Ev Bitkileri

Küçük Alan Bahçıvanları İçin Evde Çiçek Bakımı

Evde Çiçek Bakımı

Bir ev yani bir yaşam alanı için seçilebilecek en güzel dekorlar aslında bitkilerdir. Bitkiler yaşadığınız yeri canlandırır, eviniz gibi hissettirir. Ahşabı da seviyorsanız aileniz için gerçek bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Ahşap nefes alabilen bir malzeme ve ev bitkileri ile birlikte kullanıldığında sağlığınız için olumlu sonuçları olacak bir alana sahip olursunuz.

Eviniz tonlarca görüntüde olabilir ama bu yeşil bitkiler her görüntüye kendini eklemeyi bilir. İç mekan bitkilerinde çok yer kaplama huyu yoktur. Mekanınızda minimum yer kaplarlar ve birçoğu gölgeli ya da az güneş ışıklı alanları sever. Tabii çiçek açanları istiyorsanız, çiçekli iç mekan bitkileri genel olarak gün ışığına ihtiyaç duyuyor.

Daha önce Güzel Çiçek Açan İç Mekan Bitkileri yazımda diğerlerine göre bakımı kolay çiçekli bitkileri seçip bir makale hazırlamıştım onu da buradan inceleyebilirsiniz.

Burada önemli olan şey, doğayı seviyor olmak. Ben bakamam, zamanı gelince sulamayı unutabilirim diye düşünenler için, her ev bitkisi yazımda bakımı kolay olanları seçiyorum. Bu yüzden bu yazıyı endişe etmeden okuyabilirsiniz. Bu yazıda sizin için 10 güzel bitkim var, zevkinize göre ve hayat kalitenizi yükseltmek için bir ev bitkisi seçebilirsiniz.

1. Zeze Çiçeği (Zamioculcas Zamiifolia)

Bakım seviyesi: Kolay (Düşük ışık veya parlak, dolaylı ışık. Toprağın tepesi kuruduğunda sulanır.)

Zamioculcas Zamiifolia, ihmali tolere edebilecek bir ev bitkisidir. Yani sulama konusunda kafasında soru işaretleri olanlar için güzel bir tercihtir. Tabii ki tek tercih sebebi sulama ve bakım kolaylıkları değil aynı zamanda görsel açıdan da mükemmeldir. Doğadaki her canlı gibi.

zeze çiçeği

2. Kahve Bitkileri

Bakım seviyesi: Kolay (Dolaylı ışık, az sulama)

Her zaman sizin için bir fincan kahve vermeyebilir ancak kahve bitkileri güzel ve bakımı oldukça kolay olan bitkilerdendir. Arada bir yeterli çekirdek elde edebilirsiniz. Eğer sulamayı unutursanız, yapraklarını sarkıtır, sulamayı unuttuğunuzu size hatırlatır. Sulama yaptığınız zaman yapraklar tekrar canlanacaktır.

kahve bitkisi

3. Kırmızı Aglaonema

Bakım seviyesi: Kolay (Orta ışık, tolere edilen sulama)

Eğer çiçekli bir bitki arıyorsanız, bu ev bitkisini de deneyebilirsiniz. Parlak pembe gövdeleri ve yaprakları vardır. Her ışıkta kendini gösterebilir ancak en iyi sonucu muhtemelen orta ışık ile alırsınız. Yani orta ışık ile büyüyen Aglaonemalar daha parlak renklere sahip olur. Biraz sulama zamanını geciktirirseniz, sizi affeder. Yine de dikkat etmek gerekir.

4. Antoryum

Bakım seviyesi: Orta

Orta kısmında belirgin olarak bir ercik bulunan ev bitkisidir. Mumlu ve kalp şeklinde çiçeklere sahiptir ve kullanıldığı alana oldukça romantik bir hava katıyor. Bakım konusunda sulama sıklığı listedeki diğer bitkilere göre daha fazla oluyor ve arada bir gübrelemek gerekiyor. Her gün ilgilenmeniz gerekmiyor. Yine yüksek bakım gerekmiyor.

5. Cennet Kuşu (Strelitzia Reginae)

Bakım seviyesi: Orta (parlak ışık, az sulama)

Antoryum gibi Cennet Kuşu da biraz ilgiyi seviyor. Aslında sevdiği ilgi güneşten geliyor. Bu bitkinin parlak ve güneşli bir yaşam alanı olursa mükemmel gelişiyor. Gölgeli bir alanda dolaylı bir ışık aldığında da gelişir ancak güneşli yerdeki kadar değil. İlkbaharda ve yazda gübrelemek gerekiyor. Ancak güzel haberi sulamada bulabilirsiniz. Çok sulamayı bu bitkiler sevmiyor.

cennet kuşu bitkisi

6. Ağlayan İncir(Ficus Benjamina)

Bakım seviyesi: Orta

Oturma odanızın olaylı ışık alan bir köşesinde bu bitkiye yer verebilirsiniz. Sulama olarak toprağını nemli tutmanız gerekir. Yani birkaç gün aralıklarla sulamak yeterli olur.

ağlayan incir

7. Kaktüsler

Bakım seviyesi: Kolay

Kaktüs artık her yerde ulaşabileceğiniz bir bitki. Bunun sebebi tabi ki çok sevilmesinin yanı sıra bakımının da kolay olması. Doğal ışıkta oldukça iyi gelişiyor. Sulaması ise mevsimden mevsime değişiyor. İlkbahar ve yaz aylarında haftada bir, sonbahar ve kış aylarında ise üç haftada bir sulamak gerekiyor. Yani

kaktüs

8. Bromeliad (Ananasgiller)

Bakım seviyesi: Kolay

Bu tropikal bir bitkidir. Bu yüzden kuraklık koşullarına adapte olmuş bir gene sahiptir. Sulamayı unuttuğunuz zaman kendini bırakmaz. Güneşi sever ancak olaylı ışıkta da kalabilir. Oturma odanız için güzel bir seçenek olur, kendini gösterir.

ananasgiller

9. Kentia Palmiyesi (Howea Forsteriana)

Bakım seviyesi: Orta

Güneş ışığı ve düzenli sulama ile bu bitkiler kolayca mutlu olur. Palmiyelerin birçoğu yüksek nem arasa da, kentia nispeten az bakım gerektirir. Aynı zamanda bir yemek odasına büyük bir akış ekler.

kentia palmiyesi

10. Gardenya

Bakım seviyesi: Uzman

Gardenya bitkisini sona saklamamın sebebi var. Birincisi bu çiçeğin kokusu. Büyülenmek istiyorsanız, oturma odanıza bir tane gardenya bitkisi alın. İkincisi ise bakımının listeye göre daha dikkatli yapılması gerektiği. Çiçeklerin kokusunu alabilmek için biraz emek vermek gerekiyor anlayacağınız. Günde 6-8 saat boyunca doğrudan gün ışığı alması gerekiyor.

gardenya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.