Evde Çiçek Dekorasyon Fikirleri

Nerede zamanınızı daha çok harcadığınızın bir önemi olmamasını mı istiyorsunuz? O halde önemli olan şeyin orayı güzelleştirmek ve daha yaşanır bir alan haline getirmek olduğunu bilin. İster evinizde, ister bahçe ya da balkonunuzda, isterseniz de ofisinizde. Günün çoğunu harcadığınız alana kendinizden bir şeyler katmak ve daha düzenli hale getirmek sadece mutluluk getirmez, aynı zamanda sıcak bir atmosfere ve işlere daha iyi odaklanmanıza da yardımcı olur. Ortamı zenginleştirmenin en kolay yollarından biri doğal güzellik olan bitkilerden faydalanmaktır. Çiçekler ile standart bir odayı daha canlı hale getiririz. Üstelik çiçeklerin modası geçmez.

Narin güzellikleri, renkleri, kokuları hatta boyutları bir odaya hayat katar. Farklı ev dekorasyonuna sahip olmanız çiçekleri ya da bitkileri oraya katamayacağınız anlamına gelmiyor. Ama buraya hangi çiçek uyumlu sağlar ki? diye düşünüyorsanız, sizin için birkaç önerim olacak. Çiçeklerin sadece bir tane doğru kullanımı yoktur. Çiçeklerin bin türü ve nihai vazo kombinasyonları her alanda estetiği sana getirir. Eğer canın mutfakta çiçek görmek istiyorsa, mutfakta yaşamını sürdürebilecek bir bitki seçebilirsin. Benzersiz alanlarda bitkiler görmek insanı şaşırtır ve etkiler. Evet o zaman vaktimizi geçirdiğimiz odalar, balkonlar, evler ve ofisler için 7 muhteşem canlılık önerisini size sunuyorum. Öncelikle bir bakalım; hangi çiçekler dekorasyonda ön plana çıkıyor.

Dekorasyonda hangi çiçekler kullanılıyor? — Evde Çiçek Dekorasyon Fikirleri

Bu sorunun tamamen kişisel olduğunu düşünüyorum. Ancak merak ettiğimiz birkaç husus var. Örneğin “Mevsim çiçekleri hangileri?”, “Kişisel zevklerime uyuyor mu?”, “Yaşadığım yerde yetişebilir mi?” gibi. Çünkü canlı çiçek yetiştirmenin ya da bakmanın birçok faktöre bağlı olduğunu biliyoruz.

Bakım olarak en kolay ve daha uzun ömürlü çiçeklerden birkaçı;

 • Papatya
 • Şakayık
 • Sukulent
 • Menekşe
 • Begonya
 • Sardunya

Öte yandan mevsimini de göz önünde tutmak isteyenler için yaz mevsiminde edinebileceğiniz çiçeklere buradan – Yaz Çiçekleri – göz atabilirsiniz. Eğer mevsimi dışında bir çiçek arıyorsanız da çiçek pazarlarında kolaylıkla bulabilirsiniz.

Evde Çiçek Dekorasyon Fikirleri

Çiçekleri tercih ederken yolun sonunu da göz önünde tutmak gerekir. Örneğin ortancalar ve güller kuruduklarında da dekorasyonunuza katkı sağlayabilir. Kuru çiçekli dekor fikirlerine de aşağıda yer vereceğim.

1. Antre Çiçekleri

İlk sıraya koridor, antre ve girişi eklememin özel bir sebebi var. Eğer sevdikleriniz ile çok zaman geçiriyor ve mekan olarak evinizi kullanıyorsanız girişte sıcak bir karşılamanın önemi yüksek. Hol dekorasyonu başlı başına önemli bir konu. Çiçeklerin ve bitkilerin misafirlerinize vereceği mesaj “Bu ev canlılık içeriyor, sıcak bir yuva ve mutlu bir alan.”dır. Ayrıca herkes koridorlarda çiçek görmeye alışkın olmadığı için size de ekstra bir muhabbet konusu çıkarır. Konuklarınız için renkli ve güzel kokulu bir karşılama hazırlayabilirsiniz.

2. Kurumuş Çiçeklerinizi Değerlendirin

Çiçek seçimi yaparken bir sonraki aşamayı da düşünürseniz bir adım öndesiniz demektir. Kurutulmuş çiçekleri hafife almayın, taze çiçekler ile aynı kesede yer almasa bile kendilerine ait bir görüntüsü olacak. Hatta bazı çiçekler kuru iken daha çekici olabiliyor.

 • Ortanca
 • Hercai
 • Papatya
 • Gül
 • Lavanta
 • Ayrıca başak, cipso, pamuk otu, pampas gibi bitkiler sonbahar için mükemmel tercihlerdir.

Çiçeklerinizi hızlı bir şekilde kurutmayı düşünüyorsanız mikro dalgada kurutabilirsiniz. Ama en sade yöntemi hava ile kurutmaktır. Kurutacağınız bitkinin sıcak, kuru, hijyenik, bol havadar ve loş bir ışıkta kalmasına özen gösterin. Ayrıca nemlenmemesi için dallarından ters bir şekilde asabilirsiniz.

Kuru Çiçekleri Presleyin — Evde Çiçek Dekorasyon Fikirleri

Duvar çiçekleri her zaman canlı olacak diye bir kural yok. Kuruttuğunuz çiçekleri tabloların içinde duvarınızda sergileyebilirsiniz. Farklı zamanlarda kuruttuğunuz çiçeklerden bir buket tablosu oluşturun. Bu çiçeklere kurumuş otlarda ekleyin. Hayran kalacağınız bir manzaraya sahip olacaksınız. Yaşadığınız alana yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri içeriye bir doğal manzara eklemek olabilir. Ayrıca kuru çiçekleri bir çelenk yaparak değerlendirebilirsiniz.

3. Mutfağa Değer Katmak İçin Çiçekleri Kullanın

Beklenmedik alanlardan (en azından daha az diyebiliriz) biri de mutfaklarımız. Çiçekleri mutfakta kullanmak mekana anlam katan ve dekoru kolaylaştıran basit bir yöntem aslında. Beyaz sümbüller sürahilerin içinde, renkli vazolarda limonların yanında sarı laleler ya da sarı mimoza çiçekleri muhteşem görünür. Çiçeklerin yanı sıra vazoların seçimi de tüm etkiyi değiştirir.

4. Eski Şişelerden Vazolar — Evde Çiçek Dekorasyon Fikirleri

Satın alabileceğimiz çok sayıda farklı görünümlü vazolar var. Aslında sıradan olmayan vazolar bile insanı ekstra şaşırtmıyor. Bunun yerine hem maliyeti düşürün hem de şaşırtın. Evinizde olan ve artık kullanılmayan şişeleri birkaç hamle ile vazolara çevirin. Eski suluklar, sık kullanmadığınız büyük çay fincanları ya da çaydanlıklar, süt şişeleri, eski sürahiler, mumluklar ve meşrubat şişelerini tercih edebilirsiniz. Çiçekleriniz ile renkleri eşleyebilir veya renklerin zıtlığından faydalanabilirsiniz.

5. Rustik Görünümlü Bir Çiçek Sepeti Hazırlayın

Sıcak bir atmosfer arayışının en iyi cevaplarından biri rustik dekor ürünleridir. Çiçekler eve canlılık getirir ve rustik bir sepet onları sıcak karşılar. Çiçek sepetlerinin en önemli özelliği nerede kullandığınızın bir öneminin olmamasıdır. Ayrıca istediğiniz boyutta ya da renkte çiçek kullanmanızı sağlar. Çünkü güzel bir sepet seçimi ile muhteşem bitkilerden bile dikkat çalabilirsiniz. Sadece masalarda kullanmayı gerektirmez. Bu şekilde asılı bitkilere de sahip olabilirsiniz.

Çiçekler ve anlamları ya da bakımı kolay bitkiler ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

One thought on “Evde Çiçek Dekorasyon Fikirleri – Alana canlılık getirecek 5 öneri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir