Evin Havasını Temizleyen Bitkiler nelerdir? Yatak odanızda bitki beslememeniz gerektiğini söyleyenler oldu mu? Evet büyük ihtimalle birileri size bunu söyledi. Ama bunları şöyle bir kenara bırakalım. Çünkü bitkiler evin neresinde olursa olsun oraya hayat getirir. Sigara dumanı ya da evde hava kirliliğine sebep olan başka şeylere çözüm ev bitkileri. 1989’da NASA bazı iç mekan çiçeklerinin odanın hava kalitesini iyileştirdiğini, benzen ve amonyak gibi zararlı elementlerden arındırdığını keşfetmiştir. Bu yazımda da sizin ve evinizin havası için en iyi iç mekan bitkilerinden birkaçını listeleyeceğim.

Fırsatınız varsa hepsini denemelisiniz. 🙂

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

1. Orkide

Orkideler “Gençliğin Çiçeği” olarak bilinen muhteşem görünümlü çiçeklerdir. Genellikle boyalar içindeki klisenin havasını temizlemek için tercih edilir. Bir Çin geleneğine göre ailenize iyi enerji ve refah getirmesi için orkidelerinizi şefkatle ve sevgi dolu bakmalısınız. Aşırı sıcak olmayan, özellikle dolaylı ışığın geldiği bir yerde ve haftada bir sulanma ile çok güzel yetişir. Evinizin havasını temizlemek için mükemmel bir tercihtir.

orkide, evin havasını temizleyen bitkiler

2. Ananasgiller (Bromeliad)

Kayaların arasından gelen bu tropik bitki alışkın olduğu yetişme tarzından dolayı kolay bakımlı bir bitkidir. Eve egzotik ve renkli dokunuşlar için en güzel tercihlerden biri. Ekstrası tabii ki evin havasını temizlemesi. Yani havada bulunan zararlı bileşiklerin %80 gibi büyük bir oranını emdiği New York Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından keşfedilmiştir. Özellikle evinizin havasını temizlemesi, egzotik bir hava katmasının yanı sıra odanın aydınlık görünmesine de katkısı olur. Basit bir bakım rutini ile çiçekleri 6 ay kadar sizinle kalır.

ananasgiller, bromeliad

3. Antoryum

Havadaki nemi düzenler ve havayı filtrelenmiş su buharı ile doldurur. Klisen ve toluen gibi havada bulunan zararlı maddeleri zararsız hale getirir. Sıcak bir alanda dolaylı ışıkta güzel yetişecektir. Aynı zamanda çok sulanmayı sevmez ve eğer toprağı ıslak kalırsa yapraklarını kaybedebilirsiniz.

anthurium, antoryum

4. Sansevieria — Paşa Kılıcı

Bitkiler ile aynı odada uyunmaz klasiğini Paşa Kılıcı ile bozuyoruz. Sansevieria, gece boyunca oksijen salar ve bulunduğu ortamı ferahlatır. Yani yatak odası için gayet uygun bir ev bitkisidir. Özellikle her dekorasyon ile kolay uyum sağlaması ile sık tercih sebebi oluyor. Ayda bir kez sulansa bile buna tolerans gösterir.

paşa kılıcı, evin havasını temizleyen bitki

5. Barış Zambağı

Capcanlı görüntüsü, yeşil ve beyazın en uyumlu hali barış zambaklarının karşı konulamaz bir dekoratif parça olmasını sağlıyor. Ekstra olarak ortamdaki fazla nemi ve solunan kirli havayı temizlemeye yardım eder. Az miktarda sulama ve az ışık ile hayatta kalabilir. Ancak cereyanda kalmaması gerekir.

barış zambağı

hava temizleyen çiçek, hava temizleyen bitkiler, havayı temizleyen çiçekler, evin havasını temizleyen çiçekler, evin havasını değiştiren çiçekler, havayı temizleyen bitkiler, evin havasını temizleyen bitkiler, odanın havasını temizleyen bitkiler, evdeki havayı temizleyen bitkiler, odayı temizleyen bitkiler, havayı temizleyen salon bitkileri, evi temizleyen bitkiler, havayı temizleyen ev bitkileri, odayı temizleyen çiçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir