Funda çiçeği, kökeni Avrupa ve Güney Asya olan daha çok dağlarda ve tarlalarda yetişen güzel kokulu bir çiçektir. Küçük mor, pembe ya da beyaz çiçekleri vardır. Bu yabani çalılıklar dağlara ve kayalıklara renk getirir. Renk getirirler diyorum çünkü kış aylarında ortalarda hiç renk yokken kendilerini gösterirler. Kışın başlarında mükemmel kokuları ile çiçek açmaya başlar ve ilkbaharı da çiçekli geçirirler. Kışın çiçek açması sebebi ile “Kış Kraliçesi” denir. Zorlu şartlarda ve dağlarda yaşaması ona “güçlü” anlamını katmıştır.

Funda çiçeklerini çok farklı isimler ile tanıyor olabilirsiniz. En bilindiği “Süpürgeotu”. Peki neden bu çiçeklere süpürgeotu deniliyor? Çiçeğin cinsi Calluna temizlemek (kalluno) fiilinden türemiş. Temizlik anlamı ve uzun çalılarının süpürge olarak kullanılmaya başlaması birleşince çiçeğin adı Süpürgeotu olarak kalmış. Diğer isimleri arasında Erica, Süpürge Çalısı, Calluna Vulgaris gibi isimler var.

Çiçekler her zaman duygularımızı ifade etmemize yardımcı olmuştur. Hayatımızın büyük bir parçasıdır. Düşününce, takdir ve kutlama gibi ihtiyaçlarımızda hep yanımızda olur. Evlere renk katar, canlılık getirir. Her çiçek gibi Funda çiçeği de farklı anlamlara ve sembolizme sahiptir. Kendine özgü olan bir tarih ile gelen anlamları bilmek, bizlere kendimizi ifade etmek için doğru yolu gösterir. Karmaşalardan uzaklaştırır.

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

funda çiçeği, süpürgeotu çayı faydaları, pembe çiçek

1. Funda Çiçeği Anlamı Nedir? — Süpürgeotu çiçeği

 1. Funda çiçeği dağların ve yamaçların kayalıklarında yetişir. Kış aylarının kar ve soğuklarına dayanıklılık gösterir. Bu fiziki konum çiçeğe dayanıklılık ve güç anlamları katmıştır.
 2. Aynı zamanda kendi kendine yetebilmesi bağımsız ve özgür anlamını getirir. Bir sevdiğinize zor zamanında her türlü güçlüğü atlatabilirsin, üstesinden gelebilirsin demek için Funda çiçeği hediye edebilirsiniz.
 3. İyi şans işaretidir. Evde Funda çiçeği yetiştirmek size iyi şans getirir. Ayrıca şansa ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz kişiye hediye etmek için mükemmel bir seçimdir.
 4. Hayranlık ve bir kimsenin varlığına verilen değer anlamını taşır.
 5. Ekstra bir bilgi olarak, her çiçekte olduğu gibi Funda çiçeğinde de renkler değiştikçe anlamlar değişebilir. Çiçeklerin renkleri ne anlama geliyor bunları da bilmek iyidir. Peki nedir bu renklerin anlamları? Kısaca bunlardan da bahsedeyim.

2. Süpürgeotu Renkleri ve Anlamları

Süpürgeotu mor, pembe ve beyaz renklerde dağları süsler. Bu çiçeklerin güzel ve tercih edilen anlamları var. Ancak renkleri farklılaştıkça anlam da değişir.

 • Mor Funda Çiçeği Anlamı: Hayranlık ve varlığa verilen değer. Güzelliği ve bir insanın sizin için ne kadar gerekli olduğunu vurgular.
 • Pembe Funda Çiçeği Anlamı: Tutku ve güzel sevmek anlamı taşır. Güç ve dayanıklılık, özgürlük ve bağımsızlık süpürgeotu için geneli kapsayan anlamlardır.
 • Beyaz Funda Çiçeği Anlamı: İyi şansın temsilcisidir. Aynı zamanda koruma ve saflık anlamlarını da beyaz renginden alır. Evinize iyi şans ve pozitif enerjiyi taşır. Şans tılsımı olarak kullanan ve yanında taşıyanlar da vardır.
funda çiçeği, pembe çiçek

3. Süpürgeotu Özellikleri, Ne İşe Yarar? Funda Çiçeği Faydaları

Funda çiçeği iyileştirici özelliklerine sahip bir dağ çiçeğidir. Tedaviler için ilk olarak 17. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Bunun için çiçeğin yaprağı kullanılıyor. En çok tüketilen şekli çay olaraktır ancak kozmetik alanda da yaygındır.

Yarım litre kaynamış suya 6 çay kaşığı kuru Funda atarak faydalı bir bitki çayı hazırlarsınız. (Su kaynadıktan sonra ateşten alınmalıdır. Daha sonra kuru funda ekleyin.)

 • Sindirim sorunları ve idrar problemleri için alternatif tıbbın bir ilacıdır.
 • Sistit ilacı olarak kullanılabilir.
 • Böbrekleri temizlediği düşünülür.
 • Son zamanlarda ise romatizma için kullanılmaya başlanmış.

UYARI: Sürekli olarak funda çayı tüketmek karaciğere zarar verir. Funda çiçeğinde yüksek oranda bulunan “Tanen” maddesi kas lifleri üzerinde etkindir ve 2 haftadan fazla üst üste tüketilmemelidir. Ayrıca hamile ve emzirme döneminde olanlar doktoruna danışmadan tüketmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir