Frezya çiçeği

Çiçekler her alana muhteşemlik katan, hayatın pozitif enerjisini taşıyan, birçok olumlu anlamlara sahip eşsiz ve zarif varlıklardır. Güzelliğin ve barışın önemli temsilcileridir. Sağlıklı ve doğal hissetmenize her zaman yardımları olur. Ayrıca iletmek istediğiniz mesajları en ince yol ile sizin için iletir. Aynı zamanda dekoratif ve aroma verici gibi kullanımları da ekstralarıdır.

Bütün çiçeklerin kendine has güzellikleri ve ayırt edici özellikleri var. Güzel kokuları biz insanları her zaman mest etmiş ve onları yanımızda taşımak istemişizdir. Bu şekilde parfüm şişelerine aromaları dahil olmuş oldu. Parfümlerde kullanılan çok çeşitli çiçekler var ancak bazıları her insana olmasa da yüksek oranda beğenilme oranlarına sahip. Parfümlerde en yaygın kullanılan çiçeklerden biri Frezya çiçeğidir.

Frezya çiçeğinin kökeni Güney Afrika’dır. Bu da onu bahçelerine Afrika esintileri taşımak isteyenler için güzel bir seçenek yapıyor. Frezyalar ile bu olay mümkün oluyor. Çok yıllık olduğundan da bu bitki sizinle uzun yıllar kalır. Ayrıca çok farklı renklere de sahiptir. Siz hala denemediyseniz bahçenizin vazgeçilmez çiçeklerinden biri olacağına eminim. Sadece bahçeler değil. Çoğu eve renk katan, iç mekanları aydınlatan ve ferahlık katan bir çiçektir. Hoş kokulu olduklarını zaten saymıyorum çünkü parfümlerin en çok tercih edilen çiçeklerinden biri olduğunu söylemiştim.

frezya çiçeği, freesia, süsen

Frezyalar bu güzel özellikleri ile dikkatinizi çektiyse ve yazının devamını merak ediyorsanız, bu çiçeklerin özellikleri neler, kullanım alanları nereler ya da frezyalar için bakım önerileri nedir gibi bilgilere geçebiliriz. Aşağıda makalenin esas bilgilerini ve çiçek ile ilgili farklı noktaları keşfedebilirsiniz.

1. Frezya çiçeği özellikleri nedir?

 • Bahçelikte uzun yıllardır kullanıyor frezya çiçekleri. Güney Afrika’nın bu güzellikleri yoğun yaz yağmurlarına ve çok az don oluşan kış ortamlarına tolerans gösterir.
 • Süsen familyasına ait bir çiçektir. Bu yüzden düz ve doğrusal yapraklara sahiptir. İnsanın baktıkça bakasını getiren fincan tipi çiçekleri vardır.
 • Sarıdan maviye, kırmızıdan mora kadar çok çeşitli renklerde oluşur. Aslında parlak ve boru tipindeki mükemmel çiçekleri renklerine bile bakmanıza gerek bırakmıyor.
 • Hassas bir kokuya sahiptir ve bu koku yaygın olarak kullanılır.
 • 14 tane ana türü var.
 • Açan çiçek sayısı her yıl değişse de çok yıllık olduğundan uzun yıllar çiçeklenir.

2. Frezyanın kullanım alanları nelerdir?

 • Frezya çiçeği birçok alanda sevilerek kullanılıyor. İlk maddesi, birbirinden güzel renkleri ile en çok tercih edilen süs bitkilerinden biri olarak bilinir.
 • Parfümlerde en yaygın şekilde kullanılan çiçeklerden biridir. Mesela 1998 yapımı Cacharel’in “Noa” parfümü ve Hugo Boss’un “Hugo Just Diffirent” parfümü frezya ağırlıklıdır.
 • Frezya çiçeği parlak renkleri ve narin kokusu ile evlerin, bahçelerin ve balkonların en çok kullanılan çiçeklerinden biridir. Tatlı ve sofistike kokusunu bir kokuya benzetmek gerekirse portakal çiçeğinin kokusuna yakın bir kokudadır. Bir frezya çiçeği edinerek evinizdeki oda spreylerini kenara bırakabilirsiniz.
frezya, süsen çiçeği, iris çiçeği

3. Frezya çiçeği nasıl dikilir ve korunur?

Güney Afrika’nın bu güzelliklerini yetiştirmeye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular vardır.

 • İlkbaharda çiçeklenme olmasını isteriz. Bu yüzden sonbaharda don olmayan bir yerde ekilmelidir.
 • Alternatif olarak yaz aylarında bir çiçeklenme yaşamasını istiyorsanız ilkbaharda da ekebilirsiniz.
 • Toprağının iyi drene edilmesi gerekir.
 • Çok yağışlı bölgelerin çiçeği olduğundan düzenli olarak sulanmaya ihtiyaçları vardır.
 • Çiçeklenme oluştuğunda frezyayı daha iyi korumak için kuru yaprak ve çiçeklerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.
 • Parazitlere ve hastalıklara karşı direnci yüksek olduğundan çok yıllık bir çiçek olur. Ancak dikkat etmeniz gereken şey salyangozlardır. Salyangozlar frezyalar için zararlı sayılır.
 • Frezyaya zararlı olan bir diğer şey de soğuktur. Soğuk ve donlu havalara toleransı yoktur. Bu yüzden havaların durumuna göre ekim yapmalısınız.
 • Çiçeklenme zamanı bittiğinde soğanı kurtarmak için çiçek saplarını kesebilirsiniz.

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

frezya çiçeği özellikleri

frezya, frezya çiçeği, arpa çiçeği, frezya çiçek, frezyalar, frezya çiçeği anlamı, sarı frezya
frezya anlamı, frezya çiçeği özellikleri, freesia çiçeği, frezya çiçekleri, frezya beyaz, sarı frezya anlamı, turuncu frezya, frezya özellikleri, frezya bakımı, frezya kullanım alanları, frezya kokusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir