiş.

Saygı, karşılıksız aşk, bir tek sen anlamlarına geliyor.

nergis, çiçek türleri

14. Lotus

Bilimsel adı: Nelumbo

Nelumbo cinsi Lotus çiçeği yağmur ormanlarının güzelliklerinden biri. Çamurda yetişen Lotus, geceleri kapanır gündüzleri çiçeklerini açar. Yeniden doğuşu, kendini yenilemeyi ve aydınlanmayı temsil ederler.

lotus çiçeği

15. Manolya

Bilimsel adı: Magnolia

Manolya, bahar geldiğinde ağaçları süsleyen mükemmel görüntüye sahip çiçeklerin ortak adıdır. Bize ilkbaharın müjdesini verir. Bu nedenle manolyanın anlamı doğa sevgisidir.

manolya

16. Haşhaş

Bilimsel adı: Papaver somniferum

Bu çiçekler yumurta şeklinde yumuşak bir yaprak içinden çıkar. Dokunuş hissi çok güzel yaprağını açıp çiçeği çıkarabiliyorsunuz. Ama kendi haline bırakmak en iyisi. Haşhaş birçok şekilde faydalı olabilir ancak bazı değişik yönleri de yok değil. Narkotik maddeler içerdiği biliniyor. Yani doktor kontrolünde faydalanmak gerekir. Görünümleri mükemmel olan bu çiçekler içerdikleri uyuşturucu madde yüzünden ölümü, uykuyu, hayal gücünü ve huzuru temsil eder.

haşhaş çiçeği

17. Krizantem (Kasımpatı)

Bilimsel Adı: Chrysanthemum

Kasımpatının birçok anlamı var. Keder ve sıkıntıdan başlayıp Çin ve Japon kültürüne kadar büyük bir yeri vardır. Mevsimsel olan bu çiçek genel olarak sonbaharı ve zarafeti temsil eder.

kasımpatı

18. Yıldız Çiçeği

Bilimsel adı: Dahlia

Yıldız çiçeği güneşi gördüğü sürece mükemmel büyür. Bilinen çok sayıda faydası var. Rengarenk çeşitleri onu bahçelerin en çok tercih edilen çiçeği yapar. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde çiçekleri olur. Aynı zamanda anavatanı Meksika’nın ulusal çiçeği kabul ediliyor. Anlamı sevgi, sabır ve titizliktir.

yıldız çiçeği

19. Çiğdem

Bilimsel adı: Crocus

Neşeyi ve sevinci temsil eder. Yaylaların gözde çiçekleri yaz mevsiminin ve kışın habercisi olarak kabul ediliyor. Mevsimlik renkleri farklıdır. En sevilen sarı çiğdem ve mor çiğdem yazın habercisi kabul ediliyor. Lila ve pembe renkte olan çiğdemler ise kışın gelişini temsil eder.

çiğdem

21. Hanımeli

Bilimsel adı: Lonicera

Bence çiçekler arasında kokusunu en güzel olandır. Hatta o kadar güzel ki yumuşatıcılarda bile kullanırım. Görüntüsü de mükemmel, renkleri sizi heyecanlandırır ve mutluluk verir. 180 türü var ve bunun büyük çoğunluğu Çin’de yer alıyor. Zarifliği, bağlılığı ve mutluluğu temsil eder.

Honeysuckle, hamıneli çiçeği, çiçek türleri

22. Portakal Çiçeği

Bilimsel adı: Citrus aurantium L

Beyaz rengi ve kokusu ile büyüleyen bir çiçektir. Adından da anlaşıldığı gibi mevsimsel olarak portakal zamanı çıkar. Portakal çiçeğinin bu listeye girmesini sağlayan anlamlarının çok güçlü ve kıymetli olmasıdır. Karşılıklı aşk, masumiyet, evlilik ve bereketi temsil eder. Bu temsilinden ötürü tarihsel olarak düğünlerde kullanımı yaygındır.

portakal çiçeği, çiçek türleri ve anlamları

Çiçek Türleri, Çiçek Türleri, Çiçek Türleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.